Lifestyle, Prawa ręka na zakupach

Zimowe ABC pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka

Skóra każdego dziecka, które niedawno przyszło na świat nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Dopiero po upływie kilku lat, zyska “sprawność” skóry dorosłego człowieka. Dlatego jest o wiele bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skoro Twoja skóra w zimie często ulega przesuszeniu – to co dopiero skóra niemowlęcia? Wiesz, jak zadbać odpowiednio zadbać o tak wrażliwą skórę? Nie? Bez obaw! Dzisiaj przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie podręczne ABC zimowej pielęgnacji skóry maluszka!


A – Atopia 

Coraz częściej słyszymy o Atopowym Zapaleniu Skóry oraz innych zmianach alergicznych. Kiedy już pojawią się zmiany skórne należy natychmiast udać się z tym do lekarza w celu kontroli. Pamiętaj też, że podrażniona skóra potrzebuje być stale nawodniona. Wypróbuj więc któryś z dostępnych bez recepty kremów nawilżających. Niekorzystnie wpływa też na nią suche powietrze w mieszkaniu.

B – Buciki na zimę 

Twój maluszek jeszcze nie potrafi chodzić? To jednak wcale nie oznacza, że nie musisz przejmować się kwestią doboru odpowiednich bucików na zimę! Wybierz nie tylko ciepłe, ale również takie przepuszczające powietrze.

Bobasek stawia już pierwsze kroczki? W takim razie jego buciki na zimę powinny mieć dodatkowo grubą i elastyczną podeszwę, sztywny zapiętek oraz usztywnioną kostkę.

C – Czapeczka 

Bez czapki z domu ani rusz! Brak nakrycia głowy to pierwszy rok w stronę przeziębienia. Jak dobrać odpowiednią? To bardzo łatwe – najważniejsze, żeby była ciepła i szczelnie zakrywała uszka i czoło dziecka.

D – D3 (witamina)  

Witaminę D3 jest naturalnie produkowana przez nasz organizm pod wpływem promieniowania UV. W zimie trochę brakuje nam słoneczka, ale to nie znaczy, że go tam nie ma! Wystarczy nawet kilka minut spaceru dziennie, aby wspomóc układ kostny maluszka.

F – Filtr  

Choć wydaje się to niemożliwe, to jednak możecie nam wierzyć na słowo, że słońce w zimie opala równie mocno, jak latem. Jak to możliwe? Otóż odbija się od śniegu. Dlatego najmniejsze niemowlaczki należy ukrywać pod budką wózka. Starszym maluszkom nie zaszkodzi posmarować odkrytych powierzchni skóry kremem z flitrem.

G – Gorąco! 

Jeżeli ubierzesz dziecko zbyt ciepło, może to doprowadzić do przegrzania organizmu, które wcale nie chroni przed infekcjami. Wręcz przeciwnie – mogą przyśpieszyć wystąpienie przeziębienia. Pamiętaj przecież, że maluszek, któremu jest gorąco zaczyna się pocić, przez co jego skóra łatwo ulegnie wychłodzeniu. Na “efekty” nie będziesz musiała długo czekać…

H – Hartowanie 

Przyzwyczajanie organizmu do zimna to idealna gimnastyka dla układu odpornościowego i naczyń krwionośnych dziecka. Nie oznacza to, że masz wrzucać swojego bąbelka do śnieżnych zasp! Hartować organizm należy delikatnie – spróbuj na przykład namoczyć stópki maluszka w wodzie o temperaturze 37-39 stopni, a raz w 10 stopniach.

K – Krem ochronny 

Krem na zimę nie powinien zawierać wody – potęguje ona wpływ chłodu na delikatną skórę niemowlaczka. Jaki krem w takim razie wybrać? Najlepszy będzie taki, który jest odpowiedni na każdą pogodę, a jednocześnie chroni przed mrozem. Krem nałóż na buzię dziecka na około 15 minut przed wyjściem z domu, tak aby miał czas się wchłonąć.

N – Nawilżenie  

Ogrzewanie w mieszkaniu sprzyja wysuszaniu skóry. Lepiej zacząć od profilaktyki – aby zapobiec wysuszeniu skóry smaruj maluszka po każdej kąpieli preparatem nawilżającym dostosowanym do wieku dziecka.


Feedo radzi.pl:

Twoje dziecko ma wyjtkowo suchą skórę? W takim razie wypróbuj kremy o działaniu natłuszczającym.


O – Odmrożenia  

Niestety mogą się przytrafić, w szczególnoście u bobasków, które biegają już po mrozie same. Najbardziej narażone są koniuszki palców i uszu. Odmrożone części ciała mają biały lub szary kolor i są bardzo zimne. W takim wypadku najgorszym możliwym rozwiązaniem jest gorąca kąpiel. Zbyt gwałtowna zmiana temperatury może doprowadzić do uszkodzenia skóry. Zamiast tego zastosuj letnie okłady.

2x P – Pieluszka i Pupa 

Zimą skóra na pupci twojego szkraba może szybko ulec podrażnieniu, dlatego po każdej zmianie pieluszki pamiętaj o posmarowaniu jej kremem przeciw odparzeniom. Pamiętaj też o odpowienim doborze pieluszki – nie może być za luźna, ani za ścisła. Wybieraj pieluszki wykonane z materiałów przepuszczających powietrze.

T – Temperatura 

Dla brzdąca do 6 miesiąca życia górną granicą jest -5 stopni, dla starszaka natomiast -8 stopni. Warto również wziąć pod uwagę wiatr, który często potęguje uczucie chłodu. Nie zawsze więc można kierować się tym, co nam pokazuje termometr.

U – Ubranko  

Zasada jest prosta: w zimie maluszka ubieramy na cebulkę. Warstwa podstawowa może się składać z bawełnianych śpioszków i ciepłego kaftanika. W okryciu wierzchnim nie powinno zabraknąć śpiworka, lub kocyka. Jest to bardzo ważne, ponieważ powietrze pomiędzy warstwami izoluje od chłodu.


 Sprawdź też naszą szeroką ofertę kombinezonów dziecięcych  kombinezony i kurtki dziecięce.

W – Wietrzenie mieszkania 

Optymalna temperatura w twoim domu powinna wynosić od 20 do 22 stopni. Wietrzyć należy przede wszystkim przed spaniem, ponieważ świeże powietrze doskonale nawilża błony śluzowe i ułatwia oddychanie jednocześnie “wyrzucając” z pokoju zarazki. Wystarczy otwierać okno szeroko na 5 minut co godzinę.

Z – Zimno mi! 

Abyś się przekonala, czy maleństwu jest ciepło/zimno dotknij jego karku. Spocony oznacza, że dziecko jest przegrzane, zimny zaś, że marznie. Dotykanie rączek i nóżek nie przyniesie zamierzonego efektu, ponieważ zazwyczaj sa one chłodniejsze od reszty ciała.

Nasz artykuł okazał się przydatny? W takim razie podziel się nim z innymi! Zerknij też na Feedo.pl i korzystaj z tych najlepszych promocji!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *