Miminko

Doradca laktacyjny radzi – nie bój się pytać nawet o błahostki

Niedawno za pośrednictwem naszej strony na Facebook’u i Instagram’ie miałyście możliwość zadawać pytania zaproszonej przez nas doradcy laktacyjnej. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najciekawsze z nich.

Karmienie piersią jest, zawsze było i będzie najlepszym sposobem na nakarmienie dziecka. Warto pamiętać, że nie tylko samo dostarczanie pożywienia jest tu istotne. W trakcie karmienia piersią dziecko ponownie łączy się z matką i dostaje od niej maksymalną ilość bliskości i miłości. Mleko matki dostarcza dziecku w pierwszych sześciu miesiącach życia wszystko to, co jest niezbędne dla jego zdrowego wzrostu i rozwoju. W trakcie karmienia piersią dziecko się uspokaja, wycisza, nabiera sił i zyskuje dobry humor. Nie tylko ono.

Co oznacza karmienie wyłącznie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia? Dziecko w tym czasie spożywa jedynie mleko matki, nie przyjmuje żadnych innych płynów. Po tym okresie należy stopniowo urozmaicać jego dietę kolejnymi produktami spożywczymi. Według zaleceń Światowej organizacji zdrowia (WHO) dziecko można karmić piersią tak długo, jak uznasz to za stosowne. Decyzja zależy wyłącznie od matki.

Pomóc mogą wykłady i szkolenia

Mamy, zwłaszcza pierworódki, bywają często niedoinformowane i przez to zdezorientowane. Z tego powodu warto wybrać się na wykład prowadzony przez doradcę laktacyjnego.

„Uważam, że każda przyszła mama powinna wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez doradcę laktacyjnego. Zdobędzie tu komplet wiarygodnych informacji, a w razie problemów po porodzie, będzie wiedzieć, do kogo się zwrócić o ewentualną pomoc” twierdzi Tereza Klabačková, doradca laktacyjny. My także wzięliśmy udział w jednym z organizowanych przez nią spotkań. W jego trakcie wszystko zostało wyjaśnione a mamy miały szansę zadać nurtujące je pytania. Było to bardzo cenne doświadczenie.

 Kto szuka, ten znajdzie ….. albo się zapyta

Doradcę laktacyjnego z łatwością znajdziesz na internecie Możesz też skorzystać z polecenia koleżanek, które korzystały już z podobnych usług.

„Karmiąca mama może do doradcy zadzwonić, przedstawić przez telefon problem i w razie konieczności, umówić się na spotkanie. Doradca przyjedzie do niej do domu. Często wystarczy konsultacja przez telefon. Wizyta domowa przebiega i trwa tak długo, jak tego wymaga sytuacja. Doradca może spędzić w twoim domu godzinę, czasem trzy godziny lub więcej” dodaje Tereza.

Żadne pytanie nie jest niemądre

Masz prawo mieć wiele pytań do doradcy od spraw laktacji, nie bój się ich zadać. Bez względu na to, czy dotyczą one techniki, czy innego problemu, który cię niepokoi, poproś o odpowiedź profesjonalistę.

„Żadne pytanie nie jest głupie. Doradca z pewnością na nie chętnie odpowie. Wręcz przeciwnie, jeżeli masz jakiś problem, lub dzieję się coś, co cię niepokoi, im szybciej zwrócisz się o pomoc, tym lepiej’ zachęca nasze mamy Tereza.

Wybór zależy od ciebie, zastanów się w spokoju

Na co zwrócić uwagę wybierając doradcę? Oto kilka podpowiedzi od Terezy:

  • Już po pierwszej rozmowie telefonicznej z doradcą poznasz, czy jest to człowiek, z którym dobrze ci się będzie współpracowało.
  • Jeżeli wybrana przez ciebie osoba nie ma czasu, skontaktuj się z następną – z pewnością znajdziesz kogoś, kto będzie mógł i chciał ci pomóc natychmiast.
  • Jeżeli w trakcie wizyty doradcy czujesz się niekomfortowo, masz wrażenie, że zbytnio na ciebie naciska, następnym razem zwróć się o pomoc do kogoś innego.
  • Listę doradców laktacyjnych bez problemu znajdziesz na internecie.

Wasze problemy, nasze odpowiedzi

Poniżej zamieszczamy kilka pytań, które doradcy laktacyjnemu zadałyście wy – nasze mamy.

Popękane brodawki – jak długo się goją? „Gojenie jest sprawą indywidualną. Zależy od przyczyny ich powstania oraz od głębokości ran. Może to trwać kilka dni albo nawet kilka miesięcy.”

Karmienie piersią i leki: „Kobieta karmiąca piersią może zażyć 2 dawki paracetamolu na dobę, żeby sprawdzić, czy inne leki będą bezpieczne warto zapytać lekarza, farmaceutę lub skorzystać z pomocy strony internetowej lactmed.com, gdzie po wpisaniu nazwy leku pojawi się informacja, czy jest to lek przeznaczony dla kobiety karmiącej i w jaki sposób go stasować.“

Karmienie piersią i ząbkowanie: „Okres ząbkowania jest wyjątkowo ciężki zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Maluch chce być w tym czasie częściej przystawiany do piersi. Mleko matki zawiera substancje łagodzące ból. Najlepiej jest karmić piersią do momentu, gdy dziecko samo z tego zrezygnuje. Moment, w którym to następuje jest bardzo indywidualny. Najczęściej przypada między drugim a trzecim rokiem życia. Ważne, by było ono przyjemne dla dziecka i matki.”

Za rozmowę dziękujemy Terezie Klabačkovej, doradcy laktacyjnemu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *