Też masz wrażenie, że Twoje dziecko jest cały czas przeziębione? Zwłaszcza, że zaczęło ostatnio chodzić do żłobka czy przedszkola, ponieważ przynosi do domu nie tylko nowe doświadczenia, ale też katar, kaszel czy podwyższoną temperaturę.
Nic dziwnego! System immunologiczny małych dzieci nie jest jeszcze tak rozwinięty, by mógł oprzeć się wirusom i bakteriom. Rodzice jednak mogą pomóc dziecku wytrwać ten ciężki okres.
Źródła przeziębienia
Dzieci najczęściej zarażają się drogą kropelkową. Podczas kichania, kaszlu, mówienia wydostaje się zainfekowana ślina, która staje się źródłem przeziębienia u innych. Nie mniej jednak, bardzo częstym „nosicielem zarazków” są zabawki oraz nieumyte ręce.
Wirusy w pierwszej kolejności infekują nos i gardło, by później zająć zatoki. Zwłaszcza podczas chłodnej i deszczowej jesieni bardzo łatwo o osłabienie systemu immunologicznego. Od zaistnienia infekcji, do pierwszych objawów może minąć mniej więcej od 2 do 5 dni.
Jakie są objawy choroby?
Doświadczeni rodzice twierdzą, że od razu są w stanie poznać, gdy ich dziecko zaczyna „rozkładać” przeziębienie. Maluch jest znacznie cichszy, apatyczny czasem marudny. Oprócz tego pojawiają się inne objawy:
- Katar – w pierwszej kolejności wodnisty, później coraz gęstszy i zabawiony na żółtwo lub zielono, co świadczy o infekcji bakteryjnej.
- Trudności z oddychaniem przez nos – wywoływane katarem i nabrzmieniem błon śluzowych nosa. Zauważalne są podczas jedzenia i picia. Często wynikiem tego jest brak apetytu u dzieci.
- Ból gardła – może sygnalizować zapalenie migdałków.
- Suchy kaszel – jest niezwykle męczący, często przechodzi później w mokry kaszel.
- Zaczerwienione oczy.
- Powiększenie węzłów chłonnych.
Jak leczyć przeziębienie?
W niektórych przypadkach dziecko może mieć problemy jedynie z zatkanym nosem. Po usunięciu kataru problem może całkowicie ustąpić.
Jeśli jednak pojawiają się pozostałe symptomy choroby, powinniście wybrać się do lekarza. Jedynie on jest w stanie określić rodzaj infekcji i przepisać odpowiednie leki. Pamiętaj, że nie powinno się podawać dzieciom leków stosowanych u dorosłych. Tylko niektóre mogą być przyjmowane przez dzieci, ale po dostosowaniu odpowiedniej dawki.
Jak postępować podczas choroby?
- Zapewnij maluszkowi odpoczynek
- Zadbaj o odpowiednia ilość płynów przyjmowanych przez dziecko – przy katarze i podwyższonej temperaturze bardzo łatwo o odwodnienie
- Czyść zatkany nos. U tych najmniejszych nieoceniona będzie gruszka do nosa oraz specjalne krople do nosa dla dzieci. Pamietaj, by smarować delikatną okolicę nosa dziecka kremami nawiżającymi lub maścią z alantoliną.
- Chłodne okłady – to naturalny sposób na zbicie gorączki, który dodatkowo przynosi ulgę przy bólu głowy
- Nie używaj leków jeśli nie ma takiej potrzeby. Korzystanie z leków zalecane jest dopiero od temperatury 39,5°C
- Korzystaj ze spray’ów do nosa na bazie wody morskiej.
Kiedy do lekarza?
Jeśli choroba trwa dłużej niż tydzień, powinniście wybrać się do pediatry. Również w przydaku wysokiej gorączni nie należy się wahać przed wyruszeniem do najbliższej przychodni. Jakie jeszcze objawy należy skonsultować z lekarzem?
- Kaszel nie ustaje lub zwiększa swoją intensywność
- Pojawiła się gęsta żółta, zielona lub brązowa flegma
- Nie ustaje drapanie w gardle
- Dziecko cierpi na nieustający ból głowy
- Pojawiają się trudności z oddychaniem
Uwaga – jeśli Twoje dziecko ma 3 miesiące, wizyta u lekarza jest konieczna już przy pierwszych symptomach choroby.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania? Musisz zadbać o stystem odpornościowy swojego dziecka. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Jak zadbać o system immunologiczny dziecka?
Gruszki do nosa znajdziesz tutaj
Zestaw pielęgnacyjny z gruszką do nosa znajdziesz tutaj