Ciąża

Przewodnik ciążowy – 36. tydzień ciąży

Twoje dziecko zaczęło się uśmiechać, marszczyć brwi i „pracować“ nad mimiką twarzy. Do porodu, do którego został jeszcze miesiąc, przytyjesz ok. 1 kg.

Rozwój twojego dziecka

W większości przypadków płód zajmuje definitywną pozycję, przestrzeń w macicy jest już dla niego bardzo ciasna. Ruchy są silniejsze i wyraźniejsze. Pod skórą możesz czuć zarysy łokci czy pięt.

Twarz malucha jest gładka, zmieniaja się wyraz twarzy. Z większej części ciała znikły już włoski,  które znajdowały się na skórze dziecka. Paznokcie w rękach dosięgają już opuszków palców. Od główki po pupę dziecko mierzy ok. 34 cm (całkowita długość osiąga już ok. 45 cm), waży ok. 2,75 kg. Większość dzieci jest już przygotowana do porodu w pozycji główką w dół.

Co się dzieje z mamą

Twoje drogi rodne powoli zaczynają przygotowywać się do porodu. Piersi są większe i cięższe. Im bliżej porodu, tym więcej myślisz, jak to będzie. Może zacząć dopadać cię lęk i obawa. Strach ma swój sens i funkcję, przede wszystkim jest częścią instynktu samozachowawczego, jednak bezwzględnie nie powinien cię paraliżować.

W tych tygodniach ciąży kobiety w większości odczuwają coraz częstsze i silniejsze skurcze macicy, będące przygotowaniem do porodu. Dotąd silna i długa szyjka macicy przed porodem musi się skrócić. Pod koniec tego tygodnia główka dziecka zejdzie trochę niżej do miednicy, zwłaszcza u kobiet, które nie rodzą po raz pierwszy.

Gdy poród Cię przeraża

Chorobliwy lęk przed porodem, tokofobia (pisaliśmy o tym tutaj), to zjawisko patologiczne. Jeśli bardzo boisz się porodu, czy też macierzyństwa w ogóle, powinnaś jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą. Spróbuj także porozmawiać o tym z partnerem.

Czeka cię badanie kontrolne z pochwy ukierunkowane na paciorkowce grupy B (w 36 i 37 tyodniu). W przypadku wystąpienia tej bakterii w pochwie, przy porodzie dożylnie zostaną ci podane antybotyki. Przez łożysko dostaną się do twojego dziecka, które dzięki temu będzie chronione podczas przejścia przez drogi rodne. Jest to tzw. dodatni wynik GBS (Zespół Guillaina-Barrégo). Lecznie przed porodem za pomocą lekarstw czy globulek dopochwowych nie przynosi efektów.

Ryzyko dla płodu nastaje dopiero w trakcie porodu. Zarażenie noworodka niesie następstwa o różnej wadze (zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych czy też sepsa, tzn. obecność bakterii w krwi dziecka).

Zostaniesz skierowana na oddział, na którym odbędzie się poród. Od teraz, każdego tygodnia aż do porodu, będziesz chodzić na wizyty kontrolne.

Unikaj długiego leżenia na plecach. Macica uciska bowiem naczynia krwionośne, które doprowadzają krew do serca. Mogłoby zrobić ci się słabo, a ewentualny upadek jest teraz kategorycznie niewskazany. Jeśli wraz z partnerem nie zawarliście związku małżeńskiego, w odpowiednim Urzędzie Stanu Cywilnego powinniście wypełnić niezbędne dokumenty (oświadczenie o uznaniu dziecka) dotyczące nadania nazwiska i uznania ojcostwa. Jeśli tego nie zrobicie, dziecko będzie nosić twoje naziwsko, a ojciec nie zostanie wpisany do aktu urodzenia.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *