Lifestyle

Martwią Cię suche i popękane usta?

Twoim nieodzownym pomocnikiem jest maść z łoju jelenia lub ulubiony balsam. Powód? Cały rok toczysz daremny bój z wysuszonymi, pękającymi wargami, które nieprzyjemnie pieką.

Czemu tak się dzieje? Prawdopodobnie Twoje ciało wzywa pomocy. A my wiemy, jak mu wyjść naprzeciw!

Problemy ze skórą na ustach najczęściej spowodowane są wpływem pogody – mrozem, upałami, wiatrem… Jeśli jednak cierpisz z powodu popękanych warg przez cały rok, bez względu na pogodę lub wpływy otoczenia, przyczyny trzeba poszukać gdzie indziej. Mnóstwo ludzi zamiecie problem pod dywan i nie szuka rozwiązania, wychodząc z założenia, że akurat im po prostu piękne usta nie są pisane. To nie tak!

Niewłaściwy tryb życia

Popękane usta mogą bardzo ściśle być związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Bywają wskazówką, że w organizmie brakuje Ci witaminy B, cynku w żelaza. W takim przypadku trzeba zwiększyć konsumpcję świeżych owoców i warzyw, takich jak: szpinak, brokuły, kapusta, ziemniaki, awokado lub banany. Nie zapomnij też o warzywach strączkowych – fasoli, soczewicy, ciecierzycy, orzechach i migdałach. Nie zaszkodzą też grzyby, fermentowane produkty sojowe, produkty pełnoziarniste, jaja, ryby, wnętrzności i drożdże piwne.

Usuń z jadłospisu

Ciału nie tylko może czegoś brakować, ale niektóre produkty mogą mu szkodzić albo przeszkadzać. Zrezygnuj ze zbyt słodkich i pikantnych frykasów, jak np. chipsy, solone orzeszki ziemne, alkohol itp. Alkohol, pomijając wszystko inne, pobiera witaminę B, która jest bardzo istotna dla delikatności ust. Problem może też tkwić w niewystarczającym poborze wody. Jeśli ciało jest odwodnione, może się to objawić właśnie na Twoich wargach. Dlatego pij przynajmniej dwa litry dziennie, najlepiej czystej wody lub niesłodzonej herbaty.

Miodowa maseczka

W przypadku popękanych ust pierwszej pomocy udzieli Ci maseczka z wysokiej jakości miodu, najlepiej od pszczelarza. Taki miód ma bowiem właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz regenerujące. Nanieś miód na wargi i pozwól mu działać około 10 minut. Maseczkę możesz nanosić nawet kilka razy dziennie.

m

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Racja – miód przynosi ratunek popękanym ustom. Ja zawsze robię peeling z cukru i miodu, masuje usta i pozostawiam na nich jak najdłużej. Na co dzień smaruje usta pomadkami ochronnymi: w srogie mrozy Neutrogena, w pozostałe dni apteczny Gal o zapachu białej czekolady na zmianę z propolisem. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *