Nowoczesny rodzic

Jak będą wyglądać moje piersi po karmieniu?

Piersi bywają źródłem kobiecych kompleksów. Czasem są asymetryczne, czasem nie odpowiada nam ich wielkość lub kształt. Prawdą jest, że są one atrybutem kobiety, dlatego tak bardzo zależy nam, by były atrakcyjne.

Wspieramy je biustonoszem, masujemy, stosujemy specjalne kremy… Mają się podobać nie tylko kobiecie oraz partnerowi, ale muszą też posłużyć dziecku – są nie tylko symbolem kobiecości, ale również macierzyństwa.

Kobieta, która ma już za sobą ciążę, poród i karmienie, ma inne piersi niż kobieta, która nigdy nie była w ciąży. Zaczynają się one zmieniać już w pierwszym trymestrze – powiększają się, stają się bardziej napięte i obolałe.

Gruczoły mleczne rozwijają się, tkanki stają się bardziej ukrwione, a brodawki bardziej wystające

Czasem jest się z czego cieszyć

Wiele przyszłych mam (zwłaszcza tych, które mają mniejsze piersi) bardzo cieszy się ze zmian, jakie zachodzą w piersiach w czasie ciąży. Z kolei panie mające większe piersi mogą być niezadowolone z takiego obrotu spraw.

W miarę wzrostu piersi, skóra coraz bardziej się napina, dlatego należy pamiętać, by regularnie stosować kremy i olejki przeciw rozstępom. Pomóc może również olejek arganowy lub olejek migdałowy. Musisz się jednak liczyć z tym, że Twoje piersi i tak się zmienią – ciążą i karmienie da im się we znaki.

Karmienie a jędrność piersi

Produkcja mleka w piersiach stymulowana jest przez dziecko oraz przez hormony. Czasem matki mają problem z przepełnieniem piersi – jest to bardzo bolesny objaw, kiedy to skóra jest maksymalnie napięta.

Kiedy kobieta przestaje karmić, piersi tracą swoją objętość, natomiast raz rozciągnięta skóra nie wraca tak szybko do normy.

Dlatego powinnaś zadbać o swoje piersi nosząc odpowiedni biustonosz, który będzie je podtrzymywał.

isifa-151659597

Wiele mam krótko karmi piersią, właśnie ze względu na strach przed zmianami zachodzącymi w piersiach. Jednak piersi wcale nie będą wyglądały lepiej, jeśli będzie się karmić krótko. Wręcz przeciwnie – długie karmienie pomaga piersią dostosować się do stopniowego zmniejszania się ilości pokarmu. Oprócz tego im dłużej dziecko będzie otrzymywać pokarm matki, tym zdrowsze będzie w przyszłości. Faktem jest, że choćbyśmy stanęły na głowie, nie da się temu całkowicie zapobiec – warunkowane jest ciążą, karmieniem oraz… wiekiem.

Co może pomóc?

Woda. Jeśli lubisz pływać, to tym lepiej dla Ciebie. Pływanie wzmacnia mięśnie pleców i pomaga utrzymywać prawidłową postawę ciała. Zapisz się na kurs pływania ze swoim małym szkrabem, a z pluskania w basenie skorzystasz i Ty?

Poczytaj sobie o zaletach i wadach pływania niemowlaków >>

Dobremu ukrwieniu skóry piersi sprzyja naprzemienny zimny i ciepły prysznic.

Możesz również wykonywać w domu proste ćwiczenia. Przykładowo: przyłóż dłonie do siebie na wysokości mostka i napieraj nimi na siebie, tak by jednak cały czas utrzymywały się w tym samym miejscu. Stopniowo zwiększaj intensywność nacisku.

Poprawić kształt piersi może również odpowiednio dobrany biustonosz. Rozmiar i kształt piersi zmienia się po zakończonym karmieniu. Zrezygnuj ze staników dostępnych w popularnych sieciówkach i wybierz się do mniejszego sklepu z bielizną, w którym w wyborze pomoże Ci braffiterka.

Odsávačky PL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *