Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Historia jednego święta, czyli… Dzień Babci i Dziadka

Relacja dziadków z wnukami to jedna z najważnieszych relacji, tuż zaraz po relaci rodzicielskiej. Dlatego warto ją pielęgnować.

Kim są dziadkowie dla dziecka?Pomnik babci i wnuczki_Odoorn

Z reguły dziadkowie pozwalają dzieciom na dużo więcej, dlatego dzieci tak bardzo ich kochają. To oni często stają się towarzyszami zabaw, powiernikami tajemnic, pocieszycielami i pierwszymi wzorami do naśladowania, zwłaszcza jeśli chodzi o lekcje wzjamenego szacunku. Dzieci są uważnymi obseratorami i chłoną jak gąbka, dlatego zadbaj o dobre relacje z rodzicami.

Bo babcia pozwala…

Warto również wyznaczyć granice tego co wolno, np. jeśli chodzi o słodycze czy inne produkty, któych dziecko nie powinno jeść. Często zdarza się tak, że rodzice dbają o dietę maluszka, a gdy dzieco wraca z weekendowej wizyty od dziadków wszelkie starania idą na marne… bo to tylko tabliczka czekolady lub kilka słodkich lizaków… Znacie to?

Pamiętajce, aby rozmawiać i wspólnie ustalić zasady, najlepiej aby mali zainteresowani nie byli świadkami tej dyskusji, jeśli wiesz, że wynegocjowanie pewnych zakazów może okazać się trudne.

Troszkę historii

Święto babć obchodzone jest w Polsce od 1964 roku, pierwsza zmianka pojawiła się w czasopiśmie “Kobieta i życie”. A w roku 1966 “Express wieczorny” ogłosił 21 stycznia dniem babci, później także ogłoszono Dzień Dziadka.

W Rosji święto obchodzi się dopiero od 2009 roku, natomiast w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day), w odróżnieniu do Polski nie dzieli sie tego święta na dwa odrębne.

Z kolei początki Dnia Babci we Francji sięgają lat 50. XX wieku i związane są z tzw. kawą babci, czyli Café Grand’Mère, dlaczego? Wtedy to narodził się marketingowy pomysł na popularyzację owej kawy, a święto to stało się okazją do konkursów na najpiękniejszą laurkę dla babci. Francja to chyba, bardzo przyjazny kraj dla babć, ponieważ organizuje się tam pochody na cześć babć tzw. Mamif’estation :)

A Wy jak świętujecie Dzień Babci i Dzień Dziadka?

źródło: Wikipedia

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *