Ciąża

7 mitów i faktów na temat pielęgnacji cery w ciąży

Jak utrzymać czystą, nawilżoną cerę w czasie, kiedy trzęsą nami hormony a ciało przechodzi szereg zmian? Jak jednocześnie stosować preparaty, które nie wystawią rozwijającego się płodu na jakiekolwiek ryzyko? Jeśli interesuje Cię ten temat, czytaj dalej.

1. FAKT. Krem do opalania. Tak czy nie?

Ponieważ ciąża trwa 9 miesięcy, trudno uniknąć wszystkich gorących miesięcy. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma nawet powodu ich unikać. Hurra, nad wodę! Regularnie jednak smaruj się kremem do opalania. Obecnie składy kremów do opalania nie są niebezpieczne. Substancje, które przenikają do skóry, nie mogą zaszkodzić ani Tobie, ani Twojemu dziecku. Nie zapomnij oczywiście o spakowaniu okularów przeciwsłonecznych i kapelusza a w czasie największego upału schroń się w cieniu.

2. FAKT. Krem przeciw rozstępom. Jest w ogóle skuteczny? Tak czy nie?

Tkanka łączna dostosowuje się w czasie ciąży do zmieniającej się objętości ciała. Z największymi zmianami musi borykać się zwłaszcza nasz brzuch. Obecnie istnieje pomoc przeciwdziałająca tworzeniu się rozstępów brzusznych – nawilżające kremy ciążowe. Najlepiej jest stosować je po kąpieli lub wtedy, gdy czujesz, że skóra na brzuchu albo na innych obciążonych częściach ciała (uda, ręce) jest sucha. Skuteczne kremy powinny zawierać przede wszystkim oliwkę z oliwek, olej z awokado, masło shea i peptydy.

3. MIT. Przeciw trądzikowi tak samo, jak za nastolatki. Tak czy nie?

Nie, jeśli do tej pory stosowałaś tabletki doustne przeciw jego powstawaniu. Zwłaszcza w czasie pierwszego trymestru, kiedy waha się poziom estrogenów, Twoja cera może się pogorszyć. W walce z trądzikiem przejdź jednak na lżejszy wariant – kremy, wody do demakijażu i sera. Unikaj preparatów zawierających kwas salicylowy albo retinoidy. Wybierz produkty z zawartością kwasu mlekowego lub glikolowego. To samo tyczy się preparatów do peelingu twarzy.

4. MIT I FAKT. Przejść na ekologiczne bioprodukty. Tak czy nie?

Jeśli nie spotkałaś się z żadną konkretną komplikacją podczas stosowania produktów konwencjonalnych, nie jest to w ogóle konieczne. Jeśli już zdecydujesz się na produkty organiczne, unikaj takich, które zawierają większą ilość witaminy A, retinolu i kwasu salicylowego.

5. MIT. Preparaty o naturalnym składzie, zawierające soję. Tak czy nie?

Ogólnie preparaty kosmetyczne na bazie soi są nieszkodliwe. Nie poleca się ich jednak zbytnio w czasie ciąży. Poprzez działanie estrogenów mają tendencję znacznie pogorszyć ciemne plamy pigmentowe na twarzy, znane również jako maska ciążowa albo melasma.

6. FAKT. Fluid mineralny. Tak czy nie?

Jest szczególnie korzystny dla skóry nadwrażliwej. Nie zawiera zbędnych konserwantów i substancji zapachowych, które mogłyby niepotrzebnie podrażnić skórę. W przypadku zwykłych rodzajów fluidów unikaj tych, które zawierają retinoidy i kwas salicylowy.

7. MIT I FAKT. SPA lub gabinet kosmetyczny. Tak lub nie?

Jeśli wybierasz się do SPA lub salonu piękności, upewnij się, jakich konkretnych preparatów używają w danym obiekcie. Nie ryzykuj niepotrzebnie, jeśli nie jesteś czegoś pewna.

Podsumowanie

Tak
• Produkty zawierające glicerynę, kwas hialuronowy, kwas mleczny i glikolowy, masło shea, oliwkę z oliwek i olej z awokado.
• Kremy do opalania, kremy przeciw rozstępom
• Te powyższe wzmacniają zdolność tkanki łącznej do dostosowania się do zmieniającej się objętości ciała w okolicy brzucha, ale także w innych partiach. Dostatecznie nawilżają i są delikatne dla skóry i cery.

Nie
• Produkty, które zawierają kwas salicylowy, retinoidy i soję
• Doustne tabletki na trądzik
• Odradza się kremy ujędrniające i na cellulitis

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *