Niemowlę

Biegunka u małych dzieci

Każda choroba maluszka jest nieprzyjemna, nie wyłączając biegunki. Na co uważać? Co najwięcej zagraża małym dzieciom podczas biegunki? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Biegunka jest jedną z dysfunkcji normalnego trawienia. W jej trakcie dochodzi do wypróżniania rzadkich a nawet wodnistych stolców. W ciągu całego życia spotka się z nią niemal każdy człowiek. A w dzieciństwie praktycznie każde dziecko. Może być niebezpieczna dla niemowląt, które są bardziej zagrożone utratą płynów niż starsze dzieci. Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki bywają wirusy (szczególnie rotawirusy) oraz bakterie (Salmonella lub Campylobacter), rzadziej pasożyty.

Wymioty

Tej chorobie często towarzyszy też wymiotowanie, niekiedy bardzo uporczywe. Jeśli dziecko ma nie tylko biegunkę, ale także wymiotuje, zwiększa się ryzyko nagłej utraty płynów. Najbardziej zagrożoną grupą są niemowlęta, dlatego zawsze, kiedy zauważysz, że dziecko robi ponad trzy wodniste kupki w ciągu doby, powinnaś odwiedzić pediatrę. Ten skontroluje, czy dziecko nie jest odwodnione oraz doradzi, jak postępować.

Objawy odwodnienia

  • Suche usta z suchą śluzówką jamy ustnej
  • Niemowlęta mają zapadnięte ciemiączko
  • Skóra jest obwisła
  • Dziecko jest na początku niespokojne i płaczliwe
  • Potem przychodzi apatia, a nawet zaburzenia świadomości
  • Oczy mogą być zapadnięte
  • Dziecko oddaje mało moczu
  • Mocz jest ciemny i wydziela silny zapach

chory2

Zalecane leczenie

W leczeniu postępuj ostrożnie. W pierwszej kolejności musisz jak najszybciej zacząć podawać choremu dziecku płyny i uzupełniać sól. Idealna jest słabsza czarna herbata, lekko dosłodzona (aby dziecko chciało ją wypić). Możesz ją też podawać na zmianę z niegazowanymi wodami mineralnymi. Płyny, które będziesz podawać dziecku, powinny mieć temperaturę pokojową (ciepłe wymuszałyby na dziecku wymioty). Podawaj je raczej w mniejszej ilości, za to częściej. Istnieje realna szansa na to, że w tych okolicznościach dziecko utrzyma w sobie płyn i nie zwróci go. W żadnym wypadku nie podawaj mu lemoniady ani mleka. W aptece możesz kupić tzw. roztwory nawadniające. Są co prawda pożądane, ale zazwyczaj nie smakują dzieciom, które rzadko zgadzają się je wypić.

Jednocześnie trzeba podawać tolerowane produkty, aby nie doszło do większego uszkodzenia śluzówki jelitowej i rozwoju ostrej biegunki. Właściwe jest suche pieczywo (bułeczka lub weka), gotowany ryż, ziemniaki, marchew, gotowany makaron, banan albo obrane ze skórki jabłko. Jeśli biegunka nie ustępuje a dziecko już nie wymiotuje, możesz włączyć do diety także chude mięso i inne produkty, które nie zawierają dużej ilości tłuszczu.

Leczenie dzieci karmionych piersią

Jeśli karmisz swoje dziecko piersią, w czasie biegunki nie trzeba przestawać czy przerywać karmienia. Wystarczy tylko dodawać dziecku płynów, np. słabej herbaty dosłodzonej cukrem winogronowym.

Leczenie dzieci na mleku modyfikowanym

W czasie 24 godzin nie podawaj dziecku żadnego mleka, ale karm je wyłącznie ryżowym wywarem oraz uzupełniaj płyny dosłodzoną herbatką. Na drugi dzień możesz do każdej dawki wywaru dodać jedną czwartą zwykłej ilości mleka modyfikowanego. Codziennie dodawaj kolejną czwartą część wywaru, dopóki nie osiągniesz poziomu pełnej dawki. Rozmieszasz ją oczywiście w wodzie, tak samo, jak przed chorobą.

Nasz rada: Przepis na wywar ryżowy

50 g ryżu ugotuj ok. 30 minut w litrze dobrej wody niemowlęcej, potem zmiksuj przegotowaną wodą do pierwotnej ilości 1 l. Przechowuj w chłodnym miejscu.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *