Czasem staramy się uwierzyć w coś, co nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą, tylko dlatego, że tak jest łatwiej, niż zmierzyć się z rzeczywistością.
Nie ma chyba wdzięczniejszego tematu jeśli chodzi o mity i przesądy, niż właśnie nasze zdrowie.
Z pewnością nie jest Ci obcy astronom Tycho Brahe, który rzekomo umarł z powodu pęknięcia pęcherza. Czy na przykład twierdzenie, że jeśli komuś w trakcie wypadku samochodowego spadną buty, z pewnością w krótkim czasie umrze.
O ludzkim zdrowiu, chorobach czy przyczynach śmierci krąży wiele bezsensownych bajek. Wybraliśmy kilka z nich, zobaczmy czy mają cokolwiek wspólnego z prawdą.
1. Pikantne jedzenie powoduje wrzody
Ostre jedzenie i stres nie odpowiadają za powstawanie wrzodów żołądka! Ich przyczyną są infekcje powodowane przez bakterię Helicobacter pylori. Niszczy ona ochronną warstwę żołądka, natomiast pikantne jedzenie może co najwyżej dolegliwości związane z tą chorobą.
2. Długie wstrzymywanie moczu może prowadzić do pęknięcia pęcherza
Choć wyżej wspomniana legenda o słynnym astronomie mówi, że umarł z powodu pęknięcia pęcherza moczowego, ponieważ przez panujące wówczas zwyczaje nie mógł odejść od stołu, żaden lekarz nie spotkał się jeszcze z podobnym przypadkiem! Co więcej, każdy doktor przyzna, że mamy w tym wypadku do czytania z mitem.
3. Czytanie przy złym świetle psuje oczy
Chyba każda babcia czy mama ma w zwyczaju pouczać, żeby zaświecić sobie lampkę przy czytaniu, bo przy niedostatku światła psuje się wzrok. Wprawdzie w takich sytuacjach oczy trochę bardziej się męczą, czasem mogą pojawić się problemy z akomodacją czy suchość oka, ale w żadnym wypadku nie powstają od tego wady wzroku! Jedynym problemem są wspomniane właśnie dolegliwości.
4. Kto je dużo szpinaku, będzie silny
Zapewne znasz bajkę o Papajowi, który jadł ogromne ilości szpinaku i dzięki niemu zyskiwał nadludzkie mięśnie i siły. Każde dziecko oglądające tę bajkę łatwiej dawało się przekonać, żeby jeść szpinak.
Choć szpinak nie ma zbyt wiele wspólnego z budowaniem mięśni, dostarcza organizmowi witaminy A i C i żelaza.
5. Gryzienie lodów szkodzi zębom
Do tej pory jeszcze nikt nie poświęcił studiów nad tym tematem, dlatego ciężko powiedzieć, czy mamy do czynienia z prawdą czy z mitem. Nie mniej jednak nie poleca się gryzienia twardych przedmiotów czy na przykład lodu, pestek czy orzechów. Można sobie w ten sposób porysować lub ułamać ząb.