Nowoczesny rodzic

Jak prawidłowo odciągać pokarm?

Właściwe odciąganie mleka matki zapewnia stymulację jego wytwarzania i łatwiejsze uwalnianie. Żeby przygotować sobie zapas pokarmu lub podzielić się nim z innymi mamami za pośrednictwem banku mleka, powinnaś znać zasady jego odciągania.

Bardzo ważne jest dbanie o higienę. Przed rozpoczęciem odciągania dokładnie umyj ręce mydłem i wytrzyj je jednorazowym ręcznikiem. Jeśli chcesz używać ręcznika wielorazowego użytku upewnij się, że nikt inny z niego nie korzysta.

Wygodna pozycja i spokój

Przed odciąganiem pokarmu usiądź wygodnie i przygotuj sobie w zasięgu ręki wszystkie niezbędne przedmioty, żebyś nie musiała przerywać procesu.

rsz_dreamstime_xxl_32299473-1 (1)

Zrelaksuj się, przyjmij wygodną pozycję, najlepiej siedzącą. Powinnaś wiedzieć, że rozróżniamy dwa rodzaje stymulacji. Powszechnie wiadomo, że matka lepiej produkuje mleko, gdy znajduje się w bezpiecznym środowisku. Zmęczenie, stres, niedostateczne odżywanie, mała ilość przyjmowanych płynów czy brak snu mogą wpłynąć na wstrzymanie laktacji.

W psychologicznej stymulacji produkcji mleka może pomóc członek rodziny czy przyjaciółka, która pomoże w pozytywnym myśleniu i nastawieniu w stosunku do dziecka.

Mechaniczna stymulacja wydzielania pokarmu polega na delikatnym masażu piersi spiralnym ruchem. Zaczynając od podstawy (czyli zewnętrznej części od pachy do mostku) naciskaj delikatnie okrężnym ruchem zaczynając od opuszków stopniowo przyciskając całe palce, sukcesywnie kierując się do sutka. Nie powinno się gnieść piersi ani jej wciskać. Jeśli odczuwasz ból, spróbuj zmienić intensywność nacisku lub jego miejsce. Przy uwalnianiu pokarmu może pomóc ciepły okład lub prysznic, a także chłodne lub ciepła napoje, za wyjątkiem kawy.

Ręczne odciąganie pokarmu

Mleko powstaje w gruczołach piersiowych, a dokładniej w pęcherzykach mlecznych. Od każdego pęcherzyka odchodzą przewody mleczne, które łącząc się dochodzą do brodawki. Palec wskazujący i kciuk ułóż w kształt litery C i umieść je na granicy skóry i sutka. Pozostałymi palcami delikatnie ugniataj pierś, tak, żeby sutek znajdował się między palcem wskazującym a kciukiem. Staraj się skierować mleko do szerokiego wyparzonego naczynia.

Ruch ten powtarzaj regularnie kurcząc i rozkurczając dłoń. Mleko zacznie płynąć dopiero po kilku powtórzeniach, gdy uwolniona zostanie oksytocyna odpowiedzialna za wydostawanie się mleka z piersi matki. Zmieniaj też pozycję palca wskazującego i kciuka na obwodzie brodawki, żeby pokarm równomiernie odchodził ze wszystkich gruczołów.

Jak odciągać pokarm laktatorem

Dla niektórych mam odciąganie mleka laktatorem jest wygodniejsze i mniej skomplikowane. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku nawału pokarmu.

Na rynku dostępne są laktatory ręczne (np. NUK SOFT & EASY lub AVENT Natural), na akumulator (np. NUK LUNA) lub elektroniczne (np. LOVI Prolactis czy Tommee Tippee C2N). W domu, przed odciąganiem pokarmu zadbaj o czystość. Zbierz wszystkie części – butelkę, lejek, elementy łączące i oczyść je mechanicznie ściereczką przeznaczoną tylko do tego celu. Wyparz je gorącą wodą (ok 3-5 min.), później przelej zimną. Powinnaś wykonywać tę czynność raz dziennie. Po ochłodzeniu połóż wszystkie części na jednorazowym ręczniku i przykryj je.

Podczas używania laktatora bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie lejka, żeby brodawka nie została uszkodzona. Zwróć również uwagę na swoją pozycję, żeby mleko swobodnie skapywało do butelki, a nie cofało się w lejku.

Odsávačky PL (1)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Zgadza się, aby odciąganie pokarmu poszło szybko i sprawnie nie wystarczy sam super laktator. Warto również przygotować do tego swoje ciało- wygodna pozycja, relaks, masaż piersi itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *