Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Czy dzieci powinny jeść pączki?

Kto nie lubi tego święta? Tradycja jedzenia pączków ma w Polsce ponad tysiącletnią historię. Dlaczego powinno się zjeść chociaż jednego pączka w ten dzień?

Trochę historii…

Warto tłumaczyć dziecku, jakie znaczenie mają poszczególne święta w kalendarzu, jednocześnie same/sami możemy się podszkolić ; ) Tłusty czwartek ma bardzo długa tradycję, ponieważ sięga jeszcze czasów pogańskich. Kiedy, to świętowano odejście zimy i witano nadejście wiosny, celebracja polegała na obfitej wieczerzy podczas której spożywano tłuste i ciężkie potrawy. A typowa zagryzką były właśnie pączki z ciasta chlebowego nadziewane słoniną. Dopiero około XVI stulecia zaczęto jadać pączki na słodko.

Tłusty czwartek w tradycji chrześcijańskiej oznacza także ostatni tydzień przed końcem karnawału, czyli tzw. zapusty i w ten dzień można się objadać.

Ile dzieci powinny zjeść pączków?

W tłusty czwartek się swawoli,
później czasem brzuszek boli.

(W. Broniewski)

Jeden pączek ma około 290-300 kcal, czyli zabiera około 1/3 dziennego zapotrzebowania jedno tudzież trzylatka na kalorie. Najlepsze pączki to te domowe, albo z dobrze sprawdzonej piekarni. Nie kupujcie ich w markecie zwłaszcza jeśli chcecie je podać dziecku, pieczone są na masową skalę, dlatego więcej w nich spulchniaczy i konserwantów.

Najlepiej upiec pączki samemu, możecie zmniejszyć porcję do połowy i zrobić małe pączuszki, nawet o połowę mniejsze. Pamiętajcie żeby nigdy nie podawać dziecku gorących, świeżo upieczonych ponieważ jest to niebezpieczne, zwłaszcza dla brzuszka małego dziecka.

Niektórzy rodzice są zwolennikami innych słodkich zamienników, takich jak koktajle czy inne ciastka. Dziecko nie musi jeść całego pączka, jeśli nie pieczecie własnych, zawsze dobrym rozwiązaniem jest podać dziecku np. pół pączka, chodzi o symboliczne zachownie tradycji. Dziecku do 6 miesiąca najlepiej podać mus, przecier owocowy, kaszkę czy też inny deserek. Roczny maluch może otrzymać budyń z owocami albo kisiel. Żeby nie zaburzyć codziennej dziecięcej diety, dokładnie przemyślcie jak wkomponować coś słodkiego w ciągu tego dnia.

Innym rozwiązaniem są faworki, które wyglądają na mniejsze, ale są równie kaloryczne  : )

Co za dużo, to nie zdrowo

Kiedyś wierzono, że spożycie chociaż jednego pączka w Tłusty Czwartek zapewni dobrobyt i powodzenie. Nawet jeśli nie jesteście przesądni, zawsze warto podarować sobie i dziecku coś słodkiego, jednego małego pączka z lukrem albo bez, aby tradycji stało się zadość : )

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *