Ciąża

Przewodnik ciążowy – 27. tydzień

Zbliża się koniec drugiego trymestru ciąży, jesteś w połowie siódmego miesiąca ciąży. Twoje dziecko ma otwarte oczy i za chwilę osiągnie jeden kilogram!

Rozwój Twojego dziecka

Oczka są już całkowicie ukształtowane – kończy się rozwój siatkówki. Wyrosły rzęsy na powiekach, ale powieki bardzo rzadko się otwierają. Jeśli zaświecisz ostrym, jasnym światłem w brzuch, prawdopodobnie dziecko będzie reagować.

Albo obróci się w kierunku światła lub z dala od niego.

Maleństwo mierzy około 24 cm i mierzone jest od stóp do głów i waży prawie przeszło 1 kilogram. Szybko rośnie i przybiera na wadze. Zaczyna mieć coraz mniej miejsca w łonie matki i stopniowo będzie układać się w pozycji, która ułatwi mu przyjście na świat.

Kubki smakowe są już w pełni rozwinięte. Dziecko coraz lepiej wyczuwa różnice w smaku wód płodowych, może mieć czkawkę albo kopać, gdy zjesz coś pikantnego. Wdycha i wydycha je ale, gdyby się teraz narodziło miałoby problemy z samodzielnym oddychaniem.

Ruchy dziecka są bardziej intensywne. Krew natlenia łożysko. A co Twoje dziecko lubi robić najbardziej?  Ssać kciuk, który później przygotuje je do karmienia piersią. Ssanie kciuka ma także działanie uspokajające. Uwidoczniają się pierwsze zalążki paznokci.

Co się dzieje z mamą?

Sex w 27. tygodniu? Jeśli lekarz nie ma nic przeciwko cieszcie się sobą i wzajemną bliskością. Podczas orgazmu dziecko może się ożywiać, ale nic mu nie zagraża. Pamiętaj także, aby ćwiczyć mięśnie Kegla, które pomogą Ci łatwiej trzymać mocz i uniknąć niemiłych niespodzianek. Jeśli z piersi wycieka Ci siara, używaj wkładek laktacyjnych.

Macica cały czas się powiększa, sięga już ponad pępek. Brzuszek jest na tyle duży, że zaczyna utrudniać codzienne czynności. Czujesz się ciężka i coraz mniej zgrabna. Nie żałuj sobie odpoczynku, ucinaj sobie drzemki podczas dnia i pamiętaj, że odpoczywasz za dwoje.

Porady na koniec

Przemyśl, czy chcesz odwiedzić szkołę rodzenia, możesz zabrać ze sobą swojego partnera lub kogoś bliskiego. W większych miastach będziesz mieć łatwiejszy dostęp. Nauczysz się jak oddychać, a Twój partner jak Ci pomóc podczas porodu. Mówi się, że poród wygląda zupełnie inaczej, ale takie ćwiczenia pomogą Ci chociaż w minimalnym stopniu zaznajomić się z praktyką.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *