Ciąża

Mdłości w ciąży, jak sobie z nimi radzić?

Dla większości kobiet ciążowe mdłości są jedną z pierwszych oznak sygnalizujących odmienny stan. We wczesnym stadium ciąży spotka się z nimi aż 80% kobiet, przy czym połowa z nich nie uniknie również nieprzyjemnego wymiotowania.

Mdłości towarzyszące szczególnie pierwszym miesiącom ciąży bywają najgorsze rano. Mogą jednak dokuczać –  w łagodniejszej postaci – przez cały dzień. Niektóre kobiety cierpią z powodu mdłości przez cały okres ciąży i nie jest to wyjatek. Ten rodzaj mdłości charakteryzuje utrata apetytu, wymioty, ogólne nudności i stany lekowe przeradzające się w depresję.

Dlaczego w ogóle odczuwasz mdłości?

To niewiarygodne, ale prawdziwe przyczyny mdłości ciążowych nie są dokładnie znane. Niektóre źródła podają, że wymioty mogą być sygnałem wysokiego poziomu hCG (hormon ciążowy) w ciele przyszłej mamy. Nudności mogą w pewnym stopniu być związane z poziomem hormonów: estrogenu, progesteronu i tyroksyny.

Podaje się również, że częstą przyczyną może być też niskie ciśnienie krwi lub zmiany w metabolizmie węglowodanów. Niezależnie od rzeczywistej przyczyny jedno jest jasne – ciążowe mdłości są niezwykle dokuczliwe i potrafią bardzo uprzykrzyć oczekiwanie na pojawienie się dziecka.

Może zacząć Ci się robić niedobrze już od piatego tygodnia ciąży. Powinnu ustać do 14-16 tygodnia. Zwykle ulgę poczujesz najpóźniej do 12 tygodni. Aczkolwiek już na początku zaznaczyliśmy, że przypadki kobiet męczących się z nudnościami przez całą ciążę nie są wyjątkiem.

Jest to niebezpieczne dla dziecka?

Nie musisz się niczego obawiać. Jeśli mimo mdłości regularnie jesz i dużo pijesz, dziecku nie grozi żadna komplikacja zdrowotna. Jednakże problem mógłby nastać wtedy, gdyby wymioty trwały przez cały dzień, uniemożliwiając Ci jedzenie i picie. Kiedy tylko kobieta zacznie tracić na wadze, powinna bezzwłocznie udać się do lekarza i o wszystkim go poinformować.

Podobnie w przypadku, kiedy nudnościom towarzyszą: złe samopoczucie, gorączka lub intensywne bóle. Jeśli mdłości trwają nadal nawet po 12. tygodniu ciąży, skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie podjęcia dalszych kroków. W przypadku nadmiernego zwracania treści żołądkowych, prowadzącego do niedożywienia dziecka, lekarze rozpoczynają hospitalizację przyszłej mamy.

Jak walczyć z nudnościami?

Mamy dla Ciebie kilka wypróbowanych rad, które mogłyby złagodzić mdłości.

  • W ciągu dnia jedz regularnie, najlepiej 6 – 8 razy. Dbaj, by Twoje posiłki były dobrze zbilansowane.
  • Poczekaj przynajmniej godzinę – dwie, zanim położysz się po jedzeniu.
  • Ogranicz albo całkowicie usuń z jadłospisu przyprawione, tłuste, smażone czy bardzo aromatyczne i kwaśne potrawy.
  • W przypadku mdłości zaleca się korzystanie z naturalnych środków – cytryny i imbiru. W aptece możesz kupić cukierki imbirowe, lizaki, napoje lub herbaty. Bywają skutecznym orężem w walce z mdłościami.
  • Nie lekceważ potrzeby odpoczynku i wartościowego snu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, połóż się też w ciągu dnia.
  • Unikaj źle wietrzonych pomieszczeń, w których brakuje świeżego powietrza. Systematycznie wietrz wszystkie pomieszczenia w domu.
  • Na nocnym stoliku połóż sobie kawałek rogala, ciastko lub np. biszkopty. W ten sposób pokonasz poranne mdłości. Z tego samego powodu noś zawsze przy sobie, gdziekolwiek się nie udasz, małą przekąskę.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *