Pomysły na zabawę z małym dzieckiem – Kolorowe klocki Vilac

IMG_0086

Dominika Zielińska

W Feedo.pl zajmuję się opieką
nad blogiem i social media.
Prywatnie jestem mamą 7-letniej Mii.

Niewiele trzeba, aby zabawić najmłodsze dzieci, ponieważ dla maluchów największą zabawą jest po prostu “uczenie się” świata, rozpoznawanie dźwięków, kolorów czy kształtów. Dzięki kolorowym klockom możesz stymulować ich rozwój i zmysły. Jedyne co Cię ogranicza to Twoja wyobraźnia.

Zabawy dla najmłodszych mogą wydawać Ci się banalne. Takie właśnie mają być. Kiedy zobacysz, że maluch świetnie sobie radzi z danym zadaniem, zmodyfikuj je, aby stało się trudniejsze. Czasami dziecku może szczególnie spodobać się jakaś zadanie i chociaż bez problemu daje sobie z nim radę, chce wykonywać je w kółko. Pozwól mu – w końcu to przede wszystkim zabawa.

Nasze zabawy stworzyliśmy z użyciem przepięknych drewnianych klocków Vilac – Perły ogrodu, ale większość z nich możesz zorganizować przy użyciu innych klocków, np. Duplo. Ważne, aby były kolorowe i miały różne kształty.

klocki

ZABAWA W KOLORY

Rozpoznawanie kolorów to jedna z ulubionych zabaw maluszków powyżej jednego roku życia. Możesz przeprowadzić ją na kilka różnych sposobów.

ZABAWA 1 – Pokaż mi różowego motylka

zmysl-wzrok

Pytając malca o konkretny kolor ułatwiasz mu zadanie, maluszek powinien wskazać palcem odpowiedni klocek. Jeśli dobrze opanował już nazwy kolorów możesz zadać pytanie inaczej “Jakiego koloru jest ta gruszka?” – w ten sposób oprócz rozpoznania koloru poćwiczy również słownictwo.

Zabawa 2 – Posegreguj kolory

zmysl-wzrok
zmysl-mozg

W tym wariancie dziecko powinno oddzielić klocki o tych samych kolorach w odrębne zbiory. Aby ułatwić mu zadanie możesz poprosić je o wrzucanie klocków do miseczek w odpowiednich kolorach lub narysowanych odpowiednimi mazakami zbiorów.

ZABAWA 3 – Mieszanie kolorów

zmysl-mozg

Tę zabawę możesz zaproponować dziecku w wieku przedszkolnym. Pokaż mu klocki w dwóch różnych kolorach i spytaj jaki kolor powstanie gdybyśmy połączyli te dwa kolory. Jeśli dziecko nie opanowało jeszcze tej wiedzy, narysuj mu zabawne równania, które bedą ilustrować mieszanie kolorów. Słodkie klocki z uśmieszkami na pewno pomogą w ich zapamiętaniu.

ZABAWA W KSZTAŁTY

Rozpoznawanie kształtów stymuluje mózg, dotyk i wzrok malca. W zależności od wieku zaproponuj mu jedną z poniższych zabaw.

ZABAWA 4 – CO TO JEST?

zmysl-wzrok

W tej zabawie musisz użyć klocków, które przedstawiają jakieś przedmioty i można je rozróżnić po kształcie. Klocki Vilac nadają się do tego idealnie! Odwróć wszystkie klocki buźkami do dołu i poproś maluszka o odgadnięcie, które z nich to gruszka, grzybek czy biedronka.

ZABAWA 5 – DOPASOWYWANIE KSZTAŁTÓW

zmysl-wzrok
zmysl-mozg

Ta zabawa ta działa na zasadzie sortera. Dziecko powinno dopasować klocek do jego kształtu. Na kartce papieru odrysuj kształty ulubionych klocków i poproś malca o położenie na nich odpowiednich przedmiotów. Dla ułatwienia zabawy kształty odrysuj w kolorze danego klocka.

ZABAWA 6 – KOT W WORKU

zmysl-dotyk

W tej zabawie na nic zdadzą się oczy. Tu chodzi o dotyk. Jeśli masz starsze dziecko wrzuć wszystkie klocki do worka. Dziecko powinno zanurzyć w nim ręce wybrać jeden i na podstawie samego dotyku odgadnąć, który klocek trzyma w małej rączce.

ZABAWY ROZWIJAJĄCE MOTORYKĘ

Klocki możemy użyć oczywiście też w bardziej tradycyjny sposów budując i tworząc.

ZABAWA 7 – PO PROSTU KLOCKI

zmysl-dotyk

Zabawa najmłodszych dzieci z punktu widzenia starszych osób nie jest zbyt imponująca. Łapanie i upuszczanie klocków może wydawać się nam nudne, ale dla malucha to świetny sposób na wyćwiczenie rączki. Już dwu miesięczne dziecko potrafi przez chwile przytrzymać drobny przedmiot. W piątym miesiącu chwyt dziecka będzie już całkiem silny a w szóstym klocki zaczną wędrować od rączki do rączki. Swobodna zabawa klockami pomoże opanować chwyt szczypcowy, który dziecko rozwija między 7 a 9 miesiącem życia.

ZABAWA 8 – NAWLEKANIE KORALI

zmysl-dotyk
zmysl-wzrok

Nawlekanie dużych korali na sznurek to idealna zabawa dla dzieci w wieku 2-2,5 lat. Maluch wyćwiczy w ten sposób koordynację ręka – oko. Drewniane klocki Vilac mają formę dużych korali a do zestawu dołączony jest sznurek. Sznurek można rozdzielić na kilka mniejszych kawałków, tak aby dziecko mogło zrobić mega korale albo mega bransoletki.

ZABAWA 9 – Ciągnięcie za sznurek

zmysl-wzrok
zmysl-dotyk

Jest to również zabawa przeznaczona dla najmniejszych dzieci. Dziecko zacznie próbę ciągnięcia za sznurek już w ósmym miesiącu życia a do piętnastego miesiąca będzie w tym już prawdziwym mistrzem. Ta zabawa wpływa korzystnie na koordynacje ręka-oko i prawidłowy rozwój malucha. Możesz przyczepić pojedynczy klocek do pełnej długości dołączonego do zestawu sznurka lub do mniejszych pętelek.

ROZWIJAMY MOWĘ

Dwuletnie dziecko ma już w swoim słowniku około 200 słów i potrafi wypowiadać krótkie zdania. Między drugim a czwartym rokiem życia jego kompetencje językowe nabiorą tempa. Około trzeciego roku życia będzie już mogło samodzielnie ułożyć krótkie historyjki.

ZABAWA 10 – Widzę…

zmysl-wzrok
zmysl-smak

Zabawa przeznaczona dla młodszych dzieci, które znają już kilkadziesiąt prostych słów ze swojego otoczenia. Powinnaś opisać jeden z klocków Vilac lub inną zabawkę, nie używając jej nazwy. Na przykład opisując klocek marchewkę możesz powiedzieć “Widzę coś podłużnego, z zieloną fryzurką. Co to jest?” Dzieci bardzo lubią tę grę, szczególnie jeśli same będą potrafiły zadać podobne pytanie Tobie.

ZABAWA 11 – SORTOWANIE WG PRZEZNACZENIA

zmysl-smak
zmysl-mozg

W kolejnej zabawie dziecko znowu będzie musiało posegregować klocki w zbiory tym razem jednak nie wystarczy sam ich wygląd, ale znajomość ich przeznaczenia. Jest to świetna okazja, aby zadawać dziecku pytania czy wie czym się od siebie różnią dane grupy oraz do czego służą. Korzystając z klocków Vilac możemy poprosić dziecko, aby podzieliło klocki na owoce, warzywa, i ogrodowe zwierzątka.

ZABAWA 3 – wymyślanie historyjek

zmysl-smak

Inspirując się obrazkami na klockach dziecko może wymyśleć własną historyjkę o mieszkańcach ogrodu. Z tym zadaniem najlepiej dadzą sobie radę dzieci powyżej dwóch i pół lat. Jeśli Twój maluch jest mniejszy możecie wspólnie opowiedzieć historyjkę, o latającej od kwiatka do kwiatka pszczółce, używając takich “słów” jak “Bzzzz”. “Och!”, “Ach!”, czy “Olala!”

ZOBACZ PODOBNE ZABAWKI NA FEEDO.PL

Znasz jeszcze jakąś zabawę, którą moglibyśmy dodać do naszej listy? Napisz w komentarzu?

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *