Lifestyle, Niemowlę, Starsze dzieci

Dlaczego dzieci muszą dużo pić?

W przypadku niemowląt płyny tworzą aż 75% zawartości wszystkich tkanek. Z biegiem lat ilość wody w organizmie się oczywiście zmniejsza. Jeśli chodzi o dzieci w wieku szkolnym troszkę się to zmienia, u dziewczynek 53% i aż 64% u chłopców. Woda w naszym ciele tworzy środowisko, w którym przebiegają procesy metaboliczne a pobór płynów równoważy się w zdrowym organizmie z ich stratami.

Mało który rodzic wie, że dzieci, w porównaniu z dorosłymi, potrzebują kilka razy więcej wody w stosunku do jednostki masy. Dlatego też właśnie u małych dzieci szybciej pojawiają się objawy braku płynów lub ich dużej straty. Taki stan to odwodnienie, tzw. dehydratacja. Przygotowaliśmy dla Ciebie rady, jak najlepiej dbać o prawidłowe przyjmowanie płynów i jak skutecznie zapobiec odwodnieniu.

Ile płynów powinny więc wypić?

  • Dzieci w wieku 1 – 6 miesięcy życia: 150 ml/ kg masy ciała/ dzień
  • Dzieci w wieku 6 – 12 miesięcy życia: 120 / kg masy ciała/ dzień
  • Dzieci o masie ciała ponad 10 kg: 1 000 ml + 50 ml na każdy kilogram wagi dziecka ponad 10 kg. Np. dziecko o wadze 15 kg powinno wypić około 1 250 ml wody dziennie.
  • Dzieci o masie ciała ponad 20 kg: 1 500 ml + 20 ml na każdy kilogram wagi dziecka ponad 20 kg. Np. dziecko o wadze 25 kg potrzebuje 1 600 ml wody dziennie.
  • Nowo narodzone dzieci i niemowlęta karmione piersią: nie trzeba podawać herbaty ani innych płynów, o ile dziecko jest wystarczająco karmione.

W przypadku starszych niemowląt oraz dzieci, które dostają już inne bezmleczne posiłki, płyny trzeba podawać stopniowo. Lekarze zalecają zacząć od niesłodzonych herbat, owocowych lub warzywnych syropów a następnie soków rozcieńczonych w stosunku 1:1. Staraj się, aby dziecko zawsze miało pod ręką picie i proponuj mu je w odpowiedniej chwili.

picie

Jak objawia się niedostateczny pobór płynów?

Pierwszą oznaką, którą wszyscy dobrze znamy, jest pragnienie. Małe dzieci je odczuwają, ale zazwyczaj w słabym stopniu, więc na początku nie musisz go rozpoznać. Dzieci, które rano nie jedzą śniadania i nie piją, mogą wykazywać słabszą zdolność do skupiania się, robią błędy w zadaniach… W przypadku większego niedoboru płynów dochodzi do tego, że ciało zaczyna znacznie oszczędzać zapasy, więc pojawiają się kolejne objawy, jak np. o wiele rzadsze oddawanie moczu, suche śluzówki i niepokój. Następnie, przy pogłębiającej się dehydratacji (np. w czasie biegunek) pogarsza się ukrwienie skóry i kończyny bywają chłodne.

To, czy Twoje dziecko jest wystarczająco zaopatrzone w wodę, poznasz w ten sposób, że gdy utworzysz fałd skórny na przedramieniu lub w innej części ciała, który wróci na swoje miejsce wyraźnie wolniej. Naprawdę głębokie odwodnienie może w skrajnych przypadkach okazać się śmiertelne!

Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe a mimo to odmawia picia, nie martw się. Chodzi relatywnie często do ubikacji i poci się? Jeśli odpowiedziałaś „tak”, w większości przypadków chodzi o przewlekły niedobór płynów. W każdym razie, jeśli wydaje Ci się, że dziecko pije naprawdę bardzo mało, zwróć się o pomoc do pediatry, aby pomógł Ci fachowo ocenić całą sytuację i zaproponował, jak dalej postępować. Pamietaj, aby zawsze kontrolować ile płynów przyjmuje dziecko.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *