Batole

Lekarz pediatra radzi, jak przetrwać zimę w zdrowiu?

Lekarz pediatra doradzi najlepiej. Michala Knězková podpowie, jak otulić dziecko w zimie tak, żeby nie było mu ani za zimno ani zbyt gorąco, oraz jak radzić sobie w przypadku przeziębienia.

1. Ochrona przed zimnem ze wszystkich stron

Wszyscy wiedzą, że zimą należy ubrać dziecko w kilka ciepłych warstw. Mało kto jednak pamięta o konieczności zabezpieczenia dziecka przed chłodem od spodu. Najlepiej zrobisz wkładając na spód wózka ciepły kocyk a dopiero na to śpiworek z maluchem.

2. Chroń główkę

Czapka powinna być w zimie częścią garderoby każdego z nas. Wcale nie dlatego, że jej brak powoduje zapalenie ucha – to nie do końca prawda, ale dlatego, że przez głowę tracimy aż 30% ciepła. Osoby, które nie noszą czapki są bardziej narażone na infekcje. A niektóre z nich mogą rzeczywiście doprowadzić do chorób uszu.

zima-s-miminkem-13. Unikaj odmrożenia

Jeżeli zastanawiasz się, czy zakryć twarz dziecka pieluszką lub cienkim kocykiem, z całą pewnością tego nie rób. Skraplająca się pod przykryciem para wodna zwiększa ryzyko odmrożenia.

4. Uzupełniaj witaminy

Witamina C to doskonała prewencja przed chorobami. Pomoże ci też w walce z już trwającą infekcją. Jej działanie skraca okres rekonwalescencji. Wiedziałaś, że cytryna nie jest najbogatszym źródłem witaminy C? Więcej jest jej na przykład w papryce.

5. Kremy na zimę

W okresie zimowym należy szczególnie dbać o skórę. Nie musisz unikać kremów zawierających wodę. Woda jest niezbędna do rozpuszczenia innych ważnych składników kremu, nie może jej być jednak dużo. Kupując krem, zwróć uwagę na to, czy nadaje się on do stasowania zimą. Dziecko należy posmarować kremem kilka minut przed wyjściem na dwór.

6. Uwaga na zimowe słońce

Słoneczne zimowe dni są bardzo przyjemne, kryją w sobie jednak groźbę. Pamiętaj, że zimą także trzeba chronić skórę kremem z filtrem. Promienie słoneczne są szczególnie agresywne w górach, odbijają się bowiem od śniegu i skóra narażona jest na większą ilość szkodliwych promieni UV.

7. Zimowe spacery są bardzo zdrowe

Chłodne powietrze nie powoduje chorób! Nie musisz się więc obawiać brać dzieci na zimowe spacery. Wręcz przeciwnie. Niskie temperatury sprawiają, że ciało zaczyna samo produkować więcej komórek zdolnych do walki z infekcjami.

8. Zdrowy sen

W zimie nie ma potrzeby ubierania dziecka do snu w cieplejsze piżamki i przykrywania cieplejszą pierzyną. Nasze mieszkania są dzięki ogrzewaniu często cieplejsze niż w niektóre chłodniejsze, letnie dni. Idealną temperaturą do spania jest 21 – 23°C. Nie przegrzewaj zbytnio mieszkania.

9. Zupa na ratunek

Domowy rosół jest w trakcie choroby najlepszym rozwiązaniem. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów, stymuluje układ odpornościowy, oraz skraca czas choroby.

10. Kontroluj temperaturę

Zimne ręce dziecka nie świadczą o tym, że dziecku jest za zimno. Maluch, któremu jest za zimno lub za gorąco reaguje zazwyczaj płaczem i marudzeniem. Temperaturę skontrolujesz dotykając tyłu główki. Miejsce to powinno być suche i ciepłe.

Jak dbać o skórę?

zimni-kremy-pro-deti-1-768x336
1. BÜBCHEN Krem ochronny na każdą pogodę
2. BEBBLE Krem ochronny dla dzieci
3. HIPP Babysanft Dziecięcy krem z intensywną ochroną przed wiatrem i mrozem
4. BIODERMA ABCDerm Cold Cream Krem do ciała
5. TRUDI BABY Dziecięcy krem łagodzący i nawilżający z dodatkiem propolisu
6. SEBAMED dziecięcy balsam do ust
7. Nivea Baby krem chroniący przed wiatrem i mrozem

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *