Niemowlę

9. miesiąc życia Twojego dziecka

Niektóre dzieci wypowiedziały już swoje pierwsze słowa lub postawiły z pomocą mamy lub taty kilka pierwszych nieskoordynowanych kroczków, rodzice pozostałych stale jeszcze czekają na te chwile. Ulubionymi zabawkami są na chwilę obecną wszystkie przedmioty, które można obracać, otwierać czy odkręcać. Typowy dla tego wieku jest też lęk separacyjny – należy jednak zacząć nad nim pracować.

Mały odkrywca musi być bezpieczny

Maluch wymaga teraz nieustannej uwagi. W twoim domu jest wiele przedmiotów i miejsc, o których do tej pory nie myślałaś jako o ryzykownych. Na małego odkrywcę, który uczy się chodzić i interesuje się wszystkim, co ma w zasięgu rączek, czyha jednak wiele niebezpieczeństw.04442801-5019090444286

Zdejmij ze stołów długie obrusy i schowaj je do szafy. To samo dotyczy zasłon – jeżeli są długie – wymień je na krótsze, tak aby dziecko nie mogło do ich dosięgnąć. Jeżeli w domu znajdują się schody – koniecznie zabezpiecz je bramką.

Praktyczne mogą się też okazać inne akcesoria:

 • Blokady na drzwi chroniące dziecko przed przytrzaśnięciem paluszków
 • Blokada na szuflady
 • Ochraniacze na ostre rogi (mebli, stołu…)

Wiele innych akcesoriów ułatwiających zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w domu znajdziesz tu.

Chodzik – kupić czy nie?6181433-5414561814337

Zastanawiasz się na kupnem chodzika? Z jednej strony całe rzesze rodziców z niego korzystają i bardzo go sobie chwalą, z drugiej jednak strony pojawia się wiele negatywnych opinii pediatrów na temat chodzików. Ich zdaniem chodzik nie wspomaga nauki samodzielnego chodzenia. Poza tym, kiedy dziecko w chodziku natknie się na przeszkodę – zabawkę, zagięty dywan, czy inny przedmiot, może przewrócić się z całym urządzeniem. Tu już musisz zdecydować sama.

Pozytywną opinia cieszą się natomiast tzw pchacze. Jeżeli dziecko nie ma zdrowotnych przeciwskazań, może z radością stawiac pierwsze kroki przy pomocy pchacza.

Nie spiesz się z kupnem bucików

Gdy zbliża się moment, w którym twoje dziecko zacznie stawiać pierwsze kroczki, z pewnością zaczniesz się zastanawiać na kupnem odpowiedniego dla niego obuwia. Pamiętaj, że pediatrzy i ortopedzi nie zalecają stosowania w tym wieku obuwia. Bosym stopom łatwiej zapoznać się  różnymi typami nawierzchni oraz wzmacniać mięśnie niezbędne do sprawnego poruszania się.

Naturalna lęk separacyjny

Im bardziej ruchliwe będzie się stawać twoje dziecko i im częściej będzie się bawić samodzielnie, tym łatwiej będzie znosić rozstanie z rodzicami. Strach i lęk przed odłączeniem od mamy jest w tym okresie naturalnym odruchem obronnym. Choć ciebie również chwile rozłąki z dzieckiem mogą napawać obawą – należy nad tym pracować i starać się to pokonać.

Nie unikaj takich sytuacji. Pozwól zaopiekować się dzieckiem dziadkom lub opiekunce. Z czasem łez i płaczu będzie coraz mniej. W ciężkich chwilach dziecku  może pomóc ulubiony pluszak lub smoczek.

Intensywna zabawa i rozwój mowy

W 9. miesiącu niemal każdego dnia możesz obserwować postępy swojego dziecka. Jest ono bardzo ciekawe świata i ciągle chce wypróbowywać nowe rzeczy. W trakcie wspólnych posiłków poznaje nowe smaki. Jest dumne (tak samo jak ty) ze swoich pierwszych kroczków. Coraz zręczniej radzi sobie też z budowaniem z klocków i ustawianiem na siebie przedmiotów.

Dziecko zaczyna już wiele rozumieć, poznaje na przykład obrazki w ulubionej książeczce. Rozwija się też mowa – rozrasta się repertuar wydawanych przez dziecko dźwięków. Specjaliści jednogłośnie stwierdzają, że język najlepiej trenować w interakcji z innymi ludźmi – nie oznacza to jednak, że należy pozostawić dziecko przy telewizorze, czy radiu.

Czego potrzebuje dziecko?

Fotelik samochodowyBRR16230S-4000984138351

 1. miesiąc życia dziecka to często moment, gdy należy dziecku zmienić fotelik samochodowy. Druga wielkość fotelika (od 9 kg) przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć, ale nadal potrzebują bocznej ochrony. Dzięki regulacji siedziska dziecko może w trakcie jazdy spać w wygodnej pozycji.

Kojec i blokady zabezpieczające

Jak tylko mały urwis odkryje uroki samodzielnego przemieszczania się ty musisz mieć oczy dookoła głowy. Bramka na schody czy blokada drzwi uniemożliwią mu dostęp do niebezpiecznych miejsc. Jeżeli zdecydujesz się na kojec – dziecko będzie się w nim mogło bezpiecznie pobawić.

GMK1403.KM-8592946181063

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dziecko zaczyna się samodzielnie przemieszczać – nadszedł więc moment, aby odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Bez problemu zaopatrzysz się w różnego rodzaju akcesoria – zaślepki do kontaktów3384349301733-930173BB-hneda, ochraniacze na rogi, blokady szuflad, drzwi itd. (Akceaoria zabezpieczające znjadziesz tu)

Rozwój dziecka

Wzrost

 • Dziecko rośnie i przybiera na wadze, każde jednak w swoim tempie
 • Odchylenie od średnich wartości może wynosić nawet 800 g
 • Średnia waga: 7900 g dla dziewczynek i 8600 g dla chłopców
 • Wielkość ubrań: 68 – 74
 • Obwód głowy: 42 – 46 cm

Rozwój zmysłów

 • Przedmioty bada obiema rączkami i ustami
 • Zaczyna interesować się przedmiotami znajdującymi się poza zasięgiem wzroku
 • Dziecko wie, że rzeczy (osoby, przedmioty), których w danej chwili nie widzi nie zniknęły na zawsze

Rozwój motoryki

 • Obracanie się z brzuszka na placki i odwrotnie
 • Próby samodzielnego podniesienia się, wstawanie
 • Drobne przedmioty chwyta kciukiem i palcem wskazującym (chwyt szczypcowy)
 • Próbuje dosięgnąć przedmioty znajdujące się poza zasięgiem ręki, pełza, raczkuje
 • Samodzielnie siedzi
 • Próbuje wstawać przy meblach

Rozwój mowy

 • Naśladuje istniejące głoski
 • Gaworzy, stara się wypowiadać pierwsze słowa

Czas wolny, zabawa

 • Wspólna kąpiel, nauka pływania dla niemowląt, zabawa na placu zabaw

Odżywianie

 • Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym
 • Pokarmy stałe

Sen

 • Dziecko śpi około 14 godzin na dobę, rytm dnia (i nocy) jest sprawą indywidualną

Ważne terminy:

 • Jeżeli planujesz posłać dziecko do żłobka od 2. roku życia już teraz rozejrzyj się za odpowiednią placówką.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *