Kreatywny dzień, Lifestyle

15 zabaw, które Twoje dziecko musi poznać

Dzieciństwo wygląda dziś zupełnie inaczej niż parę lat temu – nie da się zaprzeczyć. Telewizja i internet trzymają dziecko w domu, a przygody, jakie my znamy z naszych najmłodszych lat, powoli stają się reliktem przeszłości.

Jak zapewnić maluchowi dzieciństwo pełne wrażeń? Oto 15 zabaw, które każde dziecko powinno dobrze znać.

1. Wspinanie się na drzewa

Brzmi niebezpiecznie i ryzykownie? Może i tak, ale chyba każdy kiedyś tego próbował.
Z wysokości świat wygląda zupełnie inaczej, można samemu zerwać sobie jabłuszko lub gruszkę, zwiększyć sprawność fizyczną. Przy odpowiednim nadzorze rodziców nie ma czym się martwić.

2. Turlanie się z górki

Pamiętacie, ile radości daje taka prosta zabawa? Wystarczy wybrać tylko pagórek o niedużym nachyleniu, sprawdzić, czy wśród trawy nie ma ostrych kamieni, gałęzi oraz odchodów i można szaleć!

3. Puszczanie latawca

To trudna sztuka, ale jakże przyjemna! Latawiec można kupić, a można także zrobić samemu. Najlepiej puszczać go nad morzem, gdzie wiatru pod dostatkiem.

4. Nocowanie pod namiotem

Nie musicie od razu wyjeżdżać na całe wakacje pod namiot (choć to jak najbardziej polecamy). Wystarczy rozbić namiot w ogródku, a nawet w domu (np. BINO Namiot Krecik). Dzieci uwielbiają zabawy w biwak.

13752-4019359137523

5. Stawianie bunkrów

Szałas, namiot, domek z prześcieradeł i krzeseł… wszystko, co zapewnia dziecku własną, prywatną przestrzeń. Miejsce, do którego rodzic będzie musiał zapukać i prosić o wstęp to raj dla maluchów.

6. Bieganie w deszczu i skakanie po kałużach

Brzmi jak przeziębienie, ale przy odpowiedniej rozwadze i tutaj można pozwolić dziecku troszkę poszaleć. Przy małej różnicy temperatur maluch nie powinien nabawić się kataru.

7. Wycieczka rowerowa

Kto nie lubi jazdy na rowerze? Na pewno nie dzieci. Na początek wybierzcie krótszą trasę, żeby zbytnio nie przemęczyć malucha. Pod miastami jest coraz więcej wygodnych asfaltowych tras biegnących przez las – idealnych dla rowerzystów, biegaczy i rolkarzy.

8. Kąpanie się w strumieniu górskim

Może nie da się popływać, ale można się napić czystej wody, orzeźwić, a nawet zorganizować małą bitwę wodną. Kto wie, może znajdziecie żyłę złota lub srebra?

9. Ognisko

Pieczenie kiełbasek na patyku, chlebka, pieczenie ziemniaczków w żarze… Śpiewanie piosenek, wsłuchiwanie się w dźwięki gitary. Takich wrażeń dziecko nie doświadczy siedząc przed komputerem.

10. Zbieranie grzybów

Pamiętacie te pobudki skoro świt, wsuwanie nóg w kalosze, przywdziewanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, by w kapeluszu na głowie, z koszykiem w ręce wyruszyć w las? Nawoływanie się, radość ze znalezionych grzybów, kanapki z jajkiem i obiad na drewnianych ławach wśród drzew? Zabierzcie dzieci i znajomych na wycieczkę za miasto, poczujcie zapach sosen.

Boxy na jídlo PL

11. Tworzenie ozdób z owoców jesieni

Kasztany, żołędzie, jarzębina, piękne kolorowe liście. Tyle można z nich stworzyć – barwne naszyjniki, ludziki, jeżyki, bukiety. A wszystko dostępne za darmo, wystarczy tylko przejść się po parku. 

12. Bitwa na śnieżki

Choć coraz mniej śniegu spada podczas zim, okazja do walki na śnieżki zawsze się znajdzie. To nie tylko zabawa, ale też sposób na zahartowanie dziecka! Aktywność fizyczna na zimnym powietrzu dobrze wpływa na stan zdrowia.

13. Lepienie bałwana

Po bitwie na śnieżki można zrobić coś kreatywnego i ulepić zimowego kolegę. Nie musi być wielki, ważne że będzie Wasz. Możecie go ozdobić guzikami, starym szalikiem, gałązkami,
a nawet dać mu imię.

14. Robienie śnieżnych aniołków

Po dniu spędzonym na świeżym zimowym powietrzu, przed gorącą herbatką z cytryną możecie się odprężyć i rzucić się w śnieg machając rękami i nogami. Śnieżne aniołki sprawiają ogromną radość i pięknie wyglądają. Tylko nie leżcie zbyt długo, złapiecie wilka ;)

15. Zjeżdżanie na sankach

W zimowe weekendy warto znaleźć lekkie wzniesienie i oddać się zimowemu szaleństwu. Sanki to nie jest jedyna możliwość. Organizowane są przecież konkursy w zjeździe na „bele czym”. Możecie zdjeżdżać na jabuszkach, a nawet na pontonach. Ale uwaga, te rozpędzają się bardzo szybko i mogą być niebezpieczne!

Namioty z krecikiem znajdziesz tutaj:

WIKY Dziecięcy namiot Krecik KLIK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *