Lifestyle, Niemowlę

Jakie są przyczyny kolki u niemowląt?

Brzuszek pełny, pieluszka sucha, a mimo to maluszek wciąż płacze i nie może się uspokoić. Przyczyną takiego zachowania najprawdopodobniej jest kolka.

Czym jest kolka?

Kolka to częsta dolegliwość występująca wśród niemowląt zarówno tych karmionych naturalnie, jak i sztucznie. Objawia się nadmiernym, napadowym, trudnym do ukojenia płaczem. Ustępuje zwykle samoistnie około 3 lub 4 miesiąca życia.

Jak rozpoznać kolkę?

Podczas kolki płacz zaczyna się nagle i jest bardzo głośny. Maluszek pręży się, podkurcza nóżki, a jego brzuszek jest twardy i wzdęty. Noszenie na rękach i przytulanie przynosi jedynie chwilową ulgę. Kolka może utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin. Czasami, kiedy atak kolki jest wyjątkowo silny, dziecko głosno oddaje gazy, ulewa lub wymiotuje.

Zazwyczaj, kiedy nie mamy do czynienia z kolką dziecko zaczyna płakać dopiero po krótkim postękiwaniu, zaś jego brzueszek napina się TYLKO podczas płaczu. W takim przypadku dziecko najprawdopodobniej uspokoi się tuż po przytuleniu.

Jakie mogą być przyczyny kolki?

Niedojrzałość enzymów trawiennych

Wówczas enzymy trawienne maluszka nie są wystarczająco dojrzałe by w całości strawić w jelitach cukier mleczny, czyli laktozę. Skutkuje to nadmierną jej fermentacją i napadowymi bólami brzucha.

 RADA SPECJALISTY: Zanim zaczniesz karmić, odciągnij trochę mleka – pierwsze frakcje mleka matczynego zawierają największe ilości cukru mlecznego.

Alergia na białko mleka krowiego

Podczas karmienia piersią substancje uczulające przenikają do pokarmu i mogą wywoływać bóle brzucha.

RADA SPECJALISTY: Najlepiej poprosić o radę pediatrę lub alergologa. Jeśli potwierdzi alergię, wyklucz mleko krowie i jego przetwory ze swojej diety.

Nieprawidłowa praca przewodu pokarmowego

Czasami w jelitach dochodzi do zastoju pokarmu, przez co pojawia się ból brzuszka.

RADA SPECJALISTY: Ogrzej brzuszek ciepłym ręcznikiem. Oprócz tego razy dziennie delikatnie masuj brzuszek swojego dziecka.

Błędy podczas karmienia

Wzdęcia i gazy mogą być również wywołane zbyt szybkim piciem mleka przez dziecko – połyka wtedy dużo powietrza, które następnie przyczynia się do powstawania kolek.

RADA SPECJALISTY: Spróbuj karmić dziecko w innej pozycji. Możesz na przykład położyć się na plecach z dzieckiem na sobie. Pamiętaj, że główka maluszka powinna znajdować się nad piersią. Po skończonym karmieniu przypilnuj, aby dziecku się odbiło. Jeśli karmisz butelką, kup smoczek z mniejszą dziurką.

Przede wszystkim, nie denerwuj się, kolka to nie choroba i mija wraz z dojrzewaniem u dziecka układu pokarmowego i nerwowego. Nie ma zatem powodu do paniki, pamiętaj bowiem, że kolka może też być spowodowana Twoją nerwowością. Nie podchodź do dziecka zdenerwowana, dziecko doskonale wyczuwa Twój brak pewności siebie i reaguje napięciem oraz płaczem. Zatem uwierz w siebie, jesteś wspaniałą mamą i dbasz o swojego maluszka najlepiej jak się da!

Wszystko, co potrzebne dla dzielnych mam i ich małych skarbów znajdziesz u nas na Feedo.pl!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *