Gorące letnie noce dają popalić nie tylko nam, dorosłym, ale również naszym maluszkom. Jak przygotować się na upalne powietrze w pokoiku i jak przeżyć noce podczas letniego urlopu? Mamy na to kilka sposobó, więc warto czytać do końca!
W nocy powinniśmy przede wszystkim odpoczywać. Pozwolić, aby umysł i ciało nabrały nowej energii na kolejny dzień. Nasze dzieci też potrzebują się porządnie wyspać, aby mogły od rana znów rozrabiać!
Idealna temperatura, która powinna panować w sypialni podczas naszego snu to około 18 stopni. Wszystko zależy jednak od naszych przyzwyczajeń, jeśli jesteś przyzwyczajona możesz spać również przy niższej temperaturze. Jednakże jakieś granice muszą być, spanie w zbyt chłodnym pomieszczeniu nie pomoże ani Tobie, ani dziecku.
Jak sobie pomóc?
Chroń okna
Jeżeli w ciągu dnia jest naprawdę ciepło, postaraj się z pomocą żaluzji i zasłon uniemożliwić promieniom słonecznym przedostanie się do twojego domu. Powietrze nie zdąży się aż tak zagrzać, a oprócz tego: im ciemniej w pomieszczeniu, tym łatwiej zasypia się podczas popołudniowej drzemki.
Zrób przeciąg
Twój dom powinien „oddychać”. Jeżeli mieszkasz w domku dwupiętrowym, zamknij okna na dole, a otwórz na piętrze. Pozwól, aby powietrze swobodnie przemieszczało się po domu. W ten sposób ciężkie, gorące powietrze nie pozostanie „uwięźnione” w środku. Będąc na urlopie, w hotelowym pokoju, również staraj się zostawić uchylone okna.
Chłódź
Lód można umieścić nie tylko w szklance z lemoniadą, ale też przed wentylatorem. W ten sposób powietrze się ochłodzi, a w pomieszczeniu będzie przyjemniej. Jeśli nie posiadasz wentylatora, ulgę przyniosą Ci mokre ręczniki powieszone w otwartym oknie. Jest to również doskonały sposób na wysuszenie mokrych ręczników po powrocie z plaży.
Ciepła kąpiel
Chociaż nie brzmi to najlepiej, możesz nam wierzyć, że to pomaga. Zamiast kąpać się w zimnej, czy chłodnej wodzie, lepiej zdecyduj się na kąpiel w cieplejszej wodzie. W ten sposób maluszek odświeży się i łatwiej później zaśnie. Pamiętaj jednak, aby nie kąpać go za długo, ponieważ kiedy woda wystygnie, dziecko może się przeziębić.
Wybierz odpowienie ubranie
Jeśli ubierasz dziecko na noc, upewnij się, że piżamka została wyprodukowana z bambusa albo ze 100% bawełny. Jeżeli masz w pokoju więcej niż 25 stopni, wystarczy ubrać dziecku pieluszkę i cieniutką bluzeczkę, jeżeli temperatura w pokoju wynosi od 20 do 23 stopni, załóż mu piżamkę z krótkim rękawem i ewentualnie skarpetki.
Czas iść spać
Zastanów się, o której położysz dziecko spać. Latem o wiele lepiej zasypia się w późniejszych godzinach, kiedy powietrze nie jest już tak gorące. Dlatego właśnie podczas upalnych dni rozważ, czy nie lepiej zmienić czas zasypiania maluszka, tak aby mógł „zasnąć w lepszych warunkach”. Jeżeli masz w domu pomieszczenie, w którym jest chłodniej, nie bój się zmienić na jakiś czas pokoju, w którym zasypia.
Klimatyzacja? Tak, ale…
Jesteś szczęśliwą posiadaczą klimatyzacji? Zatem ostrożnie, aby nie okazało się, że zamiast wam pomagać – szkodzi. Najlepiej zrównoważyć jej działanie dyfuzorem albo nawilżaczem powietrza. Pomieszczenie, w którym śpi dziecko powinno mieć określoną wilgotność, nawet w przypadku, że klimatyzacja jest włączona. Jeżeli jest to możliwe, włącz klimatyzację jeszcze zanim położysz dziecko do łóżeczka, aby nie musiało zasypiać kiedy jest włączona. Następnie wyłącz klimatyzację i otwórz okna. Nie umieszczaj łóżeczka w zasięgu klimatyzacji, ponieważ maluszek mógłby się przeziębić.
Częstsze karmienie
Kiedy upały nie dają nam spokoju ani w nocy, musisz przygotować się na to, że będziesz musiała wstawać do dziecka o wiele częściej, ponieważ będzie spragnione. Jeżeli na zewnątrz panuje prawdziwy żar, nie staraj się dziecku ograniczać karmienia. Twój maluszek pije już wodę? Zatem przegotowaną wodę włóż do lodówki, abyś mogła mu podać schłodzoną kiedy się obudzi. Odświeży i doskonale pomoże uzupełnić płyny.
Wybierz odpowiedni materac
To oczywiste, że w połowie lata nie będziez powodu upałów kupować specjalnego materaca. Jeżeli jednak wiesz, że Twój maluszek urodzi się latem, możesz o tym pomyśleć już zawczasu. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj materaca się zdecydujesz, wybieraj tylko bawełniane prześcieradła. Jednakże zamiast kupować lateksowy materac, postaraj się znaleźć taki, który łatwo przepuszcza powietrze.
Nie gotuj
Oczywiście, jeśli nie musisz. Ciepło, które produkuje jakakolwiek czynność wykonywana w kuchni dodatkowo zwiększa temperaturę w Twoim domu. Jeżeli możesz, podczas upalnych dni postaraj się przygotowywać posiłki „na zimno”. Dzieciom możesz też ugotować jedzenie do przodu.