Ciąża

Karmienie piersią w miejscu pracy

Nie każda mama chce zostać w domu z dzieckiem. Gdy niektóre kobiety zamierzają poświęcić się całkowicie swoim maluchom i prowadzeniu domu, inne natomiast nie chcą rezygnować z kariery i samorealizacji. Dlaczego nie? Każdy ma wybór, a szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Jeśli pracujesz i jednocześnie karmisz piersią powinnaś wiedzieć, że nie musisz martwić się karmieniem w miejscu pracy. Chcesz poznać szczegóły?

Mało mam zdaje sobie z tego sprawę, ale polskie prawo reguluje przepisy związane z karmieniem dziecka w pracy. Po urodzeniu dziecka kobiecie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (31 w przypadku urodzenia bliźniąt, więcej przy większej liczbie noworodków). Może ona jednak skorzystać tylko z 14 tygodni, pod warunkiem, że pozostałe 6 wykorzysta ojciec dziecka. Co, gdy mama cały czas karmi piersią?

Przerwy w na karmienie dziecka

Wymiar czasowy pracy

Kobietom karmiącym przysługują specjalne przerwy na przystawienie malucha do piersi, które uzależnione są od wymiaru zatrudnienia. Określone zostały one w Kodeksie Pracy.

  • W przypadku zatrudnienia na mniej niż 4 godziny dziennie nie przysługuje żadna przerwa na karmienie dziecka.
  • Jeśli Twój wymiar czasowy mieści się w granicach 4-6 godzin dziennie przysługuje Ci jedna pierwsza na karmienie.
  • Gdy praca trwa powyżej 6-8 godzin dziennie przysługują 2 przerwy.

Długość przerwy

Czas przeznaczony na karmienie uzależniony jest od liczby dzieci. Jeśli masz 1 dziecko przysługują Ci przerwy o długości 30 min. W przypadku gdy karmisz większą liczbę dzieci (niezależnie od tego, czy urodziłaś je podczas jednego porodu) przysługują Ci przerwy o długości 45 min. Warto zaznaczyć tutaj, że przepisy nie określają czy prawo do przerwy na karmienie przysługuje tylko pracownicy karmiącej własne dziecko, zatem można interpretować je tak, że ważne są również w przypadku karmienia piersią nie swojego dziecka.

Zaświadczenia

Pracodawcy powinno wystarczyć samo oświadczenie kobiety o tym, że karmi piersią. Gdyby natomiast wymagał dodatkowych dokumentów możesz mu przekazać zaświadczenie lekarskie. Powinnaś jednak złożyć podanie o w miejscu pracy o przyznanie przerw na karmienie dziecka. Nie martw się, należą Ci się prawnie i pracodawca musi Ci je przyznać. Podanie pełni raczej funkcję zgłoszenia, że chcesz korzystać z tego prawa.

Prawo natomiast nie określa jak długo matka może karmić piersią. Zdarza się, że niektóre kobiety chcę nadal korzystać z przerwy na karmienie mając kilkuletnie dziecko. W przypadku, gdy taka mama przedstawia pracodawcy stosowne zaświadczenie lekarskie, ten musi je zaakceptować i przydzielić przerwy. Może jedynie złożyć skargę na lekarza w Izbie Lekarskiej.

Przerwy na karmienie a wynagrodzenie

Przerwy te wliczane są do czasu pracy i kobiecie przysługuje wynagrodzenie obliczane według takich samych zasad jak wynagrodzenie podczas urlopu.

Praca w okresie ciąży

Polskie prawo jasno określa też zasady dotyczące pracy kobiet w ciąży. Maksymalny wymiar pracy wynosi 8 godzin i nawet przy zgodzie pracownicy nie może być większy. Jeśli pracowałaś na zmianach 12 godzinnych pracodawca powinien zmienić długość zmiany bez pomniejszania Twojego wynagrodzenia. Oprócz tego prawo pracy umożliwia zmniejszenie czasu pracy przed komputerem do maks. 4 godzin dziennie.

Kobieta spodziewająca się dziecka nie może również pracować w nocy, dlatego pracodawca powinien zmienić jej czas pracy na dzienny. Jeśli nie jest to możliwe pracodawca musi zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy, ale jednocześnie jest zobowiązany wypłacać jej wynagrodzenie.

Powinnaś również wiedzieć, że niektóre zawody są zabronione do wykonywania przez kobiety w ciąży, ich wykaz znajdziesz pod tym linkiem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *