Nowoczesny rodzic

Mleko dla roczniaka – które będzie właściwe?

Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty i przejrzysty sposób na to, jak sprawdzić, który rodzaj mleka będzie najodpowiedniejszy dla Twojego malca.

Z mleka modyfikowanego na zwierzęce?

Twoje dziecko ma już okrągły rok, a Ty coraz częściej zastanawiasz się, czy przejść z mleka modyfikowanego na klasyczne, krowie? To normalne. 12 miesięcy to rzeczywiście wystarczający wiek na to, by malec bez problemu mógł poradzić sobie z tą wielką zmianą. Pytanie brzmi, jaki rodzaj mleka wybrać dla niemowlaka?

Pełnotłuste kontra odtłuszczone

W dzisiejszych czasach natrafiamy na szereg dyskusji o rosnącym poziomie cholesterolu w naszym społeczeństwie. Tak, dotyczy to również niemowląt. Z tego powodu na popularności zyskuje opinia, że dzieci mają zapewniony wystarczający pobór tłuszczów nasyconych z innych źródeł, dlatego tłuszcz zawarty w mleku nie jest tak konieczny, jak w przeszłości. Pojawia się wielu zwolenników mleka odtłuszczonego również dla niemowląt. Niskokaloryczne mleko nie ma bowiem żadnego negatywnego wpływu na ich rozwój. Zastanawiasz się, kiedy serwować dziecku pełnotłuste a kiedy odtłuszczone mleko? Doradzimy Ci.

Zacznij karmić roczne dziecko mlekiem pełnotłustym, jeśli:

  •  Jego waga jest proporcjonalna. To znaczy, że indeks masy ciała jest prawidłowy
  •  W Waszych rodzinach nie panowała otyłość, wysoki poziom cholesterolu czy choroby serca

Zacznij karmić roczne dziecko mlekiem odtłuszczonym, jeśli:

  •  Jego indeks masy ciała jest wysoki
  •  W Waszej rodzinie był przypadek ciężkiego przebiegu choroby serca lub podwyższonego cholesterolu

isifa_119516764

Co robić, jeśli Twojemu dziecku nie smakuje mleko?

  • Spróbuj łączyć mleko zwierzęce z własnym mlekiem lub mlekiem modyfikowanym. Stopniowo zwiększaj stosunek zwierzęcego. Zobaczysz, jak odbiorca będzie reagował
  • Eksperymentuj z różnymi temperaturami. Może odkryjesz, że cieplejsze mleko toleruje lepiej
  • Zmiksuj dziecku koktajl owocowo-mleczny. Dodaj do mleka małą ilość truskawek lub innych ulubionych owoców. Z pewnością mu posmakuje a w dodatku zwiększysz u niego poziom błonnika i witamin
  • Jeśli żaden trik nie pomaga, a Twoje dziecko wciąż odmawia picia mleka zwierzęcego, nie martw się i nie zmuszaj go. Jeśli otrzymuje dostatek zdrowych tłuszczów z innych źródeł, zapewnij mu dodatkowe źródło witaminy D i wapnia. Możesz je czerpać na przykład z soku pomarańczowego lub pieczywa pełnoziarnistego.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *