Ryż jest bardzo popularnym dodatkiem, znakomicie nadaje się zarówno do mięsa, warzyw, jak i do przygotowania na słodko z owocami. Smakuje nawet lekko oprószony samym cynamonem. Dzieciom można wprowadzać ryż do jadłospisu po 6. miesiącu życia. Jest to bardzo bogaty w składniki pokarmowe produkt. Niełuskane ziarenko ryżu zawiera bowiem wodę, cenne białka, tłuszcz, skrobię, celulozę i cały wachlarz witamin z grupy B.
Domem ryżu jest tropikalna Azja Południowa a obok pszenicy i żyta to właśnie ryż jest najważniejszym zbożem na świecie. Najbardziej wartościowy jest naturalny brązowy ryż. Łuskany ryż jest pozbawiony warstw powierzchniowych zawierających minerały i witaminy z grupy B. W pozostałej części ziarna zawiera dużo węglowodanów i małą ilość białka. Złotym środkiem jest tzw. ryż paraboidalny, który zachowuje 80% cennych składników odżywczych.
Jak przygotować ryż małym stołownikom, aby go nie odmówili?
Biobudyń morelowo-ryżowy
(od 6. miesiąca)
Składniki: ½ szklanki bioryżu, 1 i ½ szklanki wody dla niemowląt, 2 – 3 morele (mogą być również kompotowe), odrobina mleka mamy lub modyfikowanego.
Wykonanie: ryż dokładnie przepłucz pod bieżącą woda i ugotuj w wodzie dla niemowląt do miękkości. Po odstawieniu zmiksuj go blenderem na gładki przecier, dodaj morele rozgniecione widelcem, odrobinę mleka mamy lub modyfikowanego i dokładnie wymieszaj.
Wołowina z brązowym ryżem
(od 12. miesiąca)
Składniki: kawałek chudej wołowiny, szczypta mielonego kminku, ok. 250 ml wody dla niemowląt, ½ szklanki bielonego ryżu natural, 1 marchew, garść groszku, kawałek cukinii, garść startego twardego sera, szczypta natki pietruszki.
Wykonanie: Mięso pokrój na bardzo małe kawałki, podlej wodą dla niemowląt, dopraw szczyptą mielonego kminku i ugotuj do miękkości. Kiedy mięso będzie niemal ugotowane, dodaj ryż i drobno pokrojoną zieleninkę. Podgotuj, w razie potrzeby dolej jeszcze wody dla niemowląt. Na koniec posyp pietruszką i startym serem.
Przecier brokułowo-marchwiowy z ryżem
(od 6. miesiąca)
Składniki: 2 – 3 różyczki brokułów, 1 mniejsza marchew, ok. 150 ml mleka mamy lub modyfikowanego, 2 – 3 łyżki kaszki ryżowej dla niemowląt, 2 – 3 krople oliwy z oliwek, ok. 100 ml wody dla niemowląt i jedno ugotowane żółtko
Wykonanie: umyj brokuły, oczyść marchew i zetrzyj na małych oczkach na tarce. Podduś do miękkości w małej ilości wody dla niemowląt, dodaj ugotowane żółtko i widelcem rozgnieć wszystko na przecier. Mleko mamy lub modyfikowane wymieszaj z kaszką ryżową i dodaj do zieleninki. Na koniec dodaj 2 – 3 krople oliwy z oliwek.