Ciąża, Lifestyle

Cierpisz na bezsenność?

Na początku ciąży cieszyłaś się długim i spokojnym snem, ale jakiś czas temu wszystko się zmieniło? Witaj w klubie, nie tylko Ty przewracasz się ciągle z boku na bok i szukasz sposobu na szybkie zaśnięcie.

Rano budzisz się jeszcze bardziej zmęczona niż wieczorem i choćbyś rozpaczliwie potrzebowała snu, Twój organizm płata Ci figla. Przyczyn problemów ze snem może być wiele.

 • Zgaga lub zatwardzenie – hormony ciążowe mają ogromny wpływ na mięśnie układu pokarmowego i często powodują bardzo uciążliwe dolegliwości. Pokarm, który przyjmujesz jest trawiony znacznie dłużej, zmienia Ci się przemiana materii i mogą temu towarzyszyć nieprzyjemne objawy takie jak uczucie przejedzenia, wzdęcia, nieprzyjemny posmak w ustach).
 • Częste oddawanie lub nietrzymanie moczu. Ciśnienie na pęcherz wywoływane przez stale powiększającą się macicę sprawia, że coraz częściej musisz odwiedzać toaletę. Zdarza się również, że Twój maluszek nie śpi w nocy i delikatnie rzecz ujmując, rozpycha się troszkę w Twoim brzuchu.
 • Zwiększona czynność serca. Zwiększona ilość krwi w krwiobiegu podwyższa ciśnienie, przez co Twoje serce musi pracować bardziej intensywnie. Zdarza się często, że przyszłe mamy odczuwają kołatanie serca, które może być objawem stresu związanego z obawami przed rozwiązaniem ciąży.
 • Płytki oddech. Znowu możesz podziękować swojej macicy. Jej wzrost blokuje lekko przeponę, przez co nie możesz swobodnie zaczerpnąć powietrza. Na następny głęęęboki wdech będziesz sobie mogła pozwolić po porodzie. Spróbuj jednak delikatnie ćwiczyć oddychanie, pomóc mogą zajęcia z jogi dla ciężarnych.
 • Dziwne sny. Według statystyk kobietom w ciąży znacznie częściej śnią się dziwne sny lub koszmary. Wynika to głównie z tego, że mózg podczas snu próbuje jakoś uporządkować wszystkie informacje, które zarejestrował podczas całego dnia.

Jak możesz sobie pomóc? Wypróbuj nasze porady:

 • Nie pij zbyt wiele płynów przed snem. Staraj się unikać napojów, które mają działanie moczopędne, np. herbata.
 • Ćwicz rano, nie przed snem.
 • Wypróbuj różnego rodzaju techniki relaksacyjne, np. jednostajnie odliczaj liczby od 10 do 1. Po kilku minutach cyklicznego odliczania powinnaś zasnać bez problemu.
 • Nie myśl od problemach. Staraj się myśleć o bardziej przyziemnych rzeczach, nie rozwiązuj problemów tuż przed snem.
 • Zadbaj o pozytywne skojarzenia. Łóżko=sen=relaks=szczęście.
 • Jeśli złapie Cię skurcz, nie panikuj. Spróbuj delikatnie rozciągnąć mięsień i przybierz wygodniejszą pozycję. Powtarzające się skurcze mogą być spowodowane przez nieprawidłową dietę. Poczytaj o zaleceniach dietetycznych dla ciężarnych, np. w artykule: 9 porad żywieniowych dla przyszłych mam.

Nie bez przyczyny wspomnieliśmy również o wygodnej pozycji. Ma ona ogromne znaczenie nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojego dziecka. Spanie na brzuchu lub na plecach nie jest najlepszym pomysłem. Choć przed ciążą bardzo lubiłaś tę pozycję, w Twoim obecnym stanie wcale nie musi ona być bezpieczna dla Twojego dziecka.

Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na boku, możesz również wypróbować specjalne poduszki dla kobiet w ciąży.

Jeśli nie możesz zasnąć nie zmuszaj się zbytnio. Naukowcy wykazali, że organizm znacznie bardziej męczy się, gdy zostajemy w łóżku i próbujemy zmusić się do snu. Lepszym rozwiązaniem jest wstać i przejść się kawałek, napić się np. mleka z miodem, poczytanie książki lub pooglądanie telewizji.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *