Niemowlę

Kąpanie niemowlaka – krótki poradnik

2Pierwsza kapiel bobasa to niezapomniane przeżycie. Rodzice zawsze mają dużo pytań, kiedy kąpać, na co zwrócić uwagę i co przygotować. Przeczytajcie nasze porady.

Kiedy pierwszy raz wykąpać maluszka?

Większość noworodków swoją pierwszą kąpiel odbywa zaraz po narodzeniu w obecności położnej.recznik z kapturem

Przed pierwszą kapielą należy zwrócić uwagę na stan pępka. Jeśli nie jest jeszcze zagojony, trzeba bardzo uważać żeby się nie zamoczył. Lepiej żeby pępuszek był suchy i nie dostała się do niego woda, w ten sposób unikniemy infekcji.

Zwłaszcza w pierwszych tygodniach po urodzeniu myśl o pierwszej kąpieli wywołuje u rodziców lęk ze względu na obawy o bezpieczeństwo i odpowiednią temperaturę. Jeśli to możliwe, dobrze byłoby zobaczyć jak kąpią dzieci pielęgniarki w szpitalu i rozwiać swoje wątpliwości albo zapytać o poradę.

Jak często kąpać noworodka?

Częstotliwość kąpania zależy od Was. Kiedyś zalecało się kąpać bobasa codziennie, ale teraz mówi się, że lepiej go kąpać co drugi dzień. Jednakże kąpiel dwa razy w tygodniu jest również wystarczająca i nie ma w tym nic złego. Zawsze należy pamiętać, aby wysmarować delikatną skórę dziecka oliwką albo odpowiednim kremem, aby zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia.

Początki pielęgnacji noworodka ograniczcie wyłącznie do dziecięcego mydła, nie używajcie żeli, szamponów do włosów i olejków do kąpieli.

W skrócie kąpcie swoje dziecko tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, zachowując higieniczne normy. Oczywiście, gdy dziecko zwymiotuje albo jest ubrudzone pieluchą trzeba je umyć. Kiedy tylko maluch zacznie raczkować regularne kąpiele staną się codziennością.

W czym kąpać noworodka?

Najlepsza jest mała wanienka do której można włożyć pieluszkę tetrową lub antypoślizgową matę, aby dziecko mogło się na czymś oprzeć i utrzymać balans. Pamiętajcie, aby nigdy nie zostawiać malucha samego w wanience, nawet na chwilkę.

Jak trzymać dziecko?

Podczas wkładania maluszka do wanienki, najlepiej jedną ręką trzymać główkę a drugą ciałko całym swoim przedramieniem. Trzymaj dziecko pewnie i stabilnie, delikatnie zanurzając w wodzie. Podczas całej kąpieli główka dziecka powinna być podtrzymywana.

Kąpanie maluszka krok po kroku

Najlepiej przygotować sobie wszystko już wcześniej jeszcze przed samym kapaniem.

Przygotuj:

  • wanienkę
  • termometr kąpielowy, do mierzenia wody w wanience
  • pieluchę tetrową lub inną matę antypoślizgową
  • ręczniki najlepiej frotte z kapturkiem
  • delikatne mydło dla dzieci
  • krem przeciw odparzeniom
  • wata lub gaziki do pielęgnacji oczu (każde oko osobnym wacikiem)

Wszystkie akcesoria potrzebne do kąpania maluszka znajdziecie na Feedo.pl

Przed zanurzeniem noworodka sprawdźcie temperaturę wody w wanience, powinna być taka sama jak noworodek, czyli 37 stopni. Możecie użyć specjalnego termometru, bądź skontrolować wodę zanurzając w niej swój łokieć, poczujecie wtedy ciepło wody, lepiej niż mocząc rękę. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna byc niższa niż 24 stopnie Celcjusza.

Dzieci nie zawsze mają nastrój i ochotę na kąpiel, ale przyjemna ciepła woda powinna poprawić nastrój i pomóc załagodzić ból brzuszka. Przed samym kąpaniem umyjcie dziecięca genitalia i pupę, aby kąpiel była bardziej higieniczna. Możesz spróbować również zaśpiewać dziecku ulubioną piosenkę, ciepła woda i głos który rozpoznaje stworztryskajaca zabawka do wannyą przyjemny nastrój.

Delikatnie myjcie ciałko noworodka, nie zapominając o fałdkach, przestrzeniach między palcami, szyi, uszach. Włoski umyjcie na samym końcu, aby dziecko nie przemarzło.

Sami zdecydujecie czy chcecie używać szamponu czy zwyczajnego mydła, pamiętajcie jednak, że im mniej detergentów tym lepiej. Jeśli używacie oliwki do kąpieli, nie zapomnijcie, że skóra dziecka będzie pokryta delikatnym filmem, zachowaj ostrożność, aby nie upuścić noworodka.

Dokładnie, ale bardzo delikatnie osusz skórę dziecka unikniesz w ten sposób podrażnień. Ręcznik z kapturem zakryje mokre włoski, człowiek traci najwięcej ciepła poprzez głowę. Nie zapomnij również posmarować bobasa oliwką czy innym olejkiem.

Cała kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut, kąpiel dorosłego człowieka powinnna trwać około 20 minut, dlatego czas dziecięcej kąpieli jest wyraźnie krótszy. Pamietaj noworodek nie może przemarznąć, możesz spróbować nastawić budzik na 10 minut, aby dokładniej kontrolować czas.

Czego możesz używać?

Mydło

Noworodek nie potrzebuje wymyślnych kosmetyków, w pierwszych tygodniach i miesiąca życia wystarczy delikatne mydło, najlepsze będzie ekologiczne, aby już od początku chronić skórę dziecka.

Szampon

Skóra dorosłego człowieka jest o pięć razy grubsza niż skóra noworodka, dlatego najlepiej używać nieperfumowanych kosmetyków, które nie będą podrażniać oczu i skóry.

Termometr

Na początku termometr będzie waszym dobrym przyjacielem . Łatwo zmierzycie temperaturę wody, żeby nie była ani za ciepła ani za zimna. Dziewczynki mogą mieć delikatnie cieplejszą wodę.

Zabawki

W zależności od tego czy kąpiesz chłopczyka czy dziewczynkę, będziesz wybierać inne kąpielowe zabawki. Ale jest jedna, która sprawdzi się i dla chłopczyka i dla dziewczynki – gumową kaczuszkę pokocha każdy. Pamiętaj, aby kupować tylko takie zabawki, które są do tego przeznaczone, aby nie wchodziły w reakcje chemiczną z ciepłą wodą. A także żeby zminimalizować ryzyko połknięcia. Jeśli masz nową zabawkę warto ją umyć przed użyciem, a potem dokładnie osuszyć po kąpieli, aby uniknąć gnieżdżących się w zakamarkach bakterii.

Zainteresowały cię opisane w artykule produkty?

SUMMER INFANT Wanienka do kąpieli Sparkle´n Splash różowa – tutaj

NATY NATURE BABYCARE Ekologiczny szampon 250 ml – tutaj

BABYBIRDS Dziecięcy ręczniczek z kapturem – niebieski – tutaj

AVENT Zestaw startowy dla niemowląt (PP) Classic+ – tutaj

Co może się jeszcze przydać:

BABYMOOV Mata do wanienki lub prysznica, Lew morski – tutaj

CLIPPASAFE Daszek do kąpieli –  tutaj

Wszystkie akcesoria do kąpieli znajdziesz tutaj

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarzy

  1. Moja położna która odwiedzała nas przez kilka tygodni po porodzie powiedziała aby nie używać mydeł czy szamponów tylko Emolium i bez potrzeby nie wcierać żadnych kremów czy oliwek w skórę niemowlęcia. Skóra mojej córci była w rewelacyjnej kondycji. Dodam jeszcze że przy przewijaniu nie używałam nawilżanych chusteczek, a jedynie bawełnianych wacików namaczanych w wodzie z kilkoma kroplami Emolium. Brzmi pewnie jak reklama ale u nas się sprawdziło. Lekarz rodzinna oczywiście poleciła oliwkę, ale położna powiedziała aby nie brać tej rady do serca ;-) Parę razy użyliśmy oliwki ale tylko przy zwalczaniu ciemieniuchy. 30 min przed kąpielą należy nałożyć oliwkę na główkę w miejscu ciemieniuchy i w kąpieli zmyć szamponem dla maluchów, a na koniec wyczesać odpowiednią szczoteczką. To była jedyna sytuacja kiedy użyliśmy mocniejszych środków myjących. Teraz nasza Mysza (minął jej roczek) już używa płynów do kąpieli. Zwłaszcza że budują one pianę którą uwielbia się bawić :-)

  2. Mydło jednak u mnie bardzo wysuszało skórę, teraz dolewamy olejku do kąpieli od Bebble i jest o niebo lepiej, najgorzej chyba podrażniają sztuczne dodatki tak z doświadczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *