Ząbki Twojego dziecka od samego początku odgrywają ważną rolę w jego życiu. Wpływają na to, co może zjeść. Wpływają także na rozwój jego szczęki i twarzy. Później mają wpływ nawet na to jak dziecko będzie mówić. A teraz to najistotniejsze – mleczne ząbki utorują drogę stałym zębom. W jaki sposób najlepiej chronić ząbki Twojego dziecka? Zgromadziliśmy dla Ciebie odpowiedzi na 10 najczęstszych pytań, które gnębią rodziców.
1. Czego mogę się spodziewać w czasie pierwszej kontroli dentystycznej u stomatologa?
W przypadku najmłodszych pacjentów doktora będą interesować zwłaszcza Wy, rodzice. Szczególnie to, czy potraficie prawidłowo czyścić ząbki Waszego smyka. Starsze dzieci muszą zwykle „pokazać się” same. Jeśli ktoś z tu obecnych ma jakieś braki w kwestii czyszczenia, nadeszła odpowiednia chwila na douczenie się w teorii i praktyce. Lekarz zbada też mleczne ząbki i dziąsła, ewentualnie szczękę i tkankę ustną. Jeśli to konieczne, może delikatnie oczyścić ząbki z płytki nazębnej i kamienia zębowego.
2. Jak mam rozpocząć pracę nad prawidłową higieną ustną swojego malca?
Dobry początek to dobre podejście do jego ząbków. Dlatego teza: „Mleczne ząbki nie są ważne, przecież i tak wypadną” nie jest zbyt dobra. Nie pozwól swojemu dziecku w nieskończoność ssać z butelki ze smoczkiem, gdy jest już na to zbyt duże i umie pić z kubka. Odpowiedź nie zadowoliła Cię w pełni? Czytaj dalej.
3. Co powoduje próchnicę u dzieci?
Dwie najczęstsze przyczyny to: zbyt częste i długotrwałe używanie butelki niemowlęcej & nadmierna skłonność do picia popularnych napojów słodzonych. Istotne jest więc nie tylko to, co Twój smyk pije, ale i to, jak długi i jak często pozwalasz mu trzymać w ustach butelkę ze smoczkiem.
4. Które napoje powodują próchnicę u dzieci?
Mleko, soki owocowe, soda i inne napoje słodzone. Cukry w tych napojach gromadzą się wokół dziecięcych ząbków i dziąseł, tworząc bakterie, które budują płytkę nazębną. Za każdym razem, kiedy dziecko wypije słodki napój, bakterie atakują ząbki i dziąsła. Jeśli ataków jest zbyt dużo, mogą wywołać próchnicę.
5. Czy dziecko, które karmię piersią, może mieć próchnicę?
Tak. Próchnica może pojawić się również u dzieci, które karmimy przez dłuższy czas albo gdy ich smoczki często moczymy w miodzie, cukrze lub syropie.
6. Jakie napoje powinno więc pić dziecko, aby zapobiec powstaniu próchnicy?
Najlepsza jest czysta woda, skoncentrowane soki owocowe i niesłodzone herbaty.
7. Dlaczego tak ważne jest leczenie próchnicy w mlecznych ząbkach?
Po pierwsze zapobiegniemy wtedy zainfekowaniu sąsiednich zębów. Nieleczona próchnica może też prowadzić do bolesnych zapaleń a nawet do przedwczesnego wypadnięcia zębów lub do naruszenia odległości niezbędnej do prawidłowego uszeregowania stałych zębów. Z powodu bolących ząbków dzieci mogą nabrać nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Później mogą mieć problemy z mową oraz krzywe czy uszkodzone stałe zęby.
8. Jak mogę zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy?
- Oducz dziecko używania butelki niemowlęcej, kiedy skończy 1 rok życia.
- Nie pozwól, by Twoje dziecko zasypiało z butelką ze smoczkiem, która jest napełniona czymś innym, niż woda.
- Udaj się na pierwszą kontrolę stomatologiczną między 6. a 12. miesiącem życia.
- Napoje słodzone niech dziecko pije przez słomkę.
9. Jak mam prawidłowo czyścić mleczne ząbki?
- Po każdym karmieniu wyczyść dziąsełka za pomocą fragmentu czystej gazy. Bardzo praktycznym pomocnikiem jest naparstek do czyszczenia i masowania dziąseł.
- Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij je delikatnie czyścić. Do tego odpowiedni jest specjalna treningowa szczoteczka, przeznaczona dla dzieci od 6. miesiąca życia.
- Mniej więcej w wieku dwóch lat możesz zacząć używać klasycznej szczoteczki do zębów dla dzieci – miękkiej i delikatnej – oraz pasty do zębów (w ilości odpowiadającej wielkości jednego ziarenka groszku).
10. Jak poradzić sobie z uporczywym bólem w czasie wyrzynania się nowych ząbków?
Jeśli Twoje dziecko przeżywa trudne chwile w czasie procesu wyrzynania się ząbków, spróbuj:
- Masować dziąsła
- Wypłukiwać usta zimną wodą
- Przykładać zimne okłady. Wielu dzieciom na ból pomaga właśnie chłód
- Specjalnego żelu kojącego, przeznaczonego do obolałych dziąseł
- Coś chłodnego i twardego. Daj swojemu cierpiącemu bohaterowi coś do pogryzania. Surową marchew, seler albo nawet mrożone produkty (plasterki owoców lub kostki lodu przygotowane z przecieru owocowego)
- Gryzaczki i krążki. Pewniakiem na ból dziąseł są też różne gryzaki i krążki – chłodzące, żelowe, obrotowe… Przed użyciem możesz włożyć je na jakiś czas do lodówki. Kiedy będą zimne, przyniosą dziecku zasłużoną ulgę.
Szukasz kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji dziecięcych ząbków, znajdziesz je tutaj –>> KLIK