Batole, Kulinaria, Nowoczesny rodzic

Jakie owoce i warzywa można wprowadzać do diety malucha?

Rozszerzanie diety dziecka o warzywa i owoce to bardzo istotny krok w kierunku kształtowania jego przyszłego sposobu odżywiania. Zanim jednak nasz maluch będzie samodzielnie sięgał po jabłka czy marchewki, trzeba pomóc mu przejść przez kolejne etapy jego żywieniowego procesu.

Wprowadzanie warzyw i owoców do diety dziecka

Mniej więcej do 5 miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem. Kiedy jednak przyjdzie czas na rozszerzenie jego menu, należy to robić w odpowiedni sposób. Oczywiście wszystkie serwowane wówczas posiłki powinny mieć formę papki, z którą dziecko swobodnie sobie poradzi. Spośród dostępnych w sklepach gotowych rozwiązań wybieraj te, które spełniają najbardziej restrykcyjne normy jakościowe. Aby Twój maluch zaprzyjaźnił się ze smakiem owoców i warzyw na przyszłość, podawaj mu produkty bez zniekształcających smak potraw wzmacniaczy, sztucznych barwników czy konserwantów. Sięgnij na przykład po produkty BoboVita, które mają odpowiednią konsystencję, a w swoim składzie mają tyko wodę i gotowane na parze warzywa lub owoce pochodzące z kontrolowanych upraw.

Najpierw do diety malucha wprowadza się warzywa, a dopiero po kilkunastu dniach lub nawet później – owoce. Odwrotna kolejność może sprawić, że dziecku w ogóle nie zasmakuje marchewka czy brokuł. Te właśnie warzywa mogą być podawane jako pierwsze, a oprócz nich także zielony groszek oraz kalafior. Ich smak i konsystencja pozwolą dziecku przekonać się do jedzenia warzyw, a kiedy naprawdę je polubi – istnieje duża szansa, że wpłynie to na zdrowe nawyki żywieniowe w przyszłości. Z owoców możesz zaproponować dziecku jabłko, banana czy gruszkę.

 

Menu malucha staje się coraz bogatsze

Kolejne warzywa, których smak Twoje dziecko powinno poznać, to: ziemniaki, dynia, szpinak, seler, cukinia i jeżeli nie wystąpią żadne reakcje alergiczne, to właściwie można już stopniowo wprowadzać wszystkie pozostałe. Natomiast w przypadku owoców zachowaj większą ostrożność, zwłaszcza jeśli chodzi o cytrusy, które możesz podawać dziecku kiedy skończy rok. Około 8 miesiąca życia malucha przyjdzie czas na zastąpienie warzywnych papek zupami – oferta jest bardzo zróżnicowana, więc możesz zbudować całkiem szerokie menu, np. BoboVita Krupniczek z Cielęciną, BoboVita Pomidorowa z kurczakiem i ryżem lub BoboVita Zupka wiosenna.

Natomiast po 10 miesiącu życia maluch powinien dostawać już zupę przygotowaną z drobno pokrojonych warzyw. W ramach przekąski między posiłkami lub podczas spacerów, możesz podawać owoce z bogatej słoiczkowej oferty BoboVita: owoce jesieni czy jabłka, mango, melon i brzoskwinie.

Akcesoria przydatne podczas rozszerzania diety dziecka

Feedo artykuł - Jakie owoce i warzywa można wprowadzać do diety malucha - zdjęcie3 (by Kiwi Marketing)

Ponieważ wprowadzanie warzyw i owoców powinno odbywać się stopniowo – najpierw podawaj dwie lub trzy łyżeczki posiłku i stopniowo zwiększaj jego ilość. Przydadzą Ci się z pewnością odpowiednie miarki, naczynia czy sztućce. Oczywiście powinny być praktyczne, ale czemu nie miałyby być przy tym również ładne i kolorowe, aby każdy posiłek sprawiał dziecku radość? Na początku drogi do samodzielnego jedzenia sprawdzą się produkty marki SkipHop, która oferuje talerzyki do zadań specjalnych, z przegródkami i wpierane antypoślizgową podkładką, uniemożliwiającą przemieszczanie się przygotowanego jedzenia.

A jak dobrze wiesz, mniej jedzenia na podłodze to więcej jedzenia w buzi! Do dyspozycji malucha są również zabawne łyżeczki i widelczyki. Z kolei starsze dzieci będą zachwycone akcesoriami SkipHop Zoo, do których należą talerzyki, miski, sztućce i kubki z wizerunkiem różnych zwierzątek. Z nimi posiłki warzywno-owocowe będą naprawdę przyjemne i wesołe!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *