Lifestyle

Masz problemy z glutenem?

Statystyki pokazują, że wiele osób źle reaguje na produkty zawierające gluten, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Objawy nietolerancji są często mylone z powszechnymi dolegliwościami.

Występują u Ciebie problemy takie jak wzdęcia, biegunki, przemęczenie czy migreny, ale nie znasz ich przyczyny? Mogą być one wynikiem konkretnej choroby – celiakii. Nie chodzi tutaj o zwykłą alergię, ale bardzo poważną chorobę, o której większość pacjentów nie wie nic.

Poważny problem

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która powoduje uszkodzenie błony jelita cienkiego. Organizm chorego nadmiernie reaguje na grupę białek zbożowych zawartych
w niektórych produktach. Gdy zjesz pokarm zawierający gluten, po jego częściowym strawieniu ciało zaczyna się bronić. W wyniku tej reakcji powstają stany zapalne błon śluzowych jelit, zmniejsza się ich powierzchnia wchłaniająca substancje odżywcze, minerały, witaminy czy wodę. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do powstania poważnych problemów o podłożu onkologicznym.

Nie pomyl celiakii z alergią na gluten. Samo uczulenie nie ma tak wielkiego i niebezpiecznego wpływu na organizm.

Celiakia to choroba, na którą człowiek cierpi przez całe życie i można ją leczyć tylko odpowiednią dietą. W przypadku alergii wystarczy zrezygnować z uczulających produktów jedynie na jakiś czas lub można się odczulić przyjmując regularnie szczepionki.

Objawy choroby

Zdradliwość celiakii polega na tym, że jej objawy są naprawdę różne i często można je pomylić ze zwykłą niestrawnością. Większość ludzi nawet nie próbuje poznać przyczyn tych dolegliwości.

Do najbardziej typowych objawów należą: wzdęcia, biegunki, zatwardzenia, ból brzucha, ciągłe uczucie zmęczenia.

Ten ostatni objaw wiąże się często z anemią powodowaną niedoborem żelaza. Osoba
z niedokrwistością odczuwa często również problemy z oddychaniem i brak apetytu. Anemia może mieć jednak wiele innych przyczyn, dlatego skojarzenie jej z celiakią jest bardzo trudne. W połączeniu z innymi objawami znacznie łatwiej połączyć te dwie choroby.

Diagnostyka i leczenie

Jeśli masz podejrzenie, że możesz chorować na celiakię poproś lekarza o wykonanie badań krwi. Jeśli wyniki wskażą nietolerancję glutenu, kolejnym krokiem, które należy wykonać jest badanie gastroenterologiczne. Lekarz wprowadzi do Twojego przewodu pokarmowego sondę, która ukaże mu stan jelita i pobierze materiał z błony śluzowej, który następnie zostanie zbadany. Dopiero po tym badaniu można jasno zdiagnozować celiakię.

Jak już wspominaliśmy jedynym możliwym sposobem leczenia jest całkowita eliminacja glutenu z diety. Bezglutenowego jadłospisu należy się trzymać do końca życia. Na szczęście w coraz większej liczbie sklepów można kupić odpowiednie jedzenie dla osób chorych na celiakię, a jego ceny stają się coraz niższe.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *