Nowoczesny rodzic

10 kroków do zostania bohaterem w sali porodowej

Zdecydowałeś, że weźmiesz udział w porodzie? Jaki jest najlepszy sposób wsparcia Twojej połóweczki w tej sytuacji życiowej, którą prawdopodobnie będziecie obydwoje pamiętać przez całe życie? Prezentujemy Ci 10 pomysłów, jak wywalczyć sobie miejsce w porodowej alei gwiazd.

1. Bądź świadom tego, czego chce Twoja partnerka.

Porozmawiaj z nią wcześniej o tym, czego oczekuje w czasie porodu a czego z pewnością sobie nie życzy. Dzięki temu będziesz mógł wcześniej przygotować na to lekarzy, położną, pielęgniarki i wpłynąć na cały przebieg procesu. Jeśli Twoja połowica przygotowała plan porodu, z pewnością dokładnie się z nim zapoznaj i nie zapomnij zabrać do szpitala.

2. Spakuj też siebie.

Niezbędna jest dobrze wyposażona torba. Ponieważ spędzisz jakiś czas w szpitalu, uzbrój się odpowiednio. Podstawą jest wygodne obuwie, ponieważ spędzisz na nogach prawdopodobnie kila godzin. Przyda się też czysta koszulka na przebranie, gdyż spędzisz w szpitalu również noc. Nie będziesz też żałował, jeśli spakujesz jakiś ulubiony smakołyk.

3. Bądź poinformowany.

Trochę za późno jest dowiadywać się dopiero na sali, co będzie się działo podczas porodu. Lepiej zapoznaj się z tym wcześniej. Pomoże Ci to zachować czysty umysł na miejscu.

4. Bądź elastyczny.

Przebieg porodów, o których czytałeś w internecie albo słyszałeś od znajomych, nie musi znaleźć zastosowania u Twojej partnerki. Twoim zadaniem będzie rozpoznać metody, które działają i być gotowym porzucić te, które nie spełniły swojej roli.

5. Bądź aktywny, otwarty i samodzielny.

Poród bywa czasami długi i żmudny. Spróbuj uprzyjemnić swojej wybrance długie godziny w łóżku. Wyczuj, co ją uspokaja podczas niełatwych skurczów. Może to być wspólne regularne oddychanie. Może uspokoi ją trzymanie za rękę. Może będzie to ściskanie poduszki lub pluszaka, którego w tym celu przywieźliście z domu. Jeśli odkryjesz sposób na to, jak odwrócić jej uwagę albo zachęcić do działania, stanie się on Twoją bronią w trudnych chwilach, kiedy Twoja partnerka będzie przekonana, że nie da rady.

isifa-140451824

6. Bądź przygotowany na niespodzianki.

Jeśli obydwoje jesteście rodzicami po raz pierwszy, żadne z Was nie wie, czego oczekiwać. Jak to będzie wyglądać, przebiegać ani w jaki sposób dacie radę. Dlatego też musisz być na miejscu przygotowany na cokolwiek. Jeśli partnerka poprosi, byś ścisnął jej stopę najmocniej, jak umiesz, zrób to. Może jej to pomóc, ponieważ wtedy skoncentruje się na tym mniejszym bólu. Nawet, jeśli coś wyda Ci się dziwne, nieoczekiwane, ale prosi o To rodząca – zrób to.

7. Bądź jednoosobowym zespołem wsparcia.

Chociaż wokół Was będzie cały zastęp specjalistów, Ty będziesz dla swojej partnerki najsilniejszym wsparciem. Dlatego też pędź do najbliższego bufetu, jeśli poprosi Cię o czekoladowy pączek, rozmawiaj z nią, wycieraj jej pot z czoła. Po prostu bądź dla niej w pełni dyspozycyjny zarówno fizycznie jak i psychicznie.

8. Określ swoje granice.

Bądź świadom tego, co jesteś w stanie zrobić i co już Cię przerasta. Może będziesz chciał przeciąć pępowinę, ale żebyś złapał w ręce swoje dziecko w chwili, gdy będzie wychodzić z brzuszka… To już może być poza Twoimi granicami. Jeśli nie jesteś na coś przygotowany, powiedz.

9. Jeśli to konieczne, przejmij inicjatywę.

Tylko Ty i Twoja partnerka wiecie, czego chcecie czy nie chcecie w czasie porodu. Jednak Twoja wybranka, zwłaszcza w czasie skurczów, może nie być w stanie do podejmowania trudnych decyzji. Dlatego w razie potrzeby Ty musisz zareagować.

10. Bądź cierpliwy i przygotowany na czekanie.

Niektóre porody są szybkie i mają gładki przebieg, inne trwają godzinami. Nie polegaj zawsze na tym, co widzisz w telewizji lub w kinie. Tylko cierpliwość przyniesie pożądane owoce.

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *