Chcesz uczyć swoje dziecko jedzenia bezmięsnych pokarmów? Istnieją przeciwwskazania zdrowotne, nie pozwalające mu na spożywanie mięsa? A może po prostu nie lubi pokarmów mięsnych? Tak czy siak, nie ma się czego bać.
Małe dzieci dobrze rozwijają się także spożywając pokarmy wegetariańskie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a twój mały wegetarianin będzie tak samo zdrowy jak inne dzieci na placu zabaw.
Nie stresuj się z powodu białek
Dostateczną ilość białek można pozyskać z produktów mlecznych i jajek. Dobre są także produkty pełnoziarniste. Ponadto możesz eksperymentować z pokarmami, które zastąpią mięso. Duże ilości białek zawarte są np. w soi. Co powiesz na hot-doga z parówkami sojowymi, wegetariańskie burgery, a nawet sojowe „nuggetsy“?
Warto łączyć węglowodany złożone z wegatariańskimi białkami (np. fasolę z ryżem). W ten sposób zastąpisz wszystkie potrzebne aminokwasy zawarte w mięsie.
W każdym daniu podawaj trochę witaminy C
Myślisz, że dziecko-wegetarianin będzie miało w organiźmie nadwyżkę żelaza, ponieważ często je warzywa i zboża? To nie do końca prawda.
Żelazo pochodzące z produktów roślinnych jest bowiem trudniej przyswajalne przez ludzki organizm. Jeśli jednak każdy posiłek będzie zawierać chociaż małą ilość witaminy C, zwiększy to wchłanianie żelaza. Nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy np. do szklanki soku pomarańczowego dodać ciasteczka zbożowe, miskę płatków śniadaniowych z truskawkami czy makaron z sosem pomidorowym.
Nie zapominaj też o witaminie B12
Jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju. Nie tylko mięso (jak myśli wiele osób), ale wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, są głównym źródłem tego składnika odżywczego. Zapotrzebowanie na witaminę B12 możesz więc uzupełnić dzięki produktom mlecznym i jajkom. Zawarta jest też w płatkach śniadaniowych i mleku sojowym. Dbaj o spożywanie odpowiedniej ilości mleka.
Na pewno nie jest dla ciebie nowością, że dla małych dzieci mleko jest wyjątkowym pokarmem, i dlatego powinny wypić go przynajmniej 3 filiżanki dziennie. Jest źródłem wapnia, witaminy D i białek. A oprócz tego wszystkie dzieci je uwielbiają (nie jak niektórzy dorośli!). Mleko jednak nie jest źródłem żelaza.
I dlatego nie należy przekraczać zalecanej ilości spożywanego mleka. Podsumowując – mleku mówimy tak, ale z umiarem.
Liczy się każdy kęs
Dzieci–wegetarianie, aby zastąpić w swojej diecie mięso, muszą przyjąć jeszcze więcej posiłków na bazie roślin. Aby zastąpić ilość białek zawartych w kilku kęsach kurczaka, należy spożyć prawie całą filiżankę ryżu lub fasoli.
W związku z tym nie pozwól swojemu dziecku najeść się niezdrowym jedzeniem, aby nie odrzucało tego zdrowego. Ciągle więc powinnaś dbać o to, aby posiłki twojego dziecka były smaczne, zdrowe i kolorowe.