Lifestyle

Dieta matki karmiącej

Wiele mam zaraz po porodzie chciałoby wrócić szybko do formy sprzed ciąży. Restrykcyjna dieta nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, co więcej, może również wpłynąć na jakość i ilość produkowanego mleka.

W okresie ciąży większość z nas przywykła do zdrowego trybu życia i odmawiania sobie pewnych przyjemności. Gdy maluszek przychodzi na świat ma się wrażenie, że wpływ tego co jemy na zdrowie dziecka wcale nie jest już taki duży. Oczywiście sporo mam nie przestrzega zasad zdrowego żywienia, a produkują sporo pokarmu, który nie szkodzi dziecku. Warto jednak postarać się, by jakość mleka była najwyższa.

Zróżnicowanie

Dieta zróżnicowana to termin, który już chyba każdy zna. Różnorodność jadłospisu polega na doborze produktów z różnych grup. Nie rezygnuj z węglowodanów i tłuszczów, potrzebujesz ok. 500 kalorii więcej niż dotychczas, by być w stanie wyprodukować pokarm. Sama zdrowa dieta oraz ćwiczenia pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli cierpisz na alergie lub nietolerancje pokarmowe unikaj tylko tych produktów, które rzeczywiście Ci szkodzą i staraj się zastąpić je innymi.

Alergie

Pewne wyroby mogą powodować uczulenie u dzieci, dlatego ważne jest, byś obserwowała swojego maluszka i notowała w pamięci jego reakcje na dane składniki Twojej diety. Produkty mogące powodować alergię to:

  • kakao
  • owoce cytrusowe
  • poziomki i truskawki
  • czekolada
  • orzechy
  • pomidory

Mleko krowie według niektórych może powodować alergie pokarmowe, choć wielu ekspertów twierdzi, że jest bogatym źródłem białka i minerałów. By nie ryzykować warto zamiast mleka wypić jogurt lub kefir.

Ostrożnie z niektórymi produktami

Również nagłe wprowadzanie do diety nowych składników może wpłynąć na trawienie Twojego dziecka. Warto zadbać o to, by w miarę możliwości nie jeść produktów przetworzonych i bardzo mocno przyprawionych. By poprawić smak potraw stosuj zielone zioła takie jak natka pietruszki, tymianek, majeranek czy estragon.

Dieta matki a kolka niemowlęca

Wiele opinii na temat przyczyn kolki u dzieci dotyczy diety matki. Zaleca się unikanie składników, które mogą powodować wzdęcia: brukselka, fasolka, kapusta. Wpływu tych warzyw na powstawanie kolki u dzieci nie potwierdzono badaniami, dlatego wcale nie musisz z nich rezygnować – spożywane raz na jakiś czas nie powinny zaszkodzić.

Odsávačky PL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *