W trzecim miesiącu czeka Cię wiele ciekawych chwil. Dziecko zaczyna intensywniej reagować, rozmawiać, bawić się i coraz częściej się uśmiecha.
Nowe Horyzonty
Wiele dzieci ma już w tym okresie na tyle siły, aby powoli, ale samodzielnie podejmować próby podnoszenia głowy. W pozycji na brzuchu jest już w stanie wykonać kilka ruchów do przodu oczywiście przy pomocy obu rączek.
Jeśli chodzi o umiejętności motoryczne, poprawia się głównie koordynacja obu rączek. Ruchy rąk są bardziej sprecyzowane i mogą już chwycić pierwszą zabawkę, Twój palec czy inne przedmioty, takie jak plastikowa miseczka i inne.
Sprawiłaś dziecku mate interaktywną? Nie przejmuj się, jeśli zajmuje go to na chwilę, 3 miesięczne dziecko potrafi skupić się na jednej rzeczy 10-15 minut, po czym traci zainteresowanie.
W trzecim miesiącu, wiele matek uczęszczać na kursy rehabilitacyjne, gdzie pod kierunkiem eksperta uprawia ćwiczenia fizyczne z dzieckiem, a tym samym zachęca je do rozwoju swoich zdolności motorycznych. Niektóre ćwiczenia możesz wykonywać w domu.
Jednym z nich jest przykładowo ćwiczenie na nogi, gdzie trzeba nimi poruszać tak, jakby dziecko jechało na rowerze. Zatem wzmocnienie mięśni nóg, a jednocześnie relaksujący wpływ na dziecko. Aktywność fizyczna to dla wielu mam nie tylko dbanie o formę, ale także kontakt z innymi mamami.
Wspieraj rozwój mowy
Wiele dzieci jest już w stanie rozpoznać twarze znanych sobie ludzi i odróżnić je od tych obcych. Obszar mózgu, który jest odpowiedzialny za rozwój wzroku i ruchy rąk w tych tygodniach rozwija się bardzo szybko.
I gdy pierwsze słowo nadal nie zostało wypowiedziane, wiele dzieci zaczyna odpowiadać w postaci prostych brzmień bądź naśladować zasłyszane dźwięki. Pamiętaj, aby już od najmłodszych lat rozmawiać z dzieckiem, a także dużo mu czytać, wspierając jego rozwój językowy. Mów do dziecka o codziennych wydarzeniach – zakupy, sprzątanie, gotowanie… : )
Dwujęzyczne rodziny również powinny rozpocząć korzystanie ze swojej wielojęzyczności i rozmawiać ze swoim dzieckiem w obu językach. Jednak zaleca się, aby jedno z rodziców zawsze posługiwało się tym samym językiem. Dziecku łatwiej jest nauczyć się kojarzyć słowa. Jeśli masz pytania na temat wielojęzyczności, spróbuj wymienić się doświadczeniami z innymi rodzinami.
Dla rozwoju słuchu i poleca się także wprowadzenie ćwiczenia innych dźwięków. Oprócz języka potocznego dziecko uczy się również innych dźwięków, takich jak dźwięk dzwoneczka, delikatny świst, i tym podobne. Zazwyczaj te nowe brzmienia są bardzo atrakcyjne dla dzieci.
Kolejny zmysł – dotyk
W trzecim miesiącu również bardzo szybko rozwija się zmysł dotyku. W tym okresie idealne są dotykowe książeczki, wyposażone w różne materiały, które dziecko może nie tylko oglądać, ale także aktywnie badać i dotykać.
Zabawki 3. miesiącu życia
Wraz ze zwiększającą się aktywnością Twojego dziecka możesz podsuwać mu nowe zabawki. Wybieraj takie, które będą rozwijać kolejne zmysły.
Słuch – grzechotka, papierowe i materiałowe książeczki.
Chwytanie – dotykowe książeczki, pluszowe misie, większe zwierzątka z drewna bądź z plastiku.
Koordynacja ruchowa i wzrok – mata interaktywna bądź edukacyjna którą dzieci mogą się bawić same.
Gdy znajdziesz się z dala od domu, mata może się przydać. Możesz próbować różnych pluszowych zabawek.
Zawsze kieruj się bezpieczeństwem i praktycznością, pamiętaj aby:
- Zwrócić uwagę na plastikowe elementy, takie jak oczy czy nos, które mogą się oderwać i może dojść do połknięcia.
- Wybierać materiały najwyższej jakości.
- Pomyśleć o higienie i o możliwości czyszczenia albo prania zabawek, pluszaki i zabawki z materiału wytrzymają wielokrotne pranie.
Czego potrzebuje dziecko w 3. miesiącu życia?
Edukacyjne i interaktywne maty (tutaj)
Nawet najmniejsze dzieci potrafią się same zabawić na brzuszku czy leżąc na pleckach i mogą próbować swoich pierwszych ruchów. Dziecko będzie rozwijać umiejętności motorycznych. Maty są bardzo praktyczne możesz je umieścić chociażby na podłodze w salonie.
Leżaczki (tutaj)
Wybór leżaczków jest bardzo bogaty, od tych najbardziej zwyczajnych po takie, które wyposażone są w opcje bujania. Przyjemne ruchy uspokoją maluszka i pozwolą mu zasnąć. Dziecko jest bezpieczne i masz je na oku, a Ty możesz zająć się innymi obowiązkami.
Butelki (butelki)
Jeśli nadal karmisz piersią i chciałabyś mieć chwilę czasu dla siebie, przyda Ci się laktator, który pobiera pokarm. W ten sposób niemowlaka może nakarmić Twój partner albo babcia przy pomocy butelki. Istnieją różne rozmiary smoczków, dziecko stopniowo może nauczyć się pić z butelki.
Rozwój Twojego dziecka w skrócie
Wzrost
- nieregularny, ale szybki przyrost masy ciała
- zwiększenie wagi od 500 do 1000 g
- średnia waga: 5800 g – dziewczynki, chłopcy – 6400 g
- wzrost większy o 3-4 cm
- rozmiar ubrania 56-86
- obwód głowy 38-40 cm
Rozwój zmysłów
- rozpoznaje znajome twarze już z daleka
- lubi monotonne dźwięki, takie jak odkurzanie czy dźwięk jadącego samochodu
Rozwój ruchowy
- lepsza koordynacja ruchów
- mięśni głowy i szyi są silniejsze
- kopie nóżkami
Rozwój mowy
- powtarza dźwięki
- testowanie nowych brzmień
Pokarm
- mleko matki lub żywność dla niemowląt
Sen
- około 15 godzin na dobę
- zaspokojenie potrzeb snu wg indywidualnych potrzeb, nawet czuwanie w nocy
Spodobały Ci się produkty z tego artykułu?
Znajdziesz je tutaj: