Lifestyle, Niemowlę

Ach śpij kochanie… czyli dlaczego maluszek nie chce spać?

Spokojny sen jest chyba marzeniem każdej mamy małego dziecka. W związku z nim bowiem często pojawia się szereg problemów i w efekcie nawet przez wiele miesięcy mamusie na marne szukają przyczyny bezsenności, częstego budzenia czy trudności z zasypianiem u swojego maleństwa. Z pomocą dzisiejszego artykułu chcemy więc oszczędzić wszystkim niewyspanym mamom i ich potomkom czasu i nerwów.

Problemy ze snem w nocy 

Do najpopularniejszych problemów ze snem bezsprzecznie należy budzenie się w nocy, któremu towarzyszą trudności w zasypianiu, karmienie piersią w nocy w późniejszym okresie wieku dziecięcego, częste budzenie się nad ranem czy niekończące się usypianie wieczorem. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym problemom z bliska i znaleźć możliwą przyczynę, która ułatwi wam pozbycie się tego kłopotu.

W nocy budzi się głodne. Zwłaszcza nowonarodzone dzieci powinny być karmione średnio co trzy godziny, nie tylko w dzień, ale i w nocy. Nocą można przedłużać przerwy, jednak do trzeciego miesiąca życia odstępy pomiędzy karmieniem nie powinny przekroczyć sześciu godzin.

Dzieci zazwyczaj same budzą się do karmienia. Po pół roku przebudzenie w nocy do karmiena staje się raczej przyzwyczajeniem niż rzeczywistą potrzebą.

Wieczorem ma trudności z zasypianiem. Gry, emocjonująca zabawa lub większe zmęczenie pobudzają system nerwowy dziecka do aktywności i uniemożliwiają mu uspokojenie się przed snem. Dlatego przed snem zaleca się poświęcać godzinę lub dwie na jakieś spokojne i ciche zajęcie. Dzięki temu dziecko nie powinno mieć większych problemów z zasypianiem.

Karmienie  i sen 

Bobas nie chce spać po karmieniu w nocy. Kiedy w nocy musisz nakarmić lub przewinąć dziecko, staraj się robić jak najmniej hałasu, najlepiej włącz małą lampkę i zbytnio „nie rozbudzaj“ malucha. Jeśli nie przebudzisz dziecka, ponowne zasypianie po karmieniu nie powinno być już tak skomplikowane.

Nie budź go bez powodu. Podejrzany kaszel, pozornie nieregularny oddech czy popłakiwanie dosłownie wyrwą cię z łóżka, a ty niezwłocznie chcesz sprawdzić przyczynę. Często jednak w ten sposób całkiem niepotrzebnie obudzisz dziecko. Dzieci w nocy wydają mnóstwo najróżniejszych dźwięków, nawet  wtedy, kiedy spokojnie śpią.

Badź konsekwentna 

Nie zmieniaj metod, wytrzymaj. Kiedy już zdecydujesz się zakończyć problemy ze snem, wybierz jedną metodę, zgodnie z którą będziesz postępować, i nie zmieniaj jej. Starając się rozwiązać kłopoty jak najwcześniej, często sięgamy po przeciwstawne sposoby i metody, co powoduje dezorientację u dziecka, a problemy ze snem mogą się jeszcze bardziej pogłębić.

Dziecko powinno chodzić do łóżka śpiące. Bardzo częstym błędem, którego rodzice się dopuszczają, jest układanie dziecka do snu zbyt szybko. Przeceniają ich potrzebę odpoczynku, a te nie chodzą spać zmęczone, ale czujne i aktywne. Przy usypianiu złoszczą się, nie słuchają lub często się budzą. Podobny problem nastaje w momencie, kiedy maluchy chodzą spać zbyt późno. Kiedy zmęczenie u dziecka jest zbyt wielkie, jego ciało reaguje zwiększeniem aktywności, przez co zaśnięcie staje się tak samo trudne.

Sen w ciągu dnia 

Popołudniowa drzemka kończy się zbyt późno. Po obiedzie ułożymy dzieci do snu, a kiedy śpi trochę dłużej, zostawiamy je w spokoju i korzystamy z odpoczynku lub pracujemy w spokoju. Tylko, że wieczorem, zamiast zasnąć normalnie, dzieci nie śpią do nocy i nie mają zamiaru tego robić. Przerwa pomiędzy popołudniową drzemką a właściwym snem powinna być dosatecznie długa, aby dziecko ponownie mogło poczuć się ospałe i bez problemu zasnąć.

A przed pójściem spać… 

Aktywność przed zaśnięciem. Regularnie czytasz przed snem bajki, masujesz nóżki lub kołyszesz dziecko na rękach? Maluchy to wszystko zapamiętują i zawsze żądają tego samego rytuału, a to nie tylko przy wieczornym zasypianiu, ale przy każdym przebudzeniu w nocy! Być może dlatego dziecko często budzi się i płacze, nie potrafi samo ponownie zasnąć i domaga się takiego samego rytuału jak wieczorem.

Lampkę SKIP HOP projektor sowa z lampką i pozytywką znajdziesz >>>TUTAJ<<<

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *