Zdolność odciągania mleka matki może się stać niezastąpionym pomocnikiem jeśli chcesz polepszyć lub wydłużyć okres karmienia piersią. Mleko ociągnięte laktatorem może być idealne dla chorych lub niedonoszonych dzieci, które nie mogą same pobierać pokarmu z piersi matki.
Przy pomocy laktatora możesz stymulować proces laktacji i uwalniania mleka jeszcze przed rozpoczęciem karmienia. Trik ten polecamy przede wszystkim mamom, które mają podrażnione brodawki i przystawianie malucha do piersi wiąże się dla nich z bólem.
Gdy Twoje piersi są pełne, a maluszek nie ma ochoty jeść możesz odciągnąć pokarm, by nie dopuścić do zatkania kanałów mlecznych. Również w przypadku problemów z intensywnością laktacji możesz pomóc sobie regularnie odciągając pokarm, by uwolnić prolaktynę. Im częściej będziesz odciągać mleko, czy więcej będziesz go produkować.
Odciągnięty pokarm przechowuj w specjalnych woreczkach lub pojemniczkach do tego przeznaczonych. Dzięki magazynowaniu odciągniętego mleka Twoje dziecko będzie miało do niego dostep gdy nie będzie Cię w pobliżu. Dobrze czasem odpocząć, gdy ktoś inny karmi malucha, co? :)
Jak ręcznie odciągać pokarm?
Używanie laktatora
Mleko możesz odciągać za pomocą ręcznego lub elektrycznego laktatora.
Laktator ręczny
Główną zaletą laktatorów ręcznych jest to, że są ekonomiczne, tanie i łatwe do przenoszenia.
Laktator elektryczny
Zaletą odciągania mleka za pomocą laktatora elektronicznego jest to, iż możesz ustawić poziom intensywności. Nie musisz się specjalnie gimnastykować – wystarczy że usiądziesz zrelaksowana, a lakator elektroniczny wykona za Ciebie całą pracę.
Przechowywanie odciągniętego mleka
Mleko możesz przechowywać w lodówce lub zamrażarce. W przypadku pozostawienia go w temperaturze pokojowej (do +25 °C) pilnuj, by wykorzystać je w czasie krótszym niż 8 godz. (w przypadku chorych i niedonoszonych dzieci 1 godz.).
Odciągnięty pokarm możesz przechowywać w przystosowanych do tego woreczkach próżniowych lub pojemnikach, które nie zawierają bisfenolu A. Porcjuj je tak by zawartość jednego woreczka lub pojemnika odpowiadała jednemu posiłkowi lub posiłkom na 1 dzień.
Mleko matki może stać w lodówce w temperaturze do +4 °C przez ok. 2-5 dni (dla wcześniaków i chorych maluchów tylko przez 48 godz.). W zamrażarce do -10 °C przetrwa ok. 2 tygodnie (dzieci niedonoszone i chore maks. 7 dni), przy -18 °C, -20 °C ok. pół roku (wcześniaki: 3-6 miesięcy).
Nie zamrażaj mleka ponownie i nie mieszaj świeżego z rozmrożonym.
Rozmrażanie mleka
Proces rozmrażania mleka powinien być powolny, dlatego najlepiej zaraz po wyjęciu z zamrażarki wstawić je do lodówki. Po podgrzaniu wykorzystaj je w ciągu 1 godziny. Aby szybciej rozmrozić pokarm matki użyj specjalnego podgrzewacza lub ciepłej kąpieli wodnej.