Smaczne sposoby na złagodzenie bólu u ząbkującego dziecka
Kasia Ligačová
Jestem dziennikarką. W Feedo.pl piszę artykuły na bloga oraz zajmuję się social media.
Twojemu malcowi wyrzynają się ząbki? Proces ten nie należy do najprzyjemniejszych. Jeżeli tradycyjne gryzaczki nie pomagają wypróbuj smaczniejsze sposoby na bolące dziąsła.
Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
Pierwsze ząbki pojawiają się najczęściej od 4 do 7 miesięca życia, czasem nawet około 3 miesiąca. Ostatnie zęby wyrzynają się po pierwszym roku.
W trakcie wyrzynania się ząbków dziąsła dziecka są opuchnięte i czerwone. Pojawić się mogą zasinienia, które powstają na skutek nacisku rosnącego ząbka na dziąsło i wypychania nagromadzonej się w dziąśle krwi na zewnątrz. Organizm dziecka zaczyna się bronić i może się pojawić gorączka. Malec bywa marudny i płaczliwy. Zrozpaczeni rodzice próbują różnych sztuczek, aby ulżyć obolałemu malcowi. Dziś przygotowaliśmy do Twojeo arsenału kilka smacznych sztuczek. Napisz w komentarzu jakie sposoby sprawdziły się w Twoim domu.
Obejrzyj animację, na której pokazujemy kolejność i czas pojawiania się ząbków u dziecka.
Herbatniki w roli głównej
To prawda! Nawet taka “błahostka” jak herbatnik może ulżyć maleństwu i złagodzić jego ból i swędzenie. Przy okazji można też połasuchować – najważniejsze, że zdrowo.
Składniki:
1 szklanka pełnoziarnistej mąki, 1 szklanka kaszki ryżowej dla dzieci, 1 średni, dojrzały, rozgnieciony banan (możesz też dodać marchew, słodki ziemniak), 2 łyżki cynamonu, 2 łyżki oleju roślinnego (na przykład kokosowego), 3 łyżki wody
PRZYGOTOWANIE:
- Nagrzej piekarnik na 220ºC.
- W misce zmieszaj mąkę, kaszkę ryżową i cynamon.
- Następnie dodaj olej, banana i wodę. Mieszaj do uzyskania jednolitego, nieklejącego się ciasta. Jeżeli ciasto jest zbyt suche, dodaj łyżkę wody, jeśli zbyt mokre – łyżkę mąki.
- Na lekko oprószonej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto i za pomocą foremek w dowolnych kształtach wycinaj z niego herbatniki.
- Piecz przez 10 – 12 minut, do chwili, gdy herbatniki delikatnie zbrązowieją. Po wyjęciu poczekaj aż ostygną i można rozpoczynać pierwszą degustację.
Nasza rada: Twój mały kuchcik może ci pomóc przy mieszaniu.
Zamrożone owocowe musy na ratunek
Przygotuj dziecku mrożony sorbet z różnych owoców. Dzieci uwielbiają mrożone miksowane jabłka oraz truskawki.
Przygotuj foremki do lodu o dowolnym kształcie. Klasyczne kosteczki oczywiście wystarczą, ale co byś powiedziała na smaczne serduszka?
Jedyne, co musisz zrobić, to napełnić foremki owocowym musem. Bez obaw mieszaj różne smaki. Następnie umieść formę na kilka godzin (na przykład na całą noc) w zamrażarce.
Miód ukoi bolące dziąsła
Miód charakteryzuje się działaniem łagodzącym i antyseptycznym. W ten sposób tłumi zapalenie, które może być najgroźniejsze dla dziecka. Jest słodki i łagodny, co dodatkowo powinno podobać się maluszkowi. Ponieważ jest silnym alergenem nie zaleca się podawania miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Gdy już osiągną ten wiek, możesz posmarować nim obolałe dziąsła.
Cudowne właściwości imbiru
Kawałkiem obranego imbiru pomasuj przez 3-4 minuty dziąsła maluszka. Imbir działą kojąco na końcówki nerwów dziąseł. Ma szerseg właściwości zdrowotnych w tym: antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, przeciwutleniające. Jedynym minusem może być tu specyficzny lekko pikantny smak, który niekoniecznie może przypaść do gustu dziecku.
Zamrożone warzywa
Kolejnym sprawdzonym sposobem na pomoc przy ząbkowaniu jest podanie maluszkowi do gryzienia twardych warzyw takich jak marchewki. Warzywko wymasuje zbolałe dziąsła a jeśli je dodatkowo zamrozisz będzie miało również przeciwbólowe właściwości.
Wybierz ulubione warzywo Twojego maluszka, możesz zamrozić: marchewkę, ogórek, kawałki dynii czy brokuły. Jeśli maluch nie przepada za warzywami sprawdzą się również zamrożone owoce takie jak truskawki czy banany.
Aby uchronić maluszka przed zaksztuszeniem pokarm najlepiej podać w specjalnym podajniku do owoców i warzyw, w którym siateczka chroni dziecko przed zbyt dużymi kęsami.
Napisz w komentarzu jaki jest Twój sprawdzony sposób na ząbkowanie?
Mrożone owoce i warzywa to jest doskonałe rozwiązanie ;)
Miodu absolutnie nie wolno podawac dzieciom do ukonczenia 12 m.z.-nie ze wzgledu na alergie, ale z powodu ryzyka zanieczyszczenia paleczkami Clostridium botulinum-co moze wywolac tzn.botulizm niemowlecy-grozna w skutkach chorobe