Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Wiesz, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w Twoim domu?

W chwili, kiedy niemowlę opuści bezpieczną przestrzeń swojego łóżeczka i zacznie się samodzielnie poruszać, dla rodziców nastają ciężkie chwile. Nagle w zasięgu jego kończyn jest wiele niebezpiecznych miejsc. Kombinacja dziecięcej ciekawości z radością z ruchu może spowodować niejeden nieprzyjemny uraz. Skontroluj krytycznym okiem swoje mieszkanie, czy nie zagraża dziecku!

W oparciu o najnowsze badania wyszło na jaw, że do ponad 40% urazów małych dzieci dochodzi właśnie w naszych domach. Najczęstszą przyczyną bywa nieuwaga rodziców, zaniedbanie opieki nad dzieckiem lub niewłaściwie przygotowane mieszkanie.

Jak myślisz, które pomieszczenie jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci?

Tak, jest to kuchnia, która ze względu na swoje wyposażenie powoduje wzrost ryzyka postania obrażeń.

Jak zapobiec urazom w kuchni?zestaw zabezpieczeń

  1. Nie zapominaj stawiać garnków z gorącą zawartością, czajnika elektrycznego i wszystkich przedmiotów grożących poparzeniem, jak najdalej poza zasięgiem dziecięcych rączek.
  2. Kuchenkę zabezpiecz specjalnym „płotkiem” lub zakup kuchenkę z izolowanymi drzwiczkami lub zabezpieczeniem przed dziećmi. Warto wybrać takie kuchenki, które mają pokrętła nie z przodu, tylko na górze, obok palników.
  3. Gniazdka elektryczne zabezpiecz specjalnymi wkładkami lub plastikowymi klapkami.
  4. Na drzwiczkach od szafek i szuflad skrywających niebezpieczną zawartość zamontuj dla pewności proste zabezpieczenia lub system, który skutecznie zapobiegnie ich otwarciu.
  5. Kable od sprzętu AGD poprowadź tak, by nie zwisały z szafek ani z blatu kuchennego. Chodzi o to, by zapobiec np. wkładaniu ich do ust.

Rozmawiajcie

Spróbuj wyjaśnić dziecku, dlaczego nie może dotykać niektórych rzeczy i co mogłoby się stać, gdyby nie posłuchało i dotknęło ich. Oczywiście musisz dopasować sposób przekazywania tych informacji do wieku dziecka.

W przypadku najmłodszych dzieci zaleca się dosadnie, ale spokojnie zwrócić dziecku uwagę, pokazując palce wskazujący i mówiąc np.: „Nie dotykaj tego! Gorące!” Przy starszych dzieciach możesz wybrać inną metodę.lindman bramka

Unikaj „nie!”, bowiem wszyscy wiemy, że niekiedy to słowo działa na dzieci zupełnie na opak. Spróbuj czegoś innego, np.: „Spójrz, mama i tata też nie dotykają piekarnika, bo bardzo parzy! Gdybyśmy go dotknęli, mielibyśmy duże kuku!”

Inne pułapki w domu

• Jeśli masz w domu schody, zabezpiecz je bramką, aby dziecko nie zbliżyło się do nich, spuszczone na sekundę z oczu.
• Doradzamy zamontować na drzwiach w poszczególnych pomieszczeniach zabezpieczenie, które zapobiegnie nagłeblokada drzwimu zamknięciu a tym samym ewentualnemu przytrzaśnięciu dziecięcych paluszków.
Okna, aczkolwiek mogą wydawać się niedostępne, należy zabezpieczyć tak, by dały się otwierać jedynie na kilka centymetrów, dzięki czemu pomysłowe dziecko z nich nie wypadnie.
W łazience mocno zakręć kurki, zwłaszcza ten z gorącą wodą, aby dziecko nie mogło go odkręcić i poparzyć się.
Sprawdź, czy rośliny pokojowe, które masz w domu, nie są trujące. Do nieodpowiednich kwiatów doniczkowych należy np. kalanchoe, oleander, bluszcz czy pierwiosnek
Uważaj na chemikalia, detergenty, leki lub torebki foliowe i reklamówki z tworzyw sztucznych. Przechowuj je w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Więcej akcesoriów jak zabezpieczyć dom przed małym odkrywcą świata znajdziesz tutaj –>> KLIK

Produkty z artykułu znajdziesz poniżej:

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *