Ciąża

10 najgorszych ciążowych rad, jakie mogłaś usłyszeć w średniowieczu

Zastanawiałaś się kiedyś, jak to było być ciężarną w średniowieczu? No, każdego dnia słyszałabyś niezliczoną ilość przesądów o tym, dlaczego i jak mogłabyś przypadkiem rzucić urok na dziecko, które potem urodziłoby się z sierścią, dwiema głowami lub przynajmniej w postaci… bliźniąt.

Ambrose Paré był średniowiecznym chirurgiem i lekarzem wojskowym, żyjącym w XVI w. we Francji. Pozostając pod wpływem twardego życia na polu walki, w wolnym czasie rozdawał (oprócz świadczenia innej pomocy) rady ciężarnym kobietom. Jakie? Przeczytaj 10 najciekawszych.

1. Nie używaj zbytnio swojej wyobraźni

Jeśli w czasie porodu będziesz spoglądać na obrazy zwierząt lub zbyt zarośniętych ludzi, może się zdarzyć, że urodzisz nadmiernie włochate dziecko.

2. Raczej nie rzucaj niczego na kobietę ciężarną

To by mogło bowiem zanieczyścić jej płód. Podobnie rzucanie na piersi kobiety żab lub myszy mogłoby spowodować, że dziecko urodzi się odrażające.

3. Nie pokazuj jedzenia kobiecie ciężarnej

Kobiety w ciąży są przewrażliwione a jednocześnie niebezpieczne. Nie trzeba im pokazywać żadnego jedzenia, którego nie mogą w tej chwili zjeść. W przeciwnym razie mogłoby się zdarzyć, że dziecko będzie wyglądać po narodzeniu ja spleśniały ser lub boczek. (Albo butelka Jacka Danielsa!)

4. Nie spoglądaj na dwugłowe kobiety!

Może Cię to przestraszyć tak bardzo, że urodzisz dwugłowe dziecko. Jeśli w Twoim mieście żyje dwugłowa żebraczka, trzeba ją stamtąd wygnać.

Happy pregnant

5. Śpij ze swoim mężem, ale nie za często

Zbyt wiele męskiej spermy w Twoim ciele może sprawić, że urodzisz dwojaczki lub nawet trojaczki, albo dziecko z nadmiarem kończyn. Zaś zbyt mało męskiej spermy, miłe damy (!) może sprawić, że Twojemu dziecku będzie brakowało niektórych kończyn. Albo przynajmniej kilku palców. Jaka jest jednak właściwa ilość spermy w ciele kobiety? O tym doktor Paré nie wspomina.

6. Nie staraj się zajść w ciążę w czasie menstruacji

Paré twierdził, że dzieci, które były poczęte w czasie miesiączki, mogą przemienić się w okropne potwory lub być bardziej podatne na choroby.

7. Nie jedz owoców

Jeśli będziesz jeść owoce, może się do Ciebie dostać trucizna z węża. Dlatego nie powinnaś być ekstrawagancka i w czasie ciąży powinnaś sobie odmówić wszystkich owoców.

8. Nie krzyżuj nóg

A jeśli już je krzyżujesz, to przynajmniej nie rób tego zbyt często. Nie związuj też swojego brzuszka. (paskiem?) Jeśli będziesz tak czynić, dziecko w Twoim brzuszku może się nieprawidłowo odwrócić i udusić.

9. Nie kąp się naga

Według średniowiecznych doktorów w ogólnodostępnych wodach węże pozostawiały swoje nasienie, które mogło Cię zapłodnić. A kto by chciał oczekiwać dziecka z wężem?

10. Uwaga na ciążę ze zwierzęciem

Na koniec jeszcze jedno zwierzęce ostrzeżenie. Doktor Par poznał wiele kobiet, które urodziły półczłowieka – półzwierzę. Było to spowodowane przede wszystkim sodomią, ateizmem i wolą z „góry”. Więc uwaga!

Czy to Tobie też średniowiecze nie wydaje się najprzyjemniejszym okresem na noszenie pod sercem dziecka? W strachu, kogo (albo raczej co) Ci się właściwie narodzi…

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *