Niemowlę, Nowoczesny rodzic

5 porad, jak uśpić zbyt aktywnego łobuziaka

Problemy ze snem miewa wiele dzieci a przyczyny mogą być bardzo różne, każde dziecko jest inne i wiele zależy od tego jak spędzą dzień i co robią bezpośrednio przed snem.

Dlaczego Wasze dziecko może mieć problemy z zasypianiem?

1. Nie jest dostatecznie zmęczone

Tak, powód może być również tak prosty. Niektóre zbyt aktywne dzieci nie potrzebują aż tyle snu, co inne. Nie każdy zatem bezproblemowo zaśnie, gdy tylko ułoży się do pościeli.

2. Potrzebuje więcej czasu i prywatności

Jeśli Wasze dziecko, jest introwertykiem, może potrzebować więcej czasu, żeby usnąć. W takich wypadkach można spróbować zostawić dziecko samo z włączoną lampką – wówczas usypianie powinno mu pójść sprawniej.

3. „Mózg nie chce się wyłączyć”

Dzieci, które mają zbyt dużo energii bardzo często mówią do swoich rodziców: „Mój mózg nie chce się wyłączyć” lub „To mój mózg nie pozwala mi usnąć”.

Jak pomóc dziecku w szybszym zasypianiu?

1. Relaksujące miejsce usypiania

Spróbujcie skoncentrować się na relaksie po obiedzie lub relaksie po całym dniu, niż na samotnym procesie usypiania dziecka. Im bardziej dziecko będzie próbowało na siłę usnąć, tym dłużej to będzie trwało.

Nie zmieniajcie wyznaczonego czasu na spanie. Trzymajcie się tego, że w czasie wyznaczonym na spanie i odpoczynek należy być w łóżeczku, w ciszy i spokoju. Wspólnie z dzieckiem posłuchajcie spokojnej muzyki lub pooglądajcie obrazki w książeczce. Wszystkie te zajęcia muszą jednak odbywać się w łóżeczku.

2. Najpierw do łóżeczka

Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na przejście z dziennego do nocnego trybu. Jeśli dziecko pójdzie do łóżeczka o określonej porze, mózg powoli się uspokoi i przestawi na proces spania. Jest to szczególnie ważne dla introwertyków. W tym czasie dziecko powinno mieć czas dla siebie i spędzić go w samotności, nie rozmawiając z rodzicami lub rodzeństwem.

3. Stwórzcie sobie „pościelowy namiot“

Zbyt energiczne dziecko może mieć problem z usypianiem z uwagi na bogaty świat wewnętrzny, ale także z powodu różnych głosów z wewnętrznego świata. W pokoiku dziecko otacza zbyt dużo wspomnień, odczuć i dźwięków.

Stwórzcie dziecku w łóżeczku lub na ziemi z kołdry lub koca pościelowy namiot. Może to pomóc w wyeliminowaniu przedmiotów, które pobudzają dziecko i ułatwiać usypianie.

4. Mózg na guziczek2016-07-03 13-38-06

Doskonale wiemy, że to tak nie działa. Jednak dużo dzieci właśnie w taki sposób traktuje swój mózg – jako urządzenie z przyciskiem, dzięki któremu urządzenie można włączyć lub wyłączyć. Zatem możecie metamorficznie wykorzystać tu myślenie dzieci i wyłączając nocną lampkę powiedzieć „Razem z lampką wyłączyliśmy Twój mózg”.

Możecie również zagra z dzieckiem w grę, udając że gracie na komputerze kliknąć jak myszką dwa razy w główkę dziecka i powiedzieć, że już przełączyliście mózg dziecka na tryb spania. Jest to zabawa, która nie zawsze działa, ale można spróbować :)

5. Gry na zasypanie

Nie musicie ciągle usypać dziecka poprzez czytanie czy opowiadanie bajki. Spróbujcie niektórych z naszych propozycji:

– liczenie paluszków u ręki z masażem rączek dziecka
– liczenie paluszków u nóg z masażem nóżek dziecka
– uspokajające gładzenie lub rysowanie po pleckach


Nasza rada – pamiętajcie, że każde dziecko jest inne, liczy się podejście indywidualne i na każde dziecko może działać inna metoda. Dlatego spróbujcie i Wy znaleźć ten sposób, który najlepiej działa na Waszego małego łobuziaka.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *