Na pewno z radością wyczekujesz momentu, kiedy twoje dziecko będzie samodzielnie „przemieszczać się” z jednego punktu do drugiego. Dla wielu dzieci to właśnie 8 miesiąc jest tym, kiedy zaczynają samodzielnie raczkować kierując się do mamy czy po zabawkę. Stopniowo mogą też zacząć podnosić się przy pomocy mebli.
Nie bój się drobnych wypadków
Samodzielne raczkowanie, siedzenie czy próby stania mogą czasem przynieść z sobą całkiem bolesne doświadczenie. Jednak to normalne. Każdy upadek przygotuje dziecko do bezpieczniejszego i samodzielniejszego ruchu.
Pamietaj nigdy nie zostawiaj dziecka samego w pomieszczeniu. Pomimo tego, że starasz się zabezpieczyć całą przestrzeń wokół, cały czas istnieje ryzyko, którego mogłaś nie wziąć pod uwagę. Jeśli musisz na chwilę wyjść z danego pomieszczenia, zabierz dziecko ze sobą lub przynajmniej zostaw je w kojcu.
Łagodne ruchy
Dzieci potrafią już koordynować ruch każdego palca w ręce, zaczynają pokazywać przedmioty palcem wskazującym.
Całus w powietrzu dla mamy
Teraz dziecko stale coraz intensywniej uczy się naśladować i oceniać zarówno własne, jak i zaobserwowane emocje z otoczenia. Przychodzi czas, kiedy pojawia się nowe uczucie – współczucie, które przejawia się np. poprzez odczuwanie winy wobec innych dzieci. Energiczniej wyrażają też radość i miłość. Ekscytującą zabawą może stać się naśladowanie twoich „całusów w powietrzu”.
Ulubione obejmowanie nóg
8 miesiąc dla wielu dzieci oznacza ulubione obejmowanie nóg rodziców i skrywanie się za nimi. Takie zachowanie jest ściśle powiązane ze strachem przed obcymi, czy też lękiem spowodowanym nieobecnością mamy lub taty. Pomimo tego, coraz bardziej naturalne staje się, aby raz na jakiś czas wyjść gdzieś bez malucha i zostawić go pod opieką opiekunki, której w pełni ufasz. W ten sposób oswajacie się z bólem związanym z pożegnaniem, który z czasem staje się słabszy. Zaznacz, że zawsze do niego wrócisz, a po powrocie nagrodzisz go dodatkową dawką miłości.
Temat niepokoju związanego z rozstaniem często nie obejdzie się bez łez i scen. Dla wielu mam na początku jest to bardzo trudne. Jednak zarówno jedna, jak i druga strona musi przywyknąć do takiej sytuacji.
Porady – jak się bawić w 8 miesiącu:
- Minifutbol – łagodna zabawa z piłką;
- Przeciąganie z ręcznikiem lub kocem;
- Basen;
- Zabawy w piaskownicy;
Naukę mówienia wspierają różne ciekawe rymowanki, piosenki, czytanie bajek i książek obrazkowych. Dobrze mogą działać też kanały dziecięce w telewizji czy bajki animowane – oczywiście w odpowiedniej ilości. Ważna jest jednak interakcja z otoczeniem, nie tylko pasywne słuchanie radia czy telewizji.
Czego potrzebuje dziecko?
Wiele dzieci w 8. miesiącu siedzi już samodzielnie, zalecana jest więc zmiana klasycznego wózka na spacerówkę. Są one bardziej kompaktowe i można je łatwo złożyć.
Podgrzewacz elektryczny
Jest idealny do podgrzewania pokarmów dla niemowlaków. Podgrzewa jedzenie tak, aby nie traciło niezbędnych witamin i substancji odżywczych. Jednocześnie jest szybki i prosty w obsłudze.
Zabawki do wody
Dzięki kolorowym zabawkom i pryskającym fontannom twoje dziecko pokocha kąpiele. Istnieją różne rodzaje – od klasycznych kaczuszek, przez specjalne książki i puzzle do wody aż po pryskające fontanny i statki.
Rozwój w skrócie
Wzrost
- Indywidualne zwiększenie wagi i długości ciała.
- Odchylenia od średniej wagi mogą wynosić nawet 800 gramów.
- Średnia waga: 7900 gramów – dziewczynki, 8600 gramów – chłopcy.
- Rozmiar ubranek: 68 – 74.
- Obwód główki: 42 – 46 cm.
Rozwój zmysłów
- Zwiększa się umiejętność odkrywania przedmiotów i obiektów, które znajdują się poza zasięgiem rąk.
- „Bada” przedmioty za pomocą rąk i ust.
Rozwój ruchowy
- Obracanie z brzuszka na plecy i na odwrót.
- Umiejętność koordynacji wszystkich palców rąk (pokazywanie palcem wskazującym), umiejętność chwytania przedmiotów.
- Dziecko uświadamia sobie, że przedmioty, których nie widzi, nie znikły.
Rozwój mowy
- Drugi etap gaworzenia: naśladowanie usłyszanych głosek.
Zabawy i czas wolny
- Książki, grzechotki, piłeczki.
- Wspólne kąpiele, pływanie, zabawy w piaskownicy.
Jedzenie
- Mleko matki lub mleko modyfikowane.
- Obiadki dla dzieci.
Sen
- Około 14 godzin dziennie, indywidualny harmonogram snu (także w nocy).
Ważne terminy dla rodziców
- Jeśli chcesz, aby twoje dziecko poszło do żłobka w wieku 2 lat, najwyższy czas je zapisać.