Przygotowanie torby do szpitala na pewno nie jest rzeczą, którą można zostawić na ostatnią chwilę. Zastanów się, czy rzeczywiście tuż przed porodem będziesz miała siłę, by biegać po sklepach i wybierać potrzebne rzeczy dla maluszka. W takich sytuacjach lepiej jest kupić wszystko w sklepie internetowym, choć nad samą listą produktów warto zastanowić się wcześniej.
Co najmniej 2 tygodnie wcześniej
Powinnaś być odpowiednio przygotowana już na 2 tygodnie przed porodem. Czasem maluszki chcę przyjść na świat szybciej, niż przewidział to lekarz. Wiele doświadczonych mam radzi, by do szpitala przygotować 2 osobne torby: jedną dla siebie, a 2 dla dziecka. Co powinno znaleźć się w torbie z rzeczami dla dziecka?
Wszystko zależy od czasu
Ile faktycznie należy zabrać? Ciężko jest przewidzieć ile sztuk danego artykułu będziemy rzeczywiście potrzebować, jeśli nie wiemy jak długo będzie trwał pobyt w szpitalu. Przestrzeń na rzeczy osobiste jest w wielu szpitalach ograniczona. Najlepiej przygotuj reklamówkę z dodatkowymi sztukami każdego produktu i zostaw ją w domu. W razie potrzeby zawsze możesz poprosić partnera lub kogoś bliskiego o dowiezienie jej do szpitala.
O czym nie zapomnieć?
Przed przygotowaniem torby dowiedz się co Twojemu dziecku zapewni szpital. Często również lekarze i położne informują wcześniej o tym co bezwzględnie musisz mieć ze sobą, ponieważ szpital tego nie zapewnia.
Ubrania:
W szpitalu dziecko będzie potrzebowało przede wszystkim koszulek, pajacyków (śpioszków z zakrytymi rączkami i stópkami), kaftaników, śpioszków (body), skarpetek, niedrapków (rękawiczki, które wglądają jak skarpetki) i czapeczek. Pomyśl też o ubraniu, w którym dziecko opuści szpital. Nie tylko powinno być dostosowane do pory roku, ale również powinno się dobrze prezentować. To w nim maluszek po raz pierwszy przyjdzie do domu i w nim zostanie sfotografowany. Jakie ilości są odpowiednie na 3-dniowy pobyt w szpitalu?
Lista:
- koszulki x3 (rozmiar 56-62 cm)
- pajacyki x3
- kaftaniki x3
- śpioszki (body) x3
- skarpetki x3
- niedrapki x
- czapeczki – x2 cienkie i 1 cieplejsza
- otulacz x1 (do transportu dziecka, ale przydaje się już w szpitalu)
- kocyk
Wszystkie ubrania powinny być bawełniane i białe, żeby zmniejszyć ryzyko uczulenia. Wypierz je wcześniej używając specjalnych środków do prania dziecięcych ubranek, a następnie wyprasuj.
Przewijanie i karmienie
Najwygodniejsze i najbardziej higieniczne jest korzystanie z pieluszek jednorazowych. Wybierz najmniejszą wielkość (2-5 kg). Noworodki zużywają ok. 8-10 pieluszek dziennie.
Pieluszki tetrowe mogą się jednak przydać, przede wszystkim do przecierania buzi dziecka i okładów. Również dla mamy mogą się okazać nieocenione jak zwyczajna chusteczka. Potrzebować będziesz również jednorazowych podkładów do przewijania oraz chusteczek nawilżanych i kremu ochronnego.
Lista:
- pieluszki jednorazowe dla noworodków – minimalnie 1 opakowanie
- pieluszki tetrowe – x10
- chusteczki nawilżane – 1-2 opakowania
- jednorazowe podkłady do przewijania (1 opakowanie)
- smoczek
Higiena:
Niektóre szpitale zapewniają podstawową wyprawkę dla noworodków, dowiedz się czego możesz się spodziewać w tym wybranym przez siebie. Jeśli chcesz sama wybrać kosmetyki, upewnij się że są one przeznaczone dla noworodków. Powinny zawierać tylko naturalne składniki.
Lista:
- krem na odparzenia
- bagietki do uszu
- gruszka do nosa