Nowoczesny rodzic, Starsze dzieci

A rączki umyte?

Dla dzieci cały otaczający je świat jest niezwykle interesujący, każdą rzecz chcą dotknąć, sprawdzić osobiście. Tylko nie zawsze obiekty ich zainteresowań są czyste…

Też często musicie negocjować z maluchem, by umył rączki? Spróbujcie go jakość podejść.

Higiena rąk jest niezwykle ważna, ponieważ na nich przenosi się najwięcej zarazków. Są one na klamkach drzwi, przedmiotach codziennego użytku, telefonach, klawiaturze komputera, po prostu wszędzie i mogą być niezwykle niebezpieczne.

Po krótkim na swoich rączkach maluchy przynoszą do domu kurz, ziemię, pył, a czasem nawet (niestety!) cząstki odchodów. To wszystko wchodzi głęboko pod paznokcie, trzyma się w liniach papilarnych, w zgięciach palców. Wśród zarazków znajdujących się w tej mieszance znajdują się również takie, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu dziecku, dlatego mycie rąk należy do najważniejszych czynności pomagających zapobiegać chorobom u dzieci.

Mydło i ciepła woda

Kiedy maluch powinien myć rączki? Zawsze przed jedzeniem, po przyjściu z dworu, po skorzystaniu z toalety, po kontakcie ze zwierzętami. Jeśli jeden z domowników jest chory, musicie zwiększyć częstotliwość mycia rąk. Nie chodzi tutaj o samo puszczenie wody i zmoczenie rączek, ale o dokładne mycie, które powinno trwać 15-20 sekund. Należy pamiętać o przestrzeniach między palcami oraz o paznokciach. Do osuszenia rąk powinno się używać czystych ręczników. Idealnie by było, gdyby każdy z domowników miał własny ręcznik do rąk.

Wydaje się, że takie dokładne i długie mycie rąk może być uciążliwe, a maluszek będzie się niecierpliwił, ale ten nawyk należy wyrobić.

W miejscach publicznych na co dzień spotykamy się z milionem zarazków, które znajdują się na klamkach, koszykach w sklepie, poręczach w autobusach. Stanowią one ogromne zagrożenie dla maluszka. Rozwiązaniem nie jest zabronienie dziecku dotykania przedmiotów czy elementów przestrzeni publicznej, w tej sposób możemy tylko wpędzić malucha w natręctwa, które będą go męczyć w dorosłym życiu.

Mycie rąk to też zabawa9541_hipp_waschschaum_4c_overlay

Są sposoby, aby uprzyjemnić dzieciom mycie rąk. Pamiętaj, że jeśli jakaś czynność się maluchowi nie podoba, zawsze możesz zrobić z niej zabawę. Wymyślcie wspólnie piosenkę, którą możecie śpiewać podczas mycia rąk, ułóżcie wierszowankę lub stwórzcie własną bajkę. Pomyśl też o przyozdobieniu łazienki, by wydała się maluszkowi ciekawa i przyjazna. Piosenkę „Mydło wszystko myje…” zna chyba każde dziecko. Dostępne są mydła w wesołych opakowaniach, np. HiPP Babysanft Pianka do mycia. Dostosowane są do mycia delikatnej skóry dziecka i mają przyjemny zapach.

Staraj się najczęściej jak się da zadawać dziecku pytanie: „A rączki umyte?”. Wyrobicie w ten sposób nawyk, który zostanie na cały życie. Także pozostali domownicy powinni pilnować maluszka i kontrolować, czy rzeczywiście myje rączki.

Dawaj przykład

Pamiętaj, że maluch obserwuje Cię na każdym kroku. Jeśli zdarza Ci się zapomnieć umyć ręce po wyjściu z toalety, na pewno to wychwyci. Także pozostali domownicy i krewni powinni dawać przykład Twojemu dziecku. Nie bój się zwracania im uwagi, muszą zrozumieć jak ważne jest dawanie dobrego przykładu. Łatwiej jest walczyć z żartami i niedowiarstwem, niż poważnymi chorobami.

Choroby brudnych rąk

Z czym tak naprawdę walczymy poprzez mycie rąk? Do najpoważniejszych chorób brudnych rąk należą:

  • owsica,
  • tasiemczyca,
  • toksokaroza,
  • zatrucie pokarmowe bakterią E.coli,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Problem jest poważny zwłaszcza dlatego, że na 10 dorosłych osób tylko 3 myje ręce regularnie i w prawidłowy sposób.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *