Lifestyle, Niemowlę

Jakiego koloru będą oczy naszego dziecka?

To jedno z najczęstszych pytań, o których myślą rodzice. Kolejne dotyczą m.in. barwy włosów. Dziś opowiemy nieco o kolorze oczu u niemowląt.

Najpierw anatomia

Niemowlę z białą skórą w większości przypadków rodzi się z ciemnoniebieskimi oczami. Jest to spowodowane tym, że tęczówka (kolorowa część oka, która jest pomiędzy rogówką, a źrenicą) nie zawiera prawie żadnego ciemnego pigmentu (barwnika). Ciemnoskóre i azjatyckie niemowlę wręcz przeciwnie rodzi się z reguły z ciemnobrązowymi oczami.

oko

Kolor oczu u niemowląt zależy od ilości melaniny, która znajduje się w tęczówce oka. Ponadto zależy on również od sposobu ułożenia się melaniny, a także od tego, jak odbija się od niej światło, które wpada do oka. Melanina jest zawsze brązowa, aż do ciemnobrązowego koloru.

Dopóki soczewka zawiera brązowy pigment na przedniej i tylnej stronie, ma brązowy kolor.
Jeżeli jednak zawiera tego pigmentu mało lub nie ma go tam wcale, powstaje zielona lub niebieska barwa oczu. To jest spowodowane tym, że światło, które pada na tęczówkę nie zatrzymuje się, a wnika dalej aż rozpada się do szarych włókien. Końcowy kolor oczu zależy od gęstości i rozmieszczenia tych włókien.

Tak intensywny, ciemnoniebieski kolor oczy pozostaje jedynie u nielicznych dzieci. U większości kolor z czasem się zmieni, a do tej zmiany dojdzie pomiędzy 6, a 9 miesiącem życia. Około pierwszego roku życia barwa oczu będzie już jaśniejsza, a ostateczny kolor ukształtuje się do 3 roku życia.

W okresie dorastania dziecka, podobnie jak skóra, tak i jego oczy są narażone na działanie promieni słonecznych. W wyniku ich działania w tęczówce dochodzi do produkcji melaminy, która powoli znacznie zmieniać barwę oka. To podobna zasada, jak tworzenie się odcienia karnacji skóry.

Potem genetyka

Geny ojca i matki są istotne. Nie znaczy to jednak, że kiedy oboje macie zielone oczy, Wasze dziecko również będzie miało je zielone.
Niektóre kolory są bardziej dominujące niż pozostałe. Na przykład jeżeli Ty i Twój partner macie brązowe oczy, jest bardzo prawdopodobne, że Wasze dziecko również będzie miało brązowe oczy, ponieważ ciemna barwa jest dominująca.

Zasadniczo można powiedzieć, że brązowa dominuje nad zieloną, zaś zielona zwycięży z niebieską. Jednak istnieją od tego wyjątki. Może być tak, że nosicie gen dla niebieskich i brązowych oczu, które się mogą połączyć w przypadku Waszego dziecka. Najczęstszymi kolorami oczu są: zielony, brązowy, szary, niebieski, orzechowy i wszelkie ich kombinacje. Może się zatem zdarzyć, że dziecko nie będzie mieć koloru oczu żadnego z Was.

Każde oko innego koloru

W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że dziecko będzie miało każde oko innego koloru. Zwykle jest to wynik urazu okołoporodowego lub niewłaściwego rozwoju pigmentu. Jeśli u Waszego dziecka dostrzeżecie dwie różne barwy oczu, skonsultujcie się z lekarzem, gdyż może to być objaw chorobowy.

Na zakończenie

Obecnie nauki medyczne znają około kilkudziesięciu genów, które mogą mieć wpływ na uzyskany kolor oczu. Mimo to określenie genów, które dziecko dziedziczy po rodzicach, szczególnie pomiędzy barwą oczu rodziców, a barwą oczu dziecka może nie mieć znaczenia. Z genetycznego punktu widzenia jest to bardziej skomplikowane, niż wcześniej sądzono. Gdyż wszelkie twierdzenia o możliwych barwach oczu Waszego dziecka mogą nie mieć zastosowania, a Wy będziecie zaskoczeni.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *