Nowoczesny rodzic

Czy wiecie, że i tatusiowie mają swoje święto?

Dzień Dziecka i Dzień Matki jest chyba każdemu dobrze znany. Nie może być inaczej, przecież towarzyszy im zazwyczaj niezliczona ilość konkursów, promocji i wydarzeń. Ale czy wiedzieliście, że ojcowie także mają już swój wielki dzień?

Jak właściwie został ustanowiony Dzień Ojca?

Pomysł narodził się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych i związany jest z ciężkim losem rodziny Smartów. Pani Smart umarła bardzo wcześnie, osierocając 6 dzieci. Od tej pory o maluchy troszczył się jej mąż – William Smart. Po latach, córka tego samotnego ojca postanowiła oddać mu hołd – w podzięce za troskę i miłość jaką obdarzał ją oraz jej rodzeństwo zorganizowała wielką uroczystość na jego cześć. W Polsce Dzień Ojca obchodzimy od 1965 roku.

Inne źródła podają, że Dzień Ojca obchodzimy, ponieważ kiedyś doszło do eksplozji miny, która zabiła 361 mężczyzn mających małe dzieci. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że ustanowienie Dnia Ojca zostało silnie zainspirowane Dniem Matki.

Dzień Ojca na świecie

W większości krajów Dzień Ojca obchodzony jest w  3 niedzielę czerwca. W niektórych krajach święto to przypada 19 marca. W Niemczech na przykład święto to przekształcone zostało w Dzień Mężczyzn. W Polsce i w Nikaragui Dzień Ojców obchodzimy 23 czerwca. W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się do roli taty w procesie wychowywania dzieci. Uwidacznia się przez coraz większą popularność Dnia Ojca i zainteresowanie jego obchodami. I słusznie, przecież tatusiowie sobie na to zasłużyli!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *