Ciąża, Lifestyle, Niemowlę

Intuicja kontra USG, czyli jak rozpoznajemy płeć dziecka

Nie ważne, czy będzie to chłopczyk, czy dziewczynka. Kiedy na świat ma przyjść dziecko dla każdej matki najważniejsze jest przede wszystkim zdrowie maluszka. Nie ukrywajmy jednak, że ciekawskie z nas istotki i jak tylko nadarzy się okazja – chcemy poznać płeć naszego potomka. Chociażby po to, aby kupić dla niego coś ładnego, prawda? Dla dziewczynki idealna przecież będzie różowa sukieneczka w kwiatuszki, a dla chłopczyka niebieski kostium w samochodziki. W zależności od płci kupuje się też różne zabaweczki. Poza tym wtedy łatwiej nam jest zdecydować się na jakieś imię.

FEEDO RADZI: Nie możecie zdecydować się na imię dla dziecka? Zajrzyj >>> TUTAJ <<< do naszego praktycznego poradnika!

W dzisiejszych czasach, za pomocą nowoczesnych technologii, mamy możliwość poznania płci dziecka, jeszcze w trakcie ciąży. Zastanawiałyście się jednak – jak to było kiedyś? Istniały jakieś sposoby na odkrycie płci dziecka bez badań USG?

(Nie tak) Dawno, dawno temu… 

Wcześniej kobiety starały się odczytać płeć dziecka za pomocą różnych znaków. Można powiedzieć, że węcz graniczyło to z magicznymi rytuałami.

Jak to wyglądało? Jednym ze sposobów było wieszanie na sznurkunad dłonią ciężarnej pierścionka. Jeżeli kręcił się w kółko, oznaczało to, że w brzuchu matki najprawdopodobniej jest dziewczynka. Jeśli zaś pierścionek zachowywał się jak wahadło, czyli kołysał się na boki, powinien narodzić się chłopiec. Ale to jeszcze nie wszystko!

Powiadano, że jeśli brzuszek przyszłej mamy jest skierowany bardziej „do przodu“ to będzie chłopiec, zaś kiedy ciężarna robiła się okrągła również po bokach, wskazywało to, na dziewczynkę.

shutterstock_457964653Przyszła mama miała ochotę na słodkie? Jej łono skrywało małą księżniczkę. Jeśli zaś nie mogła przejść obojętnie obok słonego i kwaśnego, oczekiwano narodzin syna.

Matka, która w trakcie ciąży promieniała urodą – nosiła pod sercem chłopca. Ta, której ubywało piękna – dziewczynkę. Z pewnością same słyszałyście o tym, że matka oddaje urodę córce.

Niezawodna intuicja 

Powyższe sposoby nie dają jednak 100% pewności, wiadomo, że ostatnie i najbardziej sprawdzone słowo należy do lekarza. Istnieją dwa medyczne sposoby na określenie płci nienarodzonego dziecka: za pomocą badania USG lub poprzez badanie krwi przyszłej mamy. W przypadku badania USG już w 15 tygodniu ciąży (oczywiście, jeśli dziecko ułożone jest tak, aby można było zobaczyć jego narządy płciowe) płeć poznamy z 97% powodzeniem. Nie każdy jednak chce poznać płeć dziecka. Niektórzy rodzice chcą mieć niespodziankę aż do samego porodu. Mówi się też przecież o tym, że matka jest w stanie za pomocą swojej intuicji rozpoznać płeć maluszka.

Od pierwszego momentu, gdy odkryłam, że jestem w ciąży, wiedziałam, że to będzie dziewczynka. Kupowałam wyłącznie różowe rzeczy i akcesoria typowe dla dziewczynki. Wszyscy mówili mi, że oszalałam, i że na pewno urodzę chłopca, który będzie nosić niebieskie ogrodniczki. Ale intuicja mnie nie zawiodła. Pani doktor w 17 tygodniu ciąży potwierdziła, że pod sercem noszę małą księżniczkę – przyznaje świeżo upieczona mama – pani Katarzyna W.

W naszym przypadku było to niepewne. Syn ciągle się ukrywał i nikt nie mógł z całkowitą pewnością określić płci. W ten sposób przestaliśmy o tym myśleć. Pomimo, że pan doktor twierdził, że wygląda to na dziewczynkę, urodził się nam prawie pięciokilogramowy chłop jak dąb – powiedziała nam mama dziś już siedmioletniego Tomka, Małgorzata S.

Jak każdą starszą mamę w ciąży wysokiego ryzyka, czekała mnie amniocentaza (badanie płynu owodniowego). Po badaniu lekarze ze stuprocentową pewnością zdradzili mi płeć dzieci. Zostawiłam to jednak dla siebie i nic nie powiedziałam mężowi – mówi mama bliźniaków Ewa H.

Drugą możliwością, jak poznać płeć dziecka, jest badanie krwi matki za pomocą tzw. testów prenatalnych. Przeprowadzane są najwcześniej po ukończonym 10 tygodniu ciąży. Jednak głównym powodem tych badań nie jest określenie płci dziecka, ale badanie wad genetycznych płodu.

Jak już wspominaliśmy – najważniejsze jest zdrowie maluszka i oczywiście przyszłej mamy! Zatem dbaj o zdrowie swoje i maluszka razem z nami na >>> Feedo.pl!

Co Tobie podpowiadała intuicja? Chciałaś poznać płeć dziecka przed narodzinami?

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Ja wiedziałam szybko płeć dziecka, bo u nas lekarz ma nowoczesny sprzęt, który potrafi sprawdzić naprawdę wiele ciekawych parametrów, bardzo wcześnie. Ale też zależy wiele od położenia dziecka. Warto jednak chodzić na badania, dowiadywać się wszystkiego, aby potem nie żałować, że mogłam, a nie poszłam i nie sprawdziłam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *