Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Jak to jest z karmieniem piersią w miejscu publicznym?

 Karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych sytuacji pomiędzy matką a dzieckiem. Karmiąc dziecko piersią, dajemy mu ten najcenniejszy pokarm, którym jest mleko matki. Dla niemowlęcia pierś mamy jest źródłem pożywienia i spokoju. Ale co wtedy, gdy akurat wraz z dzieckiem jesteś w miejscu publicznym (w parku, na przystanku, w restauracji), a maluch jest głodny i nie zawaha się cię o tym poinformować? Czy myślisz, że karmienie piersią to sprawa publiczna, czy na odwrót – może powinnyśmy w trakcie karmienia zapewnić sobie i dziecku prywatność i spokój?

Zdania mam są różne

„Nie umiem sobie wyobrazić, że mogłabym karmić swoje dziecko piersią w restauracji lub w autobusie. Wolę wysiąść i znaleźć jakieś spokojne miejsce. Myślę, że karmienie piersią to bardzo intymna sytuacja między mną a moim dzieckiem, które więcej zje, kiedy będzie miało spokój“. (Kasia, 32 lata)

„Mam dwójkę dzieci. Kiedy tego potrzebowały, karmiłam je w każdym miejscu i nie przejmowałam się otoczeniem. Myślę, że odmawiać dziecku piersi wyłącznie z powodu własnego wstydu nie jest najlepszym rozwiązaniem. I nie wyobrażam sobie, że biegam gdzieś na zewątrz przez pół godziny, z zapłakanym i głodnym dzieckiem i szukam ustronnego miejsca. Przecież zawsze można nakarmić dziecko tak, aby nie było nic widać“. (Ania, 34 lata)

Karmienie piersią w miejscu publicznym nie ominie żadnej mamy

Karmienia w miejscu publicznym nie można uniknąć, a wcześniej czy później w tej sytuacji znajdziesz się także ty. Mały noworodek może chcieć pić bardzo często. Możesz być z niemowlęciem np. u lekarza, a wizyta może się przeciągnąć, lub ucieknie ci autobus, i zamiast karmić w domu, będziesz musiała nakarmić malucha gdzieś w miejscu publicznym. Dziecko domaga się swego, a my – mamy – zdecydowanie nie powinnyśmy tego lekceważyć.

Rady, jak sprawić, by karmienie w miejscu publicznym było przyjemniejsze:

  1. Ważne, aby w tych sytuacjach zawsze słuchać swojego instynktu macierzyńskiego, który każe nam zaspokoić głód dziecka.
  2. Zawsze miej pod ręką chustę, szal-okrycie do karmienia lub materiałową pieluchę, którymi możesz zakryć siebie i dziecko, zapewniając wam prywatność.
  3. Noś specjalne biustonosze do karmienia i koszulkę lub koszulę zapinaną na guziki, które można łatwo rozpiąć i nie trzeba się rozbierać.
  4. Zawsze można znaleźć jakieś ustronne miejsce. Na przykład na przystanku możesz odwrócić się plecami i zakryć chustą. W restauracji możesz poprosić obsługę o udostępnienie jakiegoś spokojniejszego miejsca. Zaś w galerii handlowej możesz skorzystać np. z przymierzalni.
  5. Podczas karmienia w miejscu publicznym skoncentruj się wyłącznie na swoim dziecku, staraj się nie przejmować się otoczeniem oraz tym, co kto sobie myśli.

Zakończenie

Nie zapominaj, że karmienie piersią jest prawem dziecka i matki, i zawsze powinniście mieć do tego odpowiednie warunki.

Temu, że karmienie piersią to wyłącznie sprawa „domowa“ w dzisiejszych czasach zaprzecza także mnóstwo znanych twarzy i celebrytek, które pozwalają się IMG_0022sfotografować podczas karmienia. W ten sposób wspierają propagowanie karmienia piersią w miejscach publicznych.

Każda kobieta jest inna, niektóre nie mają z tym problemu, inne potrzebują prywatności – mają do tego prawo i należy uszanować ich zdanie.

Potrzeby twojego maleństwa są najważniejsze i właśnie one powinny zostać wysłuchane na pierwszym miejscu.

Zadowolone i najedzone dziecko jest przecież dla każdej mamy tą najlepszą nagrodą!

Podziel się z nami swoją opinią – co myślisz o karmieniu piersią w miejscu publicznym?

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *