Batole, Kulinaria, Nowoczesny rodzic

Jakie owoce i warzywa można wprowadzać do diety malucha?

Rozszerzanie diety dziecka o warzywa i owoce to bardzo istotny krok w kierunku kształtowania jego przyszłego sposobu odżywiania. Zanim jednak nasz maluch będzie samodzielnie sięgał po jabłka czy marchewki, trzeba pomóc mu przejść przez kolejne etapy jego żywieniowego procesu.

Wprowadzanie warzyw i owoców do diety dziecka

Mniej więcej do 5 miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem. Kiedy jednak przyjdzie czas na rozszerzenie jego menu, należy to robić w odpowiedni sposób. Oczywiście wszystkie serwowane wówczas posiłki powinny mieć formę papki, z którą dziecko swobodnie sobie poradzi. Spośród dostępnych w sklepach gotowych rozwiązań wybieraj te, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. Aby Twój maluch zaprzyjaźnił się ze smakiem owoców i warzyw na przyszłość, podawaj mu produkty bez zniekształcających smak potraw wzmacniaczy, sztucznych barwników czy konserwantów. Sięgnij na przykład po produkty BoboVita, które mają odpowiednią konsystencję, a w swoim składzie mają tyko wodę i gotowane na parze warzywa lub owoce pochodzące z kontrolowanych upraw.

Najpierw do diety malucha wprowadza się warzywa, a dopiero po kilkunastu dniach lub nawet później – owoce. Odwrotna kolejność może sprawić, że dziecku w ogóle nie zasmakuje marchewka czy brokuł. Te właśnie warzywa mogą być podawane jako pierwsze, a oprócz nich także zielony groszek oraz kalafior. Ich smak i konsystencja pozwolą dziecku przekonać się do jedzenia warzyw, a kiedy naprawdę je polubi – istnieje duża szansa, że wpłynie to na zdrowe nawyki żywieniowe w przyszłości. Z owoców możesz zaproponować dziecku jabłko, banana czy gruszkę.

 

Menu malucha staje się coraz bogatsze

Kolejne warzywa, których smak Twoje dziecko powinno poznać, to: ziemniaki, dynia, szpinak, seler, cukinia i jeżeli nie wystąpią żadne reakcje alergiczne, to właściwie można już stopniowo wprowadzać wszystkie pozostałe. Natomiast w przypadku owoców zachowaj większą ostrożność, zwłaszcza jeśli chodzi o cytrusy, które możesz podawać dziecku kiedy skończy rok. Około 8 miesiąca życia malucha przyjdzie czas na zastąpienie warzywnych papek zupami – oferta jest bardzo zróżnicowana, więc możesz zbudować całkiem szerokie menu, np. BoboVita Krupniczek z Cielęciną, BoboVita Pomidorowa z kurczakiem i ryżem lub BoboVita Zupka wiosenna.

Natomiast po 10 miesiącu życia maluch powinien dostawać już zupę przygotowaną z drobno pokrojonych warzyw. W ramach przekąski między posiłkami lub podczas spacerów, możesz podawać owoce z bogatej słoiczkowej oferty BoboVita: owoce jesieni czy jabłka, mango, melon i brzoskwinie.

Akcesoria przydatne podczas rozszerzania diety dziecka

Feedo artykuł - Jakie owoce i warzywa można wprowadzać do diety malucha - zdjęcie3 (by Kiwi Marketing)

Ponieważ wprowadzanie warzyw i owoców powinno odbywać się stopniowo – najpierw podawaj dwie lub trzy łyżeczki posiłku i stopniowo zwiększaj jego ilość. Przydadzą Ci się z pewnością odpowiednie miarki, naczynia czy sztućce. Oczywiście powinny być praktyczne, ale czemu nie miałyby być przy tym również ładne i kolorowe, aby każdy posiłek sprawiał dziecku radość? Na początku drogi do samodzielnego jedzenia sprawdzą się produkty marki SkipHop, która oferuje talerzyki do zadań specjalnych, z przegródkami i wpierane antypoślizgową podkładką, uniemożliwiającą przemieszczanie się przygotowanego jedzenia.

A jak dobrze wiesz, mniej jedzenia na podłodze to więcej jedzenia w buzi! Do dyspozycji malucha są również zabawne łyżeczki i widelczyki. Z kolei starsze dzieci będą zachwycone akcesoriami SkipHop Zoo, do których należą talerzyki, miski, sztućce i kubki z wizerunkiem różnych zwierzątek. Z nimi posiłki warzywno-owocowe będą naprawdę przyjemne i wesołe!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Dieta dziecka niestety nie jest prosta. Zapewnienie mu wszystkich składników odżywczych bez narażania go na kolki jest wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *