Niemowlę, Nowoczesny rodzic, Prawa ręka na zakupach

Jak wybrać nianie elektroniczną?

Niania elektroniczna. Większość z nas nie potrafi sobie bez nich wyobrazić życia z małym dzieckiem. Na rynku jest dzisiaj ogromny wybór, ale jak się w tym rozeznać, zanim zdecydujesz się na zakup? Co tu dużo mówić – przede wszystkim najgorzej jest, gdy nie wiesz, których funkcji będziesz używać i która niania będzie dla Ciebie odpowiednia. Czy wystarczy Ci ta najtańsza, z minimalnym wyposażeniem, czy może lepiej dopłacić w zamian za większy zasięg, lepszy dźwięk, pomiar temperatury i inne udogodnienia, jak np. przyłączony monitor albo wideo?

Zapraszamy do przeczytania mini-przewodnika po nianiach elektronicznych, w którym przyjrzymy się ich poszczególnym funkcjom.

Rodzaje niań

Gdy zaczniesz przeszukiwać Internet, aby sprawdzić, co oferuje rynek, spotkasz się z trzema kategoriami: nianiami elektronicznymi, wideo nianiami i monitorami oddechu z nianią elektroniczną.

Niania audio

Najpopularniejsze są, bez wątpienia, nianie elektroniczne – ze względu na użytkowanie, przede wszystkim przenoszenie dźwięku, ale też ze względu na korzystną cenę i wiele funkcji. Można je kupić od najzwyklejszych z krótkim zasięgiem, za które zapłacisz ponad sto złotych, do tych, które mają duży zasięg i poza przenoszeniem dźwięku mają funkcje takie, jak światełko, termometr, możliwość puszczania muzyki itd. według potrzeb kosztują od 129 złotych.

Usłysz i zobacz

Jeśli rozważasz zakup monitora dla maleństwa i niani elektronicznej, dobrym rozwiązaniem może być połączenie, które dzisiaj jest już powszechnie sprzedawane. Wybór jest mniejszy, ale może okazać się bardzo przydatnym zakupem.

Wideo nianie należą do droższych rzeczy i są odpowiednie dla wymagających rodziców, którzy chcą mieć dziecko pod kontrolą, gdy akurat nie są blisko niego. Za tę wygodę trzeba jednak zapłacić około kilkaset złotych. W większości niań istnieje taka funkcja, aby wideo było cały czas uruchomione lub tylko przy poruszeniu. Zaletą jest to, że gdy dzieci są same w pokoju, możesz skontrolować każdy niepokojący dźwięk.

Przenoszenie sygnału

Wybór niani to nie koniec, w opisach zetkniesz się bowiem z przenoszeniem sygnału „analogowym” lub „cyfrowym”. Przy wyborze niani te pojęcia odgrywają ważną rolę.

Analogowe nianie są odpowiednie do mniej zamieszkanych terenów. Ich zaletą jest to, że sygnał lepiej przechodzi przez przeszkody (ściany, słupy, drzewa itp.), ale są nieodpowiednie np. do używania w blokach, ponieważ ich sygnał może być często przerywany. W cyfrowych nianiach przerywanie jest dużo rzadsze, ale mogą mieć gorszy zasięg przez przeszkody.

Kolejną rzeczą, ważną przy wyborze rodzaju niani, jest wspomniany już zasięg. W większości te najtańsze mają najmniejszy zasięg. Należy wziąć pod uwagę to, że producenci z reguły opisują możliwy zasięg na wolnej przestrzeni, na których sygnał nie musi mierzyć się z żadnymi przeszkodami. Weź więc pod uwagę to, że podczas codziennego używania zasięg będzie mniejszy.

To najważniejsze już wiesz. Czas zerknąć na dodatkowe funkcje, które oferują różne typy niań elektronicznych.

Słowniczek najważniejszych pojęć

Sygnalizacja dźwięku – poza samym przenoszeniem dźwięku w większości niań elektronicznych znajduje się również sygnalizacja świetlna, która według mnie jest niezbędna. Jeśli znajdujesz się w głośniejszym otoczeniu lub np. bierzesz prysznic, dzięki światłu możesz poznać, że niania się włączyła. Za użyteczną funkcję uważam oczywiście regulację głośności przenoszonego dźwięku.

Dwustronne przenoszenie dźwięku – tę funkcję posiadają tylko niektóre typy niań. Dzięki niej możecie do dziecka mówić przez rodzicielską jednostkę i nie musicie od razu do niego iść.

Przenośna dziecięca jednostka – przed zakupem dobrze jest podjąć decyzję odnośnie tego, gdzie będzie używana niania. Rodzicielskie jednostki bywają automatycznie przenośne, natomiast w przypadku dziecięcych nie jest to regułą, a często mają jedynie możliwość zasilania adapterem. O ile niania będzie stała w pokoiku na półce, wystarczy zasilanie jedynie przy pomocy adaptera, ale jeśli chcesz używać jej np. wtedy, gdy będziesz miała wózek z dzieckiem na zewnątrz, dobrze jest rozejrzeć się po tych typach, które oferują zasilanie dziecięcej jednostki zarówno za pomocą adaptera, jak i baterii.

Nocne światełko – w niektórych typach można spotkać się z wbudowanym światłem, które jest przyjemnie stłumione. Ja doceniłam je głównie podczas karmienia, gdy nie musiałam oświetlać maleństwa większym światłem.

Muzyka – można znaleźć nianie, które zagrają dziecku przed spaniem kołysankę i ułatwią mu zasypianie.

Termometr i higrometr – nianie z wyświetlaczem mogą mieć wbudowany termometr, który mierzy temperaturę w pomieszczeniu. Noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach mają niedostatecznie rozwiniętą termoregulację. W pierwszych tygodniach maleństwa termometr pomagał mi zorientować się, jak ubrać dziecko, czy je przykryć itd.

Wskaźnik ruchu – jest idealny, jeśli dziecko zamiast zasypiać, wstaje w łóżeczku i nie wiesz, czy szmer niani jest szelestem kołdry, czy może dziecko biega w łóżeczku.

Producenci dzisiaj myślą już prawie o wszystkim i wielu rodziców współcześnie przyznaje, że nianie są niezbędną częścią ich życia.

Szeroki wybór niań znajdziesz poniżej:

Nianie audio klik

Nianie wideo klik

Monitor oddechu z nianią elektroniczną klik

Przeczytaj także recenzję niani marki Motorolla klik

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarzy

  1. Ja swoja nianię mam ze strony zerkam.pl/elektroniczna-niania-z-kamera.html i jestem zachwycona. Siostra mnie namówiła, bo mamy dosyć duży dom i nie zawsze jestem w stanie byc przy małej. Przyznam, ze jest to neislychanie swietna pomoc!

    1. zgadzam się z anną, to jest najlepszy rodzaj niańki bo pozwala na bardzo dokładną kontrolę tego co dziecko robi. ja mam kamerkę zerkam niania i ona mi pozwala nawet mówić do dziecka przez telefon poza tym, że słyszę co robi

  2. ja nie wyobrażam sobie nie mieć elektronicznej niani, a w ogóle tej od zerkam, którą mam bo ma kolorowy ekran więc widze małą taką jaka jest a nei smutną w szarościach no i mogę sciągnąć aplikację na telefon, dzięki której widzę maleństwo moje cały czaaas!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *