Lifestyle, Niemowlę, Podróżowanie z dzieckiem

Jak odpowiednio ubrać noworodka na pierwszy spacer?

Jeszcze w ciąży gromadziłaś wesołe i zachwycające ciuszki dla swojego nienarodzonego dzieciątka. Ale teraz, kiedy masz małego okruszka przed sobą, nagle nie wiesz, co począć. Co założyć dzieciątku, aby nie zmarzło albo się nie przegrzało? A przede wszystkim: kiedy w ogóle z nim wyjść po raz pierwszy z domu?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nowo narodzone dzieci nie mają rozwiniętej tzw. termoregulacji, dlatego bardzo łatwo może u nich dojść do przegrzania. Dlatego uważnie wybieraj odzież i nie nakładaj dziecku nadmiernej ilości warstw.

Staraj się kierować następującą zasadą: jeśli masz na sobie bluzkę z krótkim rękawem, załóż dziecku koszulkę z długim rękawem. Jeśli masz na sobie bluzkę z długim rękawem, załóż dziecku podwójny długi rękaw – koszulkę i bluzę. Mówiąc najprościej – zawsze daj leżącemu dziecku o jedną warstwę więcej niż dorosłemu.

Przegrzanie dziecka

Przegrzane dziecko jest marudne i płacze. Jeśli jest ubrane w wiele warstw ubrań a w dodatku znajduje się w przegrzanym, niewywietrzonym pomieszczeniu, może mieć nawet lekko podwyższoną temperaturę. W wyniku nadmiernego ubierania na skórze dziecka mogą pojawić się drobne czerwone pęcherzyki, tzw. potówki. Najczęściej pojawiają się w okolicy policzków, na szyi i klatce piersiowej.

Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko jest dostatecznie ciepło ubrane, dotknij jego czoła i karku, kiedy będzie w wózku na zewnątrz. Czoło i kark powinny być zawsze ciepłe. Niemowlęta mogą mieć zimne ręce, nóżki, uszy i nos, ale to nie znaczy, że jest im zimno.

Idziemy na spacer

Pierwszy spacer z dzieckiem powinno się zaplanować biorąc uwagę pogodę. Zmienna pogoda, mgła, duży upał lub mróz nie są dobre dla noworodków. Ich płuca nie są jeszcze przygotowane na takie obciążenie. Jeśli dziecko jest donoszone, zdrowe i nie ma żadnych problemów zdrowotnych, możesz z nim wyjść na spacer już po kilku dniach po wyjściu ze szpitala. Idealny jest półcień z umiarkowanymi temperaturami (jak wiosną i jesienią).

Na pierwszy spacer wybierz więc taką porę dnia, która będzie oznaczać dla dziecka jak najmniejsze obciążenie. Jeśli panuje upalne lato, wybierz podwieczorny chłodek, zimą zaś wczesne popołudnie, kiedy temperatury są dla odmiany najwyższe. Jesienią zaś idealne jest późne przedpołudnie lub wczesne popołudnie.

Jasne, że musisz załatwić całe mnóstwo spraw, robić zakupy itp., ale do trzeciego miesiąca życia nie powinnaś zbytorba do wózkat często odwiedzać miejsc z dużymi skupiskami ludzi, jak domy towarowe, supermarkety, targi, kawiarnie i środki komunikacji publicznej.

A co zabrać ze sobą na spacer?

Obecnie już wszystkie wózki posiadają praktyczną torbę zawieszoną na rączce wózka. Tam wygodnie spakujesz czyste pieluszki jednorazowe (według potrzeby), pieluszkę bawełnianą, chusteczki nawilżane, jednorazową podkładkę do przewijania, body na zmianę i, jeśli nie karmisz piersią, również butelkę z ciepłym mlekiem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *