Lifestyle, Nowoczesny rodzic

5 porad jak podróżować z małym dzieckiem

Młodzi rodzice coraz częściej podróżują wraz ze swoimi malutkimi dziećmi i chociaż taka wycieczka niesie ze sobą wiele wyzwań, na niektóre sytuacje możesz przygotować się z wyprzedzeniem.

1. Wszędzie dobrze, ale w domu… pachnie najlepiej

Dzieci lubią, gdy pachnie jak w domu i czują się bezpiecznie, kiedy mają przy sobie kocyk, który przypomina dom. Maluszki, które śpią w znanych im leżaczkach czy łóżeczkach czują zapach domu i dzięki temu łatwiej zasypiają. Możesz spróbować innego patentu i zabrać pościel, poduszkę w której spało dziecko, aby przewieźć znany zapach. Tak przygotowana możesz zaczynać rytuał usypiania. Pamiętaj, że lepiej jeśli temperatura pokoju nie jest zbyt wysoka a oświetlenie jest stonowane lub przypomina to domowe.

2. Dlaczego rytuały są ważne?

Dziecko czuje się bezpiecznie, gdy czuje, że zachowujesz codzienne rytuały. W ten sposób Twoje dziecko ma poczucie, że ma kontrolę nad otoczeniem. Dlatego tak bardzo korzystne jest zachować rutynowe, codzienne czynności wtedy, gdy Jesteś w nowym miejscu, daleko od domu.

3. Pamiętaj o foteliku samochodowym

Musisz chronić swoje maleństwo dlatego pamiętaj, aby zawsze wybierać fotelik według wieku, wzrostu i wagi. Pamiętaj, że dziecko do 12 roku życia ma obowiązek podróżować w foteliku. Długie podróże nie są najlepszym rozwiązaniem dla niemowląt z powodu potencjalnego zagrożenia infekcjami, ponieważ system immunologiczny tak małego dziecka nie jest jeszcze w pełni gotowy, aby się obronić.

Więcej o tym jak wybrać fotelik przeczytasz tutaj

4. Nie pakuj się na ostatnią chwilę…

Zaplanuj swoją podróż – jeśli możesz zadzwoń do pensjonatu, hotelu i zapytaj czy sa przygtoowani na przyjazd rodziny z małym dzieckiem. Sprawdź czy wstęp do miejsc, które palnujesz odwiedzić jest bezpłatny dla dieci – unikniesz niespodzianek. Zawsze zabieraj więcej ubranek, bielizny na zmianę, to samo tyczy się pieluszek, chusteczek – lepiej dobrze się przygotować, aby potem nie kupować rzeczy, które już masz  w domu. Dawkuj nowe atrakcje z umiarem to, co jest dla Ciebie przyjemne niekoniecznie może opowiadać maluszkowi – słuchaj swojego dziecka.

Nie zapomnij zabrać podręcznej apteczki, lepiej dmuchać na zimne :)

5. Zachowaj spokój

Dzieci bardzo łatwo wyczuwają emocje, dlatego postaraj się, aby drobne detale nie wyprowadzały Cię z równowagi. Najważniejszą rzeczą jest zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i bliskość.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *